• Informacja o dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury
  Informacja o dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury

  Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, otrzymanemu w ramach programu "WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH 2022", Muzeum Harcerstwa w Warszawie rozpoczyna realizację zadania "Tkanina zabytkowa i malarstwo - konserwacja harcerskich sztandarów z okresu dwudziestolecia międzywojennego". 

  W ręce najlepszych konserwatorów trafiły właśnie dwa sztandary: 

  I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Wł. Czarnieckiego w Irenie (nr inw. MH/429/1/ZG) oraz 76 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerzy im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Zagórzu (nr inw. MH/392/ZG) - jednostek, działających na terenie dzisiejszych: Chorągwi Podkarpackiej ZHP i Chorągwi Lubelskiej ZHP. 

   

 • Zaproszenie na 12 Warszawski Piknik Archiwalny
  Zaproszenie na 12 Warszawski Piknik Archiwalny
  Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie,
  W najbliższą sobotę, 11 czerwca, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk - Archiwum w Warszawie (Pałac Staszica) odbędzie się 12 Warszawski Piknik Archiwalny, w którym będziemy brać udział. Dalsze szczegóły znajdziecie na załączonych plakatach. Serdecznie zapraszamy!
   

 • Odznaczenia dla instruktorów Muzeum Harcerstwa
  Odznaczenia dla instruktorów Muzeum Harcerstwa
  W trakcie 42. Zjazdu ZHP, pięcioro instruktorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie zostało odznaczonych za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli oraz za szczególny wkład w popularyzację i upowszechnianie historii ruchu harcerskiego.
   
  Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono hm. Ewę Jóźwiak i hm. Hannę Murawską.
   
  Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: hm. Kaja Drąg i hm. Paweł Weszpiński.
   
  Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości udekorowano hm. Marka Skrzydlewskiego.
   
  (fot. Michał Wiraszka).
 • Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa
  Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

  Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. W tym roku pragniemy zaprosić Was do odwiedzenia wystawy czasowej "Najciekawsze nabytki Muzeum Harcerstwa'', będącej zarazem sposobnością do zaprezentowania tytułowych eksponatów , wybranych spośród dziesiątków tysięcy różnorodnych obiektów, dokumentujących rozmaite aspekty harcerskiej historii i służby - jak również swoistym podsumowaniem dotychczasowej, przeszło dwudziestoletniej działalności naszej placówki. Dopełnieniem ekspozycji będzie prezentacja pamiątek skautowych z całego świata.

  Czekamy na Was w najbliższa sobotę, od godziny 18:00 do 23:30. O godzinach: 19:00, 20:30 i 22:00 organizujemy oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Wejście do muzeum, od strony ul. M. Konopnickiej, przez CSH "4 Żywioły".

  Serdecznie zapraszamy! 

 • Życzenia wielkanocne 2022
  Życzenia wielkanocne 2022

  Najserdeczniejsze życzenia

  zdrowych i spokojnych

  Świąt Wielkanocnych,

  pełnych wiary, nadziei

  i miłości

   

  składa

  Zespół Muzeum Harcerstwa

 • Zapraszamy do zwiedzania
  Zapraszamy do zwiedzania

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo!

   

  Serdecznie zapraszamy Was do zwiedzania naszej nowej wystawy czasowej, poświęconej najciekawszym nabytkom Muzeum Harcerstwa.

   

  W sprawie zajęć dla grup zorganizowanych uprzejmie prosimy o kontakt drogą mailową, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub telefoniczny, na numery podane na stronie naszej placówki.

   

  Zespół Muzeum Harcerstwa

 • Dzień Myśli Braterskiej 2022
  Dzień Myśli Braterskiej 2022

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

  W tym szczególnym dniu -  Dniu Myśli Braterskiej - przesyłamy Wam życzenia wszelkiej pomyślności w codziennej służbie i pracy oraz wytrwałości we wspólnym budowaniu lepszego jutra.

  Z serdecznym Czuwaj!

  Zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie

   

  (Motyw zaczerpnięty z karnetu okolicznościowego wg. proj. Druhny pwd. Anny Rojewskiej, wyd. Horyzonty, 2006. Ze zbiorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie)

   

 • Ograniczenia w dzialalności muzeum od 20 stycznia
  Ograniczenia w dzialalności muzeum od 20 stycznia

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo!

  Mając na względzie aktualną sytuację epidemiologiczną, od dnia 20 stycznia 2022 r. (czwartek), aż do odwołania zawieszamy przyjmowanie grup, zwiedzających indywidualnych i interesantów. W sprawach pilnych prosimy o kontakt mailowy, pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Najbliższe tygodnie pragniemy wykorzystać na przygotowanie nowej wystawy czasowej, poświęconej najciekawszym nabytkom naszej placówki. Mamy nadzieję zaprosić Was do odwiedzenia jej za kilka tygodni.  

  Zespół Muzeum Harcerstwa

 • "HARCERSTWO". Rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa nr 2 już dostępny
  "HARCERSTWO". Rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa nr 2 już dostępny

  Zapraszamy do zapoznania się z nowy numerem rocznika "Harcerstwo"

   

   

 • Życzenia z okazji Bożego Narodzenia 2021
  Życzenia z okazji Bożego Narodzenia 2021

  Pragniemy, by nasi pracownicy i wolontariusze mogli spędzić Wigilię w gronie Najbliższych oraz z nadzieją powitać Nowy, 2022 Rok - dlatego 24 i 31 grudnia biuro i pracownie Muzeum Harcerstwa będą zamknięte.

 • Kalendarze Muzeum Harcerstwa na 2022 rok
  Kalendarze Muzeum Harcerstwa na 2022 rok

  Druhny i Druhowie! 

    

  Jak co roku, Muzeum Harcerstwa przygotowało kalendarz historyczny. W roku 2022 przypada 45. rocznica śmierci Druha harcmistrza Władysława Czarneckiego - autora licznych prac plastycznych o tematyce harcerskiej i zuchowej. Jego twórczość dokumentowała służbę i codzienność kolejnych pokoleń harcerek i harcerzy już od lat 20-tych XX wieku.  

    

  Koszt - wydawanego od przeszło 20 lat - kalendarza wynosi w tym roku 23,50 zł brutto. Przy zakupie 10 egzemplarzy - jedenasty kalendarz dodajemy gratis. Na zamówienia czekamy pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numerami telefonów: 22 33 90 703 i 501-376-346.

 • Akcja identyfikacja w Muzeum Harcerstwa
  Akcja identyfikacja w Muzeum Harcerstwa

  Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie,

   

  Przed kilkoma tygodniami nawiązał z nami kontakt Pan Michał Wyczałkowski, wnuk Andrzeja Wyczałkowskiego - harcerza (najpewniej - także instruktora) Chorągwi Mazowieckiej ZHP, żołnierza Września 1939 r. i konspiracji, Powstańca Warszawskiego.

   

  Druh Andrzej Wyczałkowski przyszedł na świat 5 października 1912 roku, w rodzinie Włodzimierza i Zofii z d. Beill. Od 1919 roku mieszkał w Warszawie. Maturę zdał w warszawskim Gimnazjum im. S. Batorego - szkole rozsławionej przede wszystkim przez nieco młodsze pokolenie jej uczniów, opisaną na kartach "Kamieni na szaniec". Wedle przekazów - przez pewien czas - prowadził tamtejszą drużynę. 

   

  W latach 1932-33 studiował w WSH, następnie, w latach 1934-39 - na Wydziale Leśnym SGGW. Ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 27 DP w Łucku, służył też we Włodzimierzu Wołyńskim. Wedle relacji rodzinnych przez cały ten czas nadał był też związany z harcerstwem. We wrześniu 1939 r. służył jako cyklista, następnie - walczył jako piechur. Koniec walk zastał Go w Brześciu, gdzie zresztą odnalazł rodzinę. Ich powrót do Warszawy wiązał się z koniecznością przekroczenia granicy, ustanowionej przez obu okupantów. Dokumenty i rzeczy wartościowe zostały ukryte w tubach z farbami. Szczęśliwie, kaseta malarska - druh Wyczałkowski w wolnych chwilach parał się sztuką - nie zwróciła uwagi sowieckich pograniczników..   

  Od 1943 roku był żołnierzem Armii Krajowej, używał pseudonimu "Tomasz". W Powstaniu Warszawskim brał udział jako podporucznik, pełniąc funkcję fotografa dla 2. Rejonu "Litwin" I Obwodu "Radwan" (Śródmieście) oraz 2. i 3. Rejonu wschodniego odcinka "Bogumił" Podobwodu Śródmieście Południe. Po powstaniu przebywał w Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C w Lubece. Do kraju wrócił w sierpniu 1946 r., początkowo mieszkał w Poznaniu, a od roku 1947 - w Kielcach, gdzie pracował jako leśnik-referent w Biurze Zbytu Drewna (dawny PAGED). Wykonane przez siebie fotografie z Powstania Warszawskiego zniszczył, by nie wpadły w ręce UB. Jego pasją były: fotografia artystyczna ("Kielecka szkoła fotografii") i malarstwo olejne. Druh Andrzej Wyczałkowski zmarł 15 czerwca 1976 r. w Kielcach, został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym I (kwatera X, rząd C, grób 14).

   

  W zbiorach Pana Michała znalazły się negatywy i odbitki zdjęć o tematyce harcerskiej, wykonane przez Jego Dziadka w latach 30-tych XX w. Na Jego prośbę prezentujemy na naszymProfilu na Facebooku skany części z nich, zachęcając Was do wpisywania w komentarzach do poszczególnych zdjęć - spostrzeżeń, mogących ułatwić ich identyfikację.

   

 • Zawieszenie zajęć edukacyjnych
  Zawieszenie zajęć edukacyjnych

  Druhny, Druhowie, Szanowni Państwo,

  Powodowani troską o bezpieczeństwo zwiedzających oraz o zdrowie naszych wolontariuszy, wśród których są liczni seniorzy, w obliczu aktualnej sytuacji epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni zawiesić z końcem bieżącego tygodnia prowadzenie zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych. Ekspozycja Muzeum Harcerstwa pozostaje dostępna dla zwiedzających indywidualnych, bezwzględnie przestrzegających obowiązujących obecnie wytycznych sanitarnych (maseczki, dezynfekcja, zachowanie odstępów).  

   

 • Zmiany w prowadzeniu zajęć edukacyjnych
  Zmiany w prowadzeniu zajęć edukacyjnych

  Uwaga!

  Ze względów na obecną sytuację epidemiologiczną musieliśmy wprowadzić pewne zmiany organizacyjne dla grup:

  • nie mamy możliwości przyjęcia jednorazowo grup liczących powyżej 40 osób, te zaś - dzielimy na mniejsze;
  • prosimy o wstępne zgłaszanie grup co najmniej trzy tygodnie przed planowanym terminem;
  • od uczestników zajęć wymagamy bezwzględnego przestrzegania wytycznych sanitarnych odnośnie zachowania bezpiecznego dystansu i prawidłowego stosowania środków ochronnych (maseczki);

  Ponadto Muzeum Harcerstwa zastrzega sobie możliwość odwołania przyjętych uprzednio zgłoszeń z powodu ograniczeń zewnętrznych, wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

 • Odeszdł na Wieczną Wartę prof. dr hab.inż.harcmistrz Wojciech Wolski
  Odeszdł na Wieczną Wartę prof. dr hab.inż.harcmistrz Wojciech Wolski

  Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 20 września 2021 roku, w wieku 91 lat, odszedł na Wieczną Wartę

  Prof. dr hab. inż. hm. Wojciech Wolski

  Od grudnia 1943 r. pod ps. "Kuba" w drużynie "Gigantów" Szarych Szeregów, długoletni członek Rady Naukowej Muzeum Harcerstwa i przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, członek Społecznego Komitetu Opieki nad grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka", wybitny naukowiec, inżynier, pedagog i społecznik, uhonorowany za swą działalność najwyższymi odznaczeniami.

  Czytaj dalej...

Please publish modules in offcanvas position.