Ułatwienia dostępu

Wystawa "Harcerskie drogi do Niepodległej"

    Przygotowana przez ZHP, pokazuje udział młodych Polek i Polaków - harcerek i harcerzy sprzed wieku w działaniach, prowadzonych na różnych frontach walki o niepodległość i granice Polski w latach 1914-1921. 
  Dzieje ruchu skautowego na ziemiach polskich sięgają okolic roku 1910. Dla młodzieży z tamtego pokolenia było oczywistym, że już wkrótce przyjdzie jej stanąć do walki o wolność, do której trzeba się jak najlepiej przygotować.W myśl hasła, że "harcerstwo - to skauting plus niepodległość", młodzi ludzie z trzech zaborów na różne sposoby doskonalili się do nowej roli poprzez zajęcia terenowe, sportowe, sanitarne i militarne. Już wkrótce skauci-harcerze zasilili szeregi polskich formacji wojskowych, walcząc pod ich sztandarami o niepodległy byt. Mimo trudności, zaraz po zakończeniu I wojny światowej  harcerze stanęli do walki o granice odradzającej się Rzeczypospolitej.
 Harcerzy, młodzież szkolną oraz wszystkich miłośników historii - serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, do 20 listopada eksponowanej, dzięki uprzejmości Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w alkierzu Ratusza przy Rynku Kościuszki.
 
 

 

 

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.