Ułatwienia dostępu

  • Odszedł na wieczną wartę Druh Tadeusz Jarosz
    Odszedł na wieczną wartę Druh Tadeusz Jarosz Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo, Wielkim żalem przepełniła nas wiadomość o śmierci Druha Tadeusza Jarosza. Był związany z harcerstwem od września 1937 roku, gdy w swym rodzinnym Lwowie wstąpił w szeregi gromady zuchowej, noszącej imię Orląt Lwowskich. Służąc od kwietnia 1943 roku w "Ulu Wisła" Szarych Szeregów, używał pseudonimu "Topacz". Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako łącznik Harcerskiej Poczty Polowej. Po wojnie został przybocznym, a następnie - drużynowym 3 WDH im. ks. Józefa Poniatowskiego. Był pracownikiem naukowym, doktorem nauk technicznych. Przez lata współpracował z naszą placówką, Jego wspomnienia z lat 1929-1945, spisane w 2012 roku, znalazły się w zbiorach Muzeum…
    w Aktualności
  • Odszedł na wieczną wartę Druh phm. Włodzimierz Dusiewicz
    Odszedł na wieczną wartę Druh phm. Włodzimierz Dusiewicz Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo, Z ogromnym żalem przyjęliśmy wieść o śmierci Druha podharcmistrza Włodzimierza Dusiewicza. Był związany z harcerstwem od 1937 roku. Służąc od listopada 1942 roku w Szarych Szeregach, używał pseudonimu "Dusza". Po wojnie działał w 16 WDH im. Zawiszy Czarnego. Był reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych i aktorem lalkowym, należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Pracował w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w latach 1993-2006 był prezesem Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, zaś w latach 1994-1995 - przewodził też Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska w Warszawie. Przez lata czynnie działał w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów. Współpracował też z naszą placówką... Odszedł…
    w Aktualności
  • Zamknięcie Muzeum w dniu 3 października
    w Aktualności
  • Odszedł na wieczną wartę Druh phm. Andrzej Pokrzywa
    Odszedł na wieczną wartę Druh phm. Andrzej Pokrzywa Uroczystości pogrzebowe śp. Druha Andrzeja Pokrzywy odbędą się w czwartek, 3 października, o godzinie 12:00, w Parafii św. Kazimierza w Pruszkowie (ul. Kraszewskiego 23).
    w Aktualności

01.11.1918

Zjednoczenie organizacji harcerskich   

Podczas zjazdu w Lublinie, rozpoczętego 1 listopada, utworzono Naczelną Radę Harcerską i podjęto decyzję o połączeniu organizacji z byłego zaboru pruskiego, Małopolski, Rusi, Litwy, Królestwa Kongresowego i Rosji w jeden Związek Harcerstwa Polskiego.

01.11.1918

03.11.1920

Urodziny Druha „Alka”

W Drohobyczu przyszedł na świat phm. sierż. pchor. Maciej Aleksy Dawidowski ps. „Alek” – harcerz 23 WDH im. Bo. Chrobrego „Pomarańczarnia”, członek Grup Szturmowych Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej, jeden z bohaterów powieści „Kamienie na Szaniec".

13.11.1889

Urodziny Druhny „Jagi”

W Twerze przyszła na świat hm. RP Jadwiga Falkowska ps. „Jaga” – członkini Związkowego Naczelnictwa Skautowego, Naczelniczka Głównej Kwatery Żeńskiej w latach 1926–27 i komendantka Warszawskiej Chorągwi Harcerek  z lat 1939–42, wybitna pedagog, fizyczka i działaczka społeczna.

13.11.1889

15.11.1919 

Krzyż Harcerski w wojsku

Rozkaz nr 184 Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich zezwolił harcerzom, pozostającym w czynnej służbie wojskowej na noszenie Krzyża Harcerskiego na żołnierskich mundurach.
Instytucje partnerskie na mocy podpisanych porozumień 
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Please publish modules in offcanvas position.