• Odszedł na Wieczną Wartę hm. Stanisław Bohdanowicz
  Odszedł na Wieczną Wartę hm. Stanisław Bohdanowicz

  Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że 2 czerwca 2021 roku,

  w wieku 94 lat odszedł na Wieczną Wartę

  DRUH

  STANISŁAW BOHDANOWICZ

  harcmistrz

  Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego

  w latach 1969 - 1974

  Czytaj dalej...
 • 20 lecie Muzeum Harcerstwa

  Druhny i Druhowie, Przyjaciele!

  6 czerwca 2001 r. zostało powołane Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Dokładnie dziś mija 20 lat działania naszej placówki, której głównym celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr kultury związanych z historią harcerstwa i skautingu. Z tej okazji chciałabym serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy swoim działaniem przyczynili się do wzbogacania zbiorów i rozwoju naszego Muzeum, w tym władzom Związku Harcerstwa Polskiego, które zabezpieczają nam warunki do wykonywania muzealnej pracy oraz całej muzealnej kadrze. Szczególne podziękowania kieruję do Druha hm. Andrzeja Borodzika pierwszego dyrektora, który nadal wspiera nas swoją wiedzą i doświadczeniem; mojej zastępczyni Druhnie phm. Annie Radziejowskiej-Hilchen, która od dwudziestu lat szefuje też muzealnej bibliotece, Druhnie dr Julii Tazbir, która dwadzieścia lat temu tworzyła dział archiwaliów i do dziś pełni w nim służbę. Dziękuję Radzie Naukowej za wspieranie naszej działalności, Sponsorom i wszystkim Darczyńcom, którzy przekazując nam swoje pamiątki i kolekcje pomogli w dokumentowaniu ponad stuletniej historii harcerstwa. Na koniec ogromne podziękowania kieruję do wszystkich wolontariuszy, a przez te lata była ich ponad setka, którzy swoją służbą przyczynili się do uporządkowania i skatalogowania zbiorów, przygotowania ponad 30 wystaw, licznych publikacji oraz przeprowadzili tysiące godzin zajęć edukacyjnych promujących historię harcerstwa.

  Dziękuję i mam nadzieję, że nie ustaniecie w służbie harcerskiemu dziedzictwu przez kolejne lata.

  Czuwaj!

  hm. Katarzyna K. Traczyk

  dyrektor Muzeum Harcerstwa

 • Wyjątkowa Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa
  Wyjątkowa Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa

  W tym roku Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa będzie miała nietypowy przebieg.

  Tegorocznym gospodarzem będzie Filia Muzeum w Ursusie - Włochach. Wiodącymi tematami będą 100-lece urodzin Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Nasi goście będą mogli uczestniczyć w zajęciach z historii Szarych Szeregów oraz obejrzeć  wystawę o sposobach obozowania harcerskiego w latach 1933-1980.

  Wszystko to pod harcerskimi namiotami rozstawionymi w Parku Czechowickim w Ursusie przy ulicy Spisaka.

   Zapraszamy od godziny 12.00 do 20.00 

   Dostępne będzie także stoisko z książkami historycznymi.

  Nasze przedsięwzięcie możliwe jest dzięki zespołowi instruktorskiemu Muzeum Harcerstwa Filia Ursus-Włochy we współpracy z urzędem Dzielnicy Ursus Miasta Stołecznego Warszawy oraz Komendą Hufca ZHP Warszawa Ursus-Włochy im. hm. Mieczysława Bema

  Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych.

 • Konkursu o nagrodę im. profesor Ireny Lepalczyk za prace naukowe w kategorii z zakresu pedagogiki społecznej
  Konkursu o nagrodę im. profesor Ireny Lepalczyk za prace naukowe w kategorii z zakresu pedagogiki społecznej
  Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu o nagrodę im. profesor Ireny Lepalczyk za prace naukowe w kategorii z zakresu pedagogiki społecznej, którego organizatorem jest Łódzkie Towarzystwo Naukowe
 • Odszedł na Wieczną Wartę hm. Paweł Napieralski
  Odszedł na Wieczną Wartę hm. Paweł Napieralski

   

  Z głębokim żalem przyjęliśmy, że w dniu 16 kwietnia 2021 r.

  w wieku 65 lat

  odszedł na Wieczną Wartę

  Druh

  harcmistrz Paweł Napieralski

  Przewodniczący Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP

   

  Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów

  Przewodniczący Kapituły Skulskiej Wspólnoty Kręgów Seniorów

  Komendant Hufca ZHP Poznań- Grunwald

  członek ZHP od 1968 roku, instruktor ZHP od 1971 roku

   Najbliższym i całej  wspólnocie harcerskiej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, składamy serdeczne wyrazy współczucia.

  Druh Paweł pozostanie na zawsze w naszej pamięci, jako wybitny instruktor, oddany harcerskiej służbie, szczególnie w zachowaniu pamięci o przeszłych harcerskich pokoleniach.

   

  Z pożegnalnym Czuwaj!

  Katarzyna K. Traczyk

  Dyrektor Muzeum Harcerstwa

  wraz z zespołem

 • Wystawa "Młodzi w walce o Polskę"
  Wystawa "Młodzi w walce o Polskę"

  Szanowni Państwo,

  miło nam poinformować, od początku marca online dostępna jest wystawa "Młodzi w walce o Polskę", przygotowana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Muzeum Harcerstwa.Wystawa pokazuje tradycje zaangażowania młodych ludzi w walkę o niepodległość Polski i działalność proobronną - od Szkoły Rycerskiej po Szare Szeregi.

  Wystawa "Młodzi w walce o Polskę"

 • Apel Kamykowy odwołany
  Apel Kamykowy odwołany

  Ogólnopolski Ruch Kamykowy zawiadamia, ze w związku z pandemią  w tym roku nie odbędzie się tradycyjny Apel Kamykowy w rocznicę śmieci Aleksandra Kamińskiego. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać za rok.

  Czuwaj!

  hm Hanna Kocerka

  Przewodnicząca ORK

 • Drugie wydanie książki "Gawędy druhny Babci" - już w sprzedaży
  Drugie wydanie książki "Gawędy druhny Babci" - już w sprzedaży

  Zgodnie z zapowiedzią informujemy, że jest już do nabycia książka "Gawędy druhny Babci" autorstwa Haliny Wiśniewskiej wydanie II uzupełnione.

  Mamy nadzieję, że lektura "Gawęd", będzie dla czytelnika nie tylko przewodnikiem po historii harcerstwa ale także pozwoli na chwilę refleksji i zainspiruje do podejmowania nowych wyzwań. Druhna Babcia nie opowie nam co prawda nowych historii, ale będzie je opowiadać nowym ludziom i w ten sposób jej mądrość wciąż będzie z nami, wzbogacając harcerstwo, w które tak wierzyła.

  Zamówienia prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

  Prosimy o określenie wybranej formy płatności /pobranie lub przelew/ oraz danych do faktury

   Cena: 1 egz. - brutto 36,75 PLN /okładka twarda/, 31,50 PLN /okładka miękka/ plus koszty przesyłki

  Formy płatności:

  - gotówką/za pobraniem/

  - przelewem na konto Muzeum Harcerstwa nr 80 1140 1010 0000 5404 1600 1001.

   Dla wpłacających przelewem wysyłka na podany adres listem poleconym przy zamówieniu 1 lub 2 egz, lub przesyłką kurierską /dopłata 17,00 PLN/

 • Życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej 2021
  Życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej 2021

    W Dniu Myśli Braterskiej pozdrawiamy wszystkich naszych Przyjaciół dziękując za dowody serdecznej więzi, których tak wiele doświadczamy co dnia. Szczególnie w ostatnim roku były one dla nas niezwykle  ważne i krzepiące. Trudny czas, który przeżywamy niech zacieśnia  te więzi i umacnia naszą harcerską i skautową wspólnotę. I mimo trudności doceniajmy to co nas otacza i łączy starając się  całym sercem czynić świat i nas samych coraz lepszymi.  Pragnę w tym dniu przywołać pamięć o tych, którym dane było stawać przed w najtrudniejszymi wyzwaniami w innym czasie...  Zastanawiacie się jak świętować Dzień Myśli Braterskiej? Druhny z "Murów" zorganizowały go nawet za drutami Ravensbrück. 

  Czuwaj

  hm. Katarzyna Traczyk dyrektor Muzeum Harcerstwa 

   

   Fot. zhp.pl

 • Dzień Myśli Braterskiej w Ravensbrück-zaproszenie na spotkanie autorskie
  Dzień Myśli Braterskiej w Ravensbrück-zaproszenie na spotkanie autorskie

  Dzień Myśli Braterskiej w Ravensbrück

  Fragment książki Anny Kwiatkowskiej-Bieda "Harcerki z Ravensbruck"

  "W myśl sformułowanej przez Roberta Baden-Powella zasady "Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście" harcerki z "Murów" swoją pogodą ducha, przyjaźnią i pomocą dzieliły się z innymi więźniarkami codziennie. W dniu 22 lutego 1944 roku postanowiły dla swoich przyjaciółek różnych narodowości po raz pierwszy zorganizować Dzień Myśli Braterskiej.(...) W obozie koncentracyjnym w nazistowskich Niemczech przynależność rasowa czy narodowa były powodem eksterminacji, a ludzi zmuszano, by byli wobec siebie wrogami zorganizowanie Dnia Myśli Braterskiej wydawało się porywaniem z motyką na słońce. Druhny z "Murów" nie zastanawiały się, czy to się uda, tylko jak zorganizować ten dzień. "W tym dniu wszystkie harcerki i harcerze, skautki i skauci z całego świata zespalają się w myśli w jedno ognisko. Krzyżują się wokół kuli ziemskiej rzucone w daleką przestrzeń pozdrowienia i zapewnienia nierozerwalnej wspólnoty - więzi. Wszak organizacja skautingu objęła swym zasięgiem cały świat. Wszystkim przyświeca idea: "Jesteś człowiekiem, łącz się z człowiekiem, którego napotkasz w codziennym życiu, w imię braterstwa wszystkich narodów". Uśmiech, wzajemna pomoc jest naczelnym zadaniem ich poczynań"- wspominała Zofia Janczy, zastępowa "Fundamentów". Na wolności sposobów, by wyrazić idee Dnia Myśli Braterskiej było wiele. Harcerze wysyłali kartki do skautów na całym świecie, organizowali ogniska i zbiórki. Za murami Ravensbrück najprostszy pomysł okazał się najlepszy. Wszystkie druhny 22 lutego przypięły do pasiaków symboliczne listki koniczyny. Dla skautek na całym świecie był to oczywisty znak - listek koniczyny jest symbolem Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek. (...) "Z przypiętymi do pasiaków symbolicznymi koniczynkami szukałyśmy się wzajemnie, by świadczyć sobie drobne siostrzane przysługi. Przy spotkaniu informowałyśmy o miejscu i godzinie wieczornej zbiórki, wszystkie polskie harcerki i cudzoziemki skautki zapraszając na tę uroczystość" - wspominała Zofia Janczy. Dla wielu zarówno harcerek, jak i skautek była to okazja, by poznać się wzajemnie."

  "Harcerki z Ravensbruck" to reporterska opowieść o jedynej funkcjonującej w czasie II wojny światowej drużyny harcerskiej w obozie koncentracyjnym. To był fenomen na skalę światową. Drużyna "MURY" powstała w 1941 r. Tworzyły ją więźniarki Ravensbrück, w większości przedwojenne harcerki. Odbywały się regularne zbiórki. Harcerki pomagały innym więźniarkom, chorym i "królikom". "MURY" miały swój sztandar - znaleziony w czasie sortowania rzeczy nowo przybyłych do obozu sztandar 13 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. Drużynę tworzyło 7 zastępów, działały w nich aż do wyzwolenia w sumie 102 osoby. Te, które przeżyły, tworzyły do końca swych dni "drużynę" bardzo bliskich sobie osób, połączonych nie wymazywalnymi wspomnieniami i wspólnymi wartościami.

   

  W Dniu Myśli Braterskiej i święcie harcerskiej przyjaźni Wielki Buk - blog literacki, Wydawnictwo Bellona i Muzeum Harcerstwa zapraszają na spotkanie z Anną Kwiatkowską- Biedą autorką książki, która kilka dni temu ukazała się na rynku "HARCERKI Z RAVENSBRUCK". 22. Lutego 2021 o godz. 18.00 wystarczy aktywować link: https://www.facebook.com/events/240166870991595/

 • X rocznica śmierci hm. Haliny Wiśniewskiej

  WIŚNIEWSKA Halina Maria z d. Skarżyńska (1920-2011)  pseud. "Hala",  urbanistka, harcmistrzyni, hufcowa Hufca Harcerek Warszawa-Mokotów (1942-1944), hufcowa Hufca Harcerek Warszawa-Śródmieście (1945-1947), komendantka Hufca Warszawa-Mokotów (1997?1999).

              Urodziła się 22 września 1920 r. w Grudowie k. Milanówka jako najstarsza z trójki dzieci Jana (handlowca, absolwenta SGH) i Reginy (lek. stom.). Miała młodszego brata Juliana (poległego w Powstaniu Warszawskim) i młodszą siostrę Danutę. Ok. 1924 r. rodzina przeniosła się do Warszawy.

  Do 10 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej im. ks. Józefa Sułkowskiego wstąpiła jesienią 1931 r. jako uczennica II klasy gimnazjum im. Anieli Wereckiej w Warszawie. Przyrzeczenie złożyła w grudniu 1932 r. Zdobyła stopnie ochotniczki, pionierki i samarytanki, 24 sprawności, była zastępową i przyboczną. W latach 1932, 1933 i 1934 była uczestniczką czterotygodniowych obozów letnich pod namiotami, a w 1935 r. dwutygodniowego obozu i Jubileuszowego Zlotu Harcerstwa Polskiego w Spale. W latach 1936 i 1937 uczestniczyła w obozach wodnych GK Harcerek nad jeziorem Charzykowskim i zimowiskach drużyny w Zakopanem. Po maturze, zdanej w maju 1938 r., wyjechała na studia w Ecole Nationale Superieure d'Architecture et des Arts Decoratifs w Brukseli. Na konspiracyjnej zbiórce drużyny w  październiku 1939 r. znów została przyboczną, a od 1941 do 1942 r. była drużynową 10 WŻDH. Od jesieni  1942 do jesieni 1944 r. była hufcową Hufca Harcerek Warszawa-Mokotów.  W tym czasie ukończyła kurs drużynowych (prowadzony przez hm. J. Zwolakowską) i w 1940 r. otrzymała stopień drużynowej po próbie;  po kursie podharcmistrzowskim "Stare Miasto" (prowadzonym przez hm. J. Falkowską) 11 XI 1942 r. - stopień podharcmistrzyni; a po kursie harcmistrzowskim (komendantka hm. J. Falkowska) 15 VIII 1944 r. ,stopień harcmistrzyni (zweryfikowany 10 III 1947). Pełniła służbę sanitarną, ukończyła szkolenie sanitarne i podchorążówkę. W latach 1940-1944 należała do ZWZ-AK, będąc od 1943 r. szefową służby sanitarnej Wojskowej Służby Kobiet AK dzielnicy Mokotów. W latach 1941-1943 studiowała na kompletach Wydziału Architektury Politechniki Warszwskiej. Podczas Powstania Warszawskiego udzielała pomocy potrzebującym, zajmując się równocześnie własną córką-niemowlęciem. Wyszła z Warszawy przez obóz w Pruszkowie. Wywieziona, trafiła do  Dobrej nad Pilicą, skąd w maju 1945 r.  wróciła do Warszawy.

               1 VI 1945 r. rozpoczęła pracę zawodową w Biurze Odbudowy Stolicy. Równocześnie w latach 1947-1949 ukończyła Studium Planowania Przestrzennego na Politechnice Warszawskiej, kontynuując studia na kompletów. Jej kariera zawodowa związana była z urbanistyką, pracowała na stanowiskach od technika po głównego specjalistę m.in. w Ministerstwie Budownictwa oraz w Instytucie Urbanistyki i Architektury. Była współautorką wielu projektów i opracowań, specjalistką w dziedzinie programowania urbanistycznego między innymi: planu generalnego Warszawy, planu generalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, planów ogólnych miast Gubin, Łódź, Opole, Świnoujście, Koszalin, Poznań, Chełm i Zamość; prac studialnych "Plan małego miasta", "Studium planu ogólnego miasta", "System obsługi ludności", "Różnorodne metody opracowywania planów miejscowych". Od 1951 r. była członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP). W latach 1956-1961 pełniła funkcję sekretarza, a w latach 1965-1969 skarbnika tego stowarzyszenia. Po zakończeniu pracy zawodowej została mianowana Członkiem Honorowym TUP. W latach 1964-1977 była członkiem PZPR. Była laureatką wielu konkursów urbanistycznych krajowych i zagranicznych między innymi "Przebudowa centrum Gandawy" (Belgia)- III miejsce.    Równolegle z pracą zawodową prowadziła działalność harcerską. W końcu maja 1945 r., po powrocie do Warszawy, wraz z innymi instruktorkami stworzyła drużynę ?Odrastający pień? (drużynowa hm. Hanna Zawadzka) i na letnim obozie w Ostrówku nad Narwią podjęła decyzję o  podjęciu służby w ZHP. Od jesieni 1945 do 1947 r. była hufcową Hufca Harcerek Warszawa-Śródmieście, a w latach 1947-1949 , referentką organizacyjną komendy Warszawskiej Chorągwi Harcerek. W tym czasie była też komendantką kursu drużynowych, komendantką kursu obozowego (Stare Jabłonki 1946), komendantką zgrupowań obozów drużyn hufca w Dobrej nad Pilicą (1946) i w Starych Jabłonkach nad jeziorem Szeląg (1947), komendantką zimowiska instruktorskiego w Karpaczu. Po urodzeniu drugiej córki, co zbiegło się z rozwiązaniem ZHP, zaprzestała działalności harcerskiej. W chwili odradzania się harcerstwa 1957 r. podjęła dorywczo działalność w Chorągwi Warszawskiej, ale pochłaniająca ją aktywna praca zawodowa i rodzina (trójka dzieci) nie pozwoliła jej na pełne zaangażowanie.             Powróciła do służby, aby ratować "swoje" harcerstwo.  Wiosną 1972 r. została komendantką kręgu instruktorskiego 1 WDH "Gromada Włóczęgów" przy LO im. Reytana, pełniąc tę funkcję do 1976 r., kiedy to "Gromada" została rozwiązana za zaangażowanie jej instruktorów w pomoc osobom prześladowanym za protesty robotnicze w Radomiu i Ursusie (czerwiec 1976 r.), wówczas została też usunięta z partii. W latach 1974-1977 była członkinią komendy Hufca Warszawa-Mokotów, członkiem Rady Hufca i Rady Chorągwi. W 1974 r. otrzymała stopień harcmistrza PL. Była komendantką zgrupowań obozów drużyn starszoharcerskich oraz zimowisk instruktorskich w latach 1974, 1975 i 1976. W latach 1980-1982 była sekretarzem Komisji Rewizyjnej Hufca Warszawa-Mokotów, w latach 1982-1986, szefem Sztabu AL i AZ, a ponadto w 1984 r. komendantką  zgrupowania obozów i członkiem Rady Hufca. Od 1986 była sekretarzem Komisji Instruktorskiej oraz działała w zespole organizacyjnym komendy hufca.

  Wiosną 1989 r. wraz z trójką przyjaciół: hm. Anną Zawadzką, hm. Stefanem Mirowskim i hm. Janem Rossmanem stworzyli tzw. Bandę Czworga, która aktywnie uczestniczyła w przeprowadzeniu zmian w ZHP. Była współautorką napisanych w październiku 1989 r. dwóch listów otwartych do władz, a rok później do instruktorów harcerskich. Ukoronowaniem ich działań było przywrócenie tradycyjnego Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego oraz uchwalenie nowego Statutu na XXVIII Zjeździe w grudniu 1990 r. Na zjeździe tym powołano też na Przewodniczącego Związku hm. Stefana Mirowskiego, a na wiceprzewodniczącą hm. Annę Zawadzką.

  Równocześnie z działaniem w macierzystym hufcu od 1990 działała w Komisji Historycznej Stołecznej Chorągwi ZHP, a od 1991 pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji. Stała się autorytetem, była zapraszana na zjazdy i zloty, współpracowała z Główną Kwaterą ZHP. Działała w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów. W październiku 1997 r. została wybrana komendantką Hufca Warszawa-Mokotów im. Szarych Szeregów na dwuletnią kadencję. W latach 1999?2003 była członkinią Rady Seniorów ZHP Harcerek i Harcerzy Dorosłych. Od jesieni 2000 r. była instruktorem Wydziału Seniorów Głównej Kwatery ZHP. W 2001 r. wydała książkę Gawędy druhny babci (Warszawa 2001) - historię harcerstwa powiązaną z własnym życiorysem.  Była  uważana za jedną z współtwórczyń Muzeum Harcerstwa, a po jego powołaniu  została mianowana instruktorem i sekretarzem Rady Muzeum. W roku 2001 uczestniczyła w pracach Komitetu Obchodów 5. rocznicy śmierci hm. Stefana Mirowskiego i Zespole Statutowym przygotowującym XXXII Zjazd ZHP. Nadal działała w Muzeum Harcerstwa, pozostając wolontariuszką do końca.

  Zmarła 8 lutego 2011 roku. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim Cywilnym w grobie rodzinnym. W ostatnią drogę odprowadzały ją rzesze wielu pokoleń harcerzy, z którymi pełniła służbę, dla których była wychowawcą i niewątpliwym autorytetem. Ceniona za wrażliwość społeczną, idealizm i odwagę w podejmowaniu życiowych wyzwań, mówiła: ?Harcerstwo było istotną częścią mojego życia, zapisałam się, mając 11 lat, bo była to bardzo dobra szkoła i drużyna. Dalej to już historia, wojna, a więc służba, po wojnie też historia zabrała moje harcerstwo w 1949 r. Później ważniejsze było pełne życie zawodowe, ale przyszedł rok 1971 i zaistniała potrzeba służby ? młodzieży i harcerstwu ? i tak już zostało ??.

  Został odznaczona Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem X-lecia i XXX-lecia Polski Ludowej Złotym Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP",  Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP" z "Rozetą-Mieczami", Złotą Odznaką Honorową TUP, Złotą Honorową Odznaką Odbudowy Warszawy, Złotą Odznaką Honorową "Za zasługi dla Warszawy", Medalem 400-lecia Stołeczności Warszawy, Medalem "Za zasługi dla Mokotowa". Była też pięciokrotnie wyróżniana nagrodami resortowymi ministra.

  W IV 1942 r. zawarła związek małżeński z Tadeuszem Wiśniewskim pseud. ?Pisarz? (szwoleżerem AK). Miała córki Hannę (ur. 1944) i Krystynę (ur. 1948) oraz syna Jerzego (1955).

   

  Archiwum Muzeum Harcerstwa w Warszawie; archiwum rodzinne;  Jarzembowski K., Kuprianowicz L., Harcmistrzynie i harcmistrze Związku Harcerstwa Polskiego mianowani w latach 1920-1949, Kraków 2006, s. 83; Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny, Warszawa 1989; Puchała S., Poczet harcmistrzyń i harcmistrzów, t. 2, Warszawa 2014; pod rękę przez cały Mokotów. 40. rocznica przyjęcia przez Hufiec ZHP Mokotów imienia Szarych Szeregów, Warszawa 2007; Wiśniewska H., Gawędy druhny babci, Warszawa 2001.

   

  Harcerski Słownik Biograficzny  tom IV

 • Harcerskie przypomnienia
  Harcerskie przypomnienia

  HARCERSKIE PRZYPOMNIENIA 

  8 lutego 2011 r. odeszła na Wieczną Wartę Druhna harcmistrzyni Halina Wiśniewska instruktorka Muzeum Harcerstwa. Harcerski autorytet, a równocześnie postać pełna skromności. Mentorka, która umiała uczyć nie moralizując. Osoba pełna głębokiej życiowej mądrości, na której rady i energetyczne wsparcie zawsze mogliśmy liczyć, autorka "Gawęd druhny Babci". W 2020 roku minęło 100 lat od dnia urodzin druhny Babci. W 2021 minie 20 lat od powstania "Gawęd" i 10 lat odkąd nie ma z nami ich autorki, zaś polskie harcerstwo skończy lat 110. Wciąż aktywne, mocne i dynamicznie dostosowujące się do wartkich zmian zachodzących w świecie. Druhna Babcia patrzyłaby na to z dumą i radością. My dziś cieszymy się, że możemy uczcić wszystkie te rocznice drugim wydaniem "Gawęd druhny Babci" - książki, która jest zapisem służby "całym życiem". Druhna Babcia nie opowie nam co prawda nowych historii, ale będzie je opowiadać nowym ludziom i w ten sposób jej mądrość wciąż będzie z nami, wzbogacając harcerstwo, w które tak wierzyła. W dziesiątą rocznicę Jej śmierci 8 lutego 2021 r. godz. 17.30 w Jej intencji zostanie odprawiona Msza w kościele św. Marii Magdaleny na warszawskim Wawrzyszewie przy ul Wólczyńskkiej.

 • Odszedł Henryk Jerzy Chmielewski - "Papcio Chmiel"
  Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako "Papcio Chmiel", jest bliski szczególnie tym, którzy wychowali się na komiksie "Tytus, Romek i A'Tomek". Pierwszy raz ukazał się on 22 października 1957 w czasopiśmie harcerskim "Świat Młodych".
  Walczył w Powstaniu Warszawskim, był żołnierzem Armii Krajowej. Działał też w 70 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej i pewnie nie raz tworzył tam piękne kartki w kronice. Sprawność plastyka to kolejny dowód na to, że właśnie w harcerstwie można zdobyć sprawności na całe życie.
   
   
  Tekst: ZHP
  Fot: Zbiory Muzeum Harcerstwa
 • Odszedł na Wieczną Wartę Jerzy Czajkowski
  Odszedł na Wieczną Wartę Jerzy Czajkowski

  Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu

  26 grudnia 2020 r. na Wieczną Wartę w wieku 88 lat

   

  Druha

  Jerzego Pawła Czajkowskiego ps. "Niszczyciel"

   

  Harcerza 3. Drużyny im. Tadeusza Kościuszki warszawskiej drużyny Zawiszy Szarych Szeregów, kolportera i listonosza Harcerskiej Poczty Polowej w Śródmieściu Południowym

  w Powstaniu Warszawskim,

  aktywnego członka Kręgu "Zamek"

  Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

  W latach 2008-2018 był wolontariuszem dokumentalistą

  w Muzeum Harcerstwa w zbiorach Archiwum Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

  Uzupełniał informacje o zmarłych, żyjących i poległych druhach, spajał brakujące ogniwa służby harcerzy

  Chorągwi Warszawskiej "Ul Wisła" Szarych Szeregów.

  W naszej pamięci pozostanie jako człowiek niezwykle skromny, uczciwy i zawsze uśmiechnięty,

  chętny do pomocy każdemu człowiekowi.

   

  Z pożegnalnym

  Czuwaj!

  Przyjaciele z Muzeum Harcerstwa

 • Życzenia Bożonarodzeniowe 2020
  Życzenia Bożonarodzeniowe 2020

  Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby były okazją do radości w tych trudnych czasach, oraz wytchnieniem od codziennych zmagań i trosk.

  Niech nadchodzący 2021 rok będzie spełnieniem planów i marzeń a każdy dzień niesie radość i spokój ducha.

  Dyrektor Muzeum Harcerstwa wraz z zespołem

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.