Ułatwienia dostępu

Wirtualny mur pamięci (propozycja zbiórki)

Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

1 sierpnia spotykamy się na warszawskich cmentarzach, przy grobach powstańców i mieszkańców stolicy. Wspominamy poległych i pomordowanych latem 1944 roku, wśród których nie brakło harcerek i harcerzy. Składamy kwiaty, zapalamy tysiące światełek. Ale czy na co dzień pamiętamy o tysiącach druhen i druhów z całej Polski, do samego końca wiernych harcerskim ideałom, do ostatnich chwil starających się służyć Ojczyźnie i bliźnim? Pragniemy zachęcić Was do wspólnego przygotowania "wirtualnego muru pamięci". Znajdą się na nim nazwiska znanych, nieznanych, a niekiedy - zapomnianych bohaterów z pokolenia wchodzącego w dorosłe życie podczas najkrwawszego konfliktu w dziejach.

Chcemy, byście w ramach działań, podejmowanych w Waszych środowiskach, poszukali lokalnych bohaterów - harcerzy i harcerek, którzy ponieśli śmierć w latach II wojny światowej, postarali się poznać ich losy, a następnie, podzielili z innymi swoją wiedzą. A przy okazji - porozmawiali o tym, co bywało przejawem bohaterstwa dawniej, a co może być nim dzisiaj? Abyście nie bali się używać wielkich słów dla nazwania po imieniu czynów na pozór zwykłych, ale w szczególnych okolicznościach wymagających męstwa, gotowości do poświęceń, czy niezwykłej wytrwałości.

Zachęcamy Was również do obejrzenia 15 filmów, przygotowanych przez ekipy skautowe z Czech, Słowacji, i z Polski w ramach międzynarodowego projektu "WW2 Scout Heroes", koordynowanego przez Skautský Institut w Pradze, zamieszczonych na jego kanale youtube.

Interaktywny Mur Pamięci - zapraszamy!Biogramy bohaterów filmów

Nadesłane biogramy bohaterów

Konspekt zajęć

Wzór notki biograficznej

Projekt finansowany przez:

Please publish modules in offcanvas position.