Ułatwienia dostępu

 • 45. rocznica śmierci dh. hm. prof. Aleksandra Kamińskiego

  17 marca 2023 roku, w siedzibie LXX Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego, odbyła się konferencja z okazji 45. rocznicy śmierci patrona szkoły. Organizatorami byli: Ogólnopolski Ruch Kamykowy, LXX LO i Muzeum Harcerstwa w Warszawie. W czasie spotkania przedstawiono dwa referaty: dh. hm Hanna Kocerka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego, mówiła "O Aleksandrze Kamińskim - inaczej", zaś dh. pwd Helena Sarna, archiwistka Muzeum Harcerstwa w Warszawie, przedstawiła "Najciekawsze pamiątki po "Alku", "Rudym" i "Zośce" w zbiorach Muzeum Harcerstwa". Uczniowie pokazali prezentacje, poświęcone historii "Biuletynu Informacyjnego" oraz symbolice sztandaru szkoły. Wręczono nagrody w tematycznym konkursie recytatorskim i w konkursie na rocznicową kartę pocztową. Na zakończenie odbył się koncert w wykonaniu chóry szkolnego.

  18 marca 2023 roku, na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, przy grobie dh. hm. prof. Aleksandra Kamińskiego, odbył się tradycyjny, uroczysty apel z okazji 45. rocznicy Jego śmierci. Apel zorganizowali: Ogólnopolski Ruch Kamykowy oraz Szczep 423 WDH i GZ "Dąbrowa" im. A. Kamińskiego. Wzięły w nim udział reprezentacje: LXX LO im. A. Kamińskiego, środowisk harcerskich z Łodzi, Brzezin, Piastowa, Kostrzyna, Białej Podlaskiej i Warszawy, a także przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP, Chorągwi Stołecznej ZHP i Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Gościem honorowym apelu był wnuk "Kamyka" - dr Wojciech Feleszko, wraz z dziećmi. Po odśpiewaniu Hymnu Harcerskiego i powitaniu przez przewodniczącą "Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego", dr Feleszko wygłosił krótką gawędę o ponadczasowym charakterze "Przewodnika" - napisanego w okresie II wojny światowej podręcznika dla drużynowych "Zawiszy". Instruktorzy Szczepu 423: hm Elżbieta Żuchowicz i phm Jan Kunicki, przedstawili fragment wywiadu z żoną Aleksandra Kamińskiego - dh. Janiną Kamińską, przeprowadzonego krótko po Jego śmierci. Listy od Naczelniczki ZHP z podziękowaniem za aktywne działanie w Ruchu Kamykowym otrzymali: Andrzej Woźniak - dyrektor LXX Liceum Ogólnokształcącego im. A. Kamińskiego, Beata Szymczak - wicedyrektor tej placówki, Katarzyna Lęcznar - nauczycielka w LXX LO, phm Tomasz Berdowski - przewodniczący Kręgu Instruktorskiego "Kamyk", hm Marek Skrzydlewski, Chorągiew Łódzka ZHP im A. Kamińskiego oraz Szczep 423 WDH i GZ "Dąbrowa" im. A Kamińskiego. Ks. Karol Oparcik - katecheta LXX LO poprowadził modlitwę, po czym nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Poczty sztandarowe wystawiły: Związek Harcerstwa Polskiego, Chorągiew

  Stołeczna oraz Hufce: Piastów i Żoliborz, a także LXX Liceum Ogólnokształcące. W uroczystości udział wzięło ponad 170 osób. Po apelu goście otrzymali pamiątkowe okolicznościowe kartki przygotowane przez 160 PH.

 • Ruch Kamykowy

  Powstały w 1988 r. "Ruch Kamykowy" skupiał drużyny i szczepy harcerskie, szkoły i środowiska wychowawcze noszące imię Aleksandra Kamińskiego wraz z Jego wychowankami i przyjaciółmi.

  Inicjatorem i pierwszym przewodniczącym Ruchu został hm. Tadeusz Pudełko. Ruch powstał z inicjatywy 57 środowisk imienniczych w całej Polsce. Stał się ośrodkiem idei i myśli Kamykowej, którą poznawał i realizował w życiu osobistym, harcerskim i społecznym. Organizował spotkania z okazji rocznic urodzin prof. hm.  Aleksandra Kamińskiego i tradycyjne apele przy mogile Kamyka na cmentarzu wojskowym na Powązkach w rocznicę śmierci. Będąc tam razem z innymi środowiskami, współuczestniczyliśmy w organizacji tych uroczystości, a potem wraz ze harcerzami z Mokotowa kontynuowaliśmy ich organizację. Po śmierci dh hm. Tadeusza Pudełki Przewodnictwo objął dh hm Stanisław Korwin Szymanowski.

  "Ogólnopolski Ruch Kamykowy" został reaktywowany jako ruch programowy ZHP rozkazem Naczelnika ZHP ze stycznia 2012 r., a na przewodnicząca powołano hm Hannę Kocerkę. Pragniemy wspólnie poznawać dzieło życia Aleksandra Kamińskiego, pomagać sobie nawzajem, dzielić się doświadczeniami, kształtować harcerska postawę i postawę wychowawcy, a przede wszystkim realizować wskazania "Kamyka" - "wychować człowieka dzielnego". 

  Chcemy być "Ruchem" unikającym metod dowodzenia, kierowania czy sterowania; pragniemy działać przez przewodzenie, inspirowanie i wspomaganie rozwoju.

   Przewodniczącą Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego jest hm. Hanna Kocerka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

  Adres do Korespondencji : Ogólnopolski Ruch Kamykowy, Muzeum Harcerstwa ul. Konopnickiej 6 00-481 Warszawa

Please publish modules in offcanvas position.