-
Zmiana godzin pracy Muzeum w dniach 12-23 sierpnia
-
Wernisaż wystawy "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać"
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,
Muzeum Więzienia Pawiak od niemal sześciu dekad przybliża niezwykle ważny fragment naszej ojczystej historii kolejnym pokoleniom Polaków oraz tysiącom gości z zagranicy. Pomaga im poznać i zrozumieć przeszłość, by wspólnie móc tworzyć teraźniejszość i myśleć o przyszłości. Podobne idee przyświecały twórcom wystawy plenerowej "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać", prezentowanej tam od 30 lipca.
Projekt, zapoczątkowany przed pięcioma laty przez Haralda Rostcka i André Widmanna, powstawał z myślą o opowiedzeniu niemieckiej młodzieży - a zwłaszcza skautkom i skautom, skupionym w szeregach BdP, o początkach kontaktów z ich koleżankami i kolegami z Polski - harcerkami i harcerzami ZHP. Jednocześnie pomysłodawcy wspomnianego przedsięwzięcia, zafascynowani fenomenem Harcerskiej Poczty Polowej i służbą najmłodszych członków Szarych Szeregów podczas Powstania Warszawskiego, postanowili przybliżyć ów temat swym rodakom. Opowiedzieć o dokonaniach "Zawiszaków" - nastoletnich listonoszy i łączników, przemierzających ulice walczącej Stolicy.
Zwiedzając tę wystawę, poprzez historię - nawiązującą do teraźniejszości, nie możemy zapominać, że oto oglądamy fragment naszych dziejów, widzianych oczyma obcokrajowców. Zobaczymy, że wiele spraw, tak nam bliskich i tak dla nas oczywistych, zostało zasygnalizowanych przez jej Autorów w sposób zrozumiały dla Ich rodaka - młodego człowieka, który wcześniej nie wiedział zgoła nic o dziejach sąsiednich państw i narodów. Który dopiero odkrywa historię Polski, obcując z kolejnymi migawkami z przeszłości...
Mamy nadzieję, że wystawa, prezentowana do 11 listopada bieżącego roku w Muzeum Więzienia Pawiak, zachęci Was do spojrzenia na historię także z nieco innej perspektywy. Do dostrzeżenia możliwości, jakie jej popularyzacja - również ta amatorska - stwarza w budowaniu relacji dobro sąsiedzkich.
-
Przerwa w Muzeum - Boże Ciało
-
Noc Muzeów 2024
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,
Gorąco zachęcamy Was do odwiedzin podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Szczegóły obu wydarzeń znajdziecie pod adresami:
Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa w Warszawie
Noc Muzeów w Muzem Harcerstwa Filia Ursus - Włochy
Czuwaj!
Zespół
Muzeum Harcerstwa w Warszawie
-
Przerwa majowa w Muzeum
-
Odszedł na wieczną wartę
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Druha harcmistrza Marka Skrzydlewskiego. Przez niemal całe życie był związany z harcerstwem. Aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego, pełniąc liczne funkcje w: Szczepie Harcerskim im. Władysława Broniewskiego w Andrzejowie, Hufcu ZHP Andrzejów, Akademickim Kręgu Instruktorskim "Impuls" przy Uniwersytecie Łódzkim, Centralnej Szkole Instruktorów Harcerskich im. Tadeusza Kotarbińskiego w Załęczu Wielkim, Komendzie Chorągwi Łódzkiej ZHP, Głównej Kwaterze ZHP i Radzie Naczelnej ZHP. Od ponad dwudziestu lat był też instruktorem Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Wydał wiele cennych publikacji, poświęconych historii harcerstwa. Odszedł na Wieczną Wartę w poniedziałek, 8 kwietnia 2024 roku, w wieku 62 lat...Z pożegnalnym Czuwaj!zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie
-
Przerwa Wielkanocna
-
Życzenia Wielkanocne 2024
-
Odznaczenia dla hm. Adama Massalskiego i hm. Andrzeja Rembalskiego
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,W niedzielę, w siedzibie Chorągwi Kieleckiej ZHP - Domu Harcerza im. Natalii Machałowej, miała miejsce uroczystość, zorganizowana z okazji 60-lecia służby harcmistrzowskiej prof. dr. hab. Adama Massalskiego i dr. Andrzeja Rembalskiego. W trakcie wydarzenia nie mogło zabraknąć fotografii, biogramów, wspominek oraz harcerskich piosenek. Bardzo ważnym momentem było także wręczenie druhom medali "Pro Bono Poloniae".Obu jubilatom, blisko związanym z naszą placówką, składamy najserdeczniejsze gratulacje!
-
Muzealny Kalendarz na 2024 rok
Druhny i Druhowie!Jak co roku, Muzeum Harcerstwa w Warszawie przygotowało kalendarz historyczny.Tym razem ? postanowiliśmy sięgnąć po fotografie archiwalne ze zgromadzonych w naszych zbiorach kronik różnych środowisk, prowadzonych na przestrzeni pierwszych czterech dekad naszych harcerskich dziejów.Koszt kalendarza, podobnie jak przed rokiem, wynosi 28,50 zł brutto. Na zamówienia czekamy pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numerami telefonów: 22 33 90 703 i 501 576 346.
-
Spotkanie przy grobie harcmistrz RP Jadwigi Falkowskiej - 2023
Spotkanie przy grobie Druhny Jadwigi Falkowskiej - 2023
Wszystkie instruktorki i harcerki, aktywnie działające i byłe, serdecznie zapraszamy do udziału w corocznym spotkaniu, odbywającym się w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przy grobie Druhny harcmistrz RP Jadwigi Falkowskiej. Spotykamy się w najbliższy wtorek, 1 sierpnia, w kwaterze 27A Cmentarza Wojskowego na Powązkach, by punktualnie o godzinie 18:00 oddać hołd Druhnie "Jadze" - wybitnej instruktorce, zamordowanej przez okupantów w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku.
Czuwaj!
zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie
-
Odszedł na Wieczną Wartę hm. Marian Szczęśniak
Nabożeństwo żałobne odbędzie się w poniedziałek 24 lipca 2023 r., o godz. 10:40 w Kościele pw. św. Wincentego a Paulo (kościół "drewniany") na Cmentarzu Bródnowskim, ul. św. Wincentego 81.
-
Odeszła na Wieczną Wartę hm. Wanda Kobyłecka
Uroczystość żałobna odbędzie się w sali B Domu Pogrzebowego na Cmentarzu Północnym przy ul. K. Wóycickiego 14, w czwartek 20 lipca 2023 o godz. 12:30.
-
Finał sztafety rowerowej "JednoŚladami Andersa"
Harcerska Sztafeta Rowerowa "JednoŚladami Andersa" przejechała ponad 15 000 kilometrów. Dzielni rowerzyści wyruszyli w listopadzie 2022 r. Przebyli zaśnieżone stepy Kazachstanu i Uzbekistanu, walczyli z burzami piaskowymi na Bliskim Wschodzie, pokonywali strome podjazdy w Iranie, we Włoszech - gdzie wzięli udział w uroczystościach na Monte Cassino - i w Szwajcarii. Podczas etapu europejskiego - spotykali się ze skautami oraz ze świadkami historii, wśród których nie zabrakło córki gen. Władysława Andersa. Już w najbliższy weekend - równolegle, w Szkocji (Edynburg) i w Polsce (Gdańsk) - ich droga dobiegnie końca. Wielki Finał odbędzie się w Grodzie Neptuna, od 7 do 9 lipca! Bogaty i różnorodny program towarzyszących mu wydarzeń jest dostępny pod adresem: https://www.facebook.com/events/2225300017858493.
W imieniu organizatorów - serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, zamieszczonego pod linkiem: https://tiny.pl/cglwq.
Dalsze informacje na temat całego przedsięwzięcia - znajdziecie na stronie: https://bikejamboree.pl. Kontakt z biurem Wielkiego Finału Sztafety Rowerowej "JednoŚladami Andersa" w Gdańsku: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Partnerem organizacyjnym jest Fundacja Światowe Jamboree, zaś partnerami opisywanego wydarzenia: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Chorągiew Gdańska ZHP i Dom Harcerza.
-
Wakacyjna przerwa w bibliotece