• Ograniczenia w dzialalności muzeum od 20 stycznia
  Ograniczenia w dzialalności muzeum od 20 stycznia

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo!

  Mając na względzie aktualną sytuację epidemiologiczną, od dnia 20 stycznia 2022 r. (czwartek), aż do odwołania zawieszamy przyjmowanie grup, zwiedzających indywidualnych i interesantów. W sprawach pilnych prosimy o kontakt mailowy, pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Najbliższe tygodnie pragniemy wykorzystać na przygotowanie nowej wystawy czasowej, poświęconej najciekawszym nabytkom naszej placówki. Mamy nadzieję zaprosić Was do odwiedzenia jej za kilka tygodni.  

  Zespół Muzeum Harcerstwa

 • "HARCERSTWO". Rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa nr 2 już dostępny
  "HARCERSTWO". Rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa nr 2 już dostępny

  Zapraszamy do zapoznania się z nowy numerem rocznika "Harcerstwo"

   

   

 • Życzenia z okazji Bożego Narodzenia 2021
  Życzenia z okazji Bożego Narodzenia 2021

  Pragniemy, by nasi pracownicy i wolontariusze mogli spędzić Wigilię w gronie Najbliższych oraz z nadzieją powitać Nowy, 2022 Rok - dlatego 24 i 31 grudnia biuro i pracownie Muzeum Harcerstwa będą zamknięte.

 • Kalendarze Muzeum Harcerstwa na 2022 rok
  Kalendarze Muzeum Harcerstwa na 2022 rok

  Druhny i Druhowie! 

    

  Jak co roku, Muzeum Harcerstwa przygotowało kalendarz historyczny. W roku 2022 przypada 45. rocznica śmierci Druha harcmistrza Władysława Czarneckiego - autora licznych prac plastycznych o tematyce harcerskiej i zuchowej. Jego twórczość dokumentowała służbę i codzienność kolejnych pokoleń harcerek i harcerzy już od lat 20-tych XX wieku.  

    

  Koszt - wydawanego od przeszło 20 lat - kalendarza wynosi w tym roku 23,50 zł brutto. Przy zakupie 10 egzemplarzy - jedenasty kalendarz dodajemy gratis. Na zamówienia czekamy pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numerami telefonów: 22 33 90 703 i 501-376-346.

 • Akcja identyfikacja w Muzeum Harcerstwa
  Akcja identyfikacja w Muzeum Harcerstwa

  Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie,

   

  Przed kilkoma tygodniami nawiązał z nami kontakt Pan Michał Wyczałkowski, wnuk Andrzeja Wyczałkowskiego - harcerza (najpewniej - także instruktora) Chorągwi Mazowieckiej ZHP, żołnierza Września 1939 r. i konspiracji, Powstańca Warszawskiego.

   

  Druh Andrzej Wyczałkowski przyszedł na świat 5 października 1912 roku, w rodzinie Włodzimierza i Zofii z d. Beill. Od 1919 roku mieszkał w Warszawie. Maturę zdał w warszawskim Gimnazjum im. S. Batorego - szkole rozsławionej przede wszystkim przez nieco młodsze pokolenie jej uczniów, opisaną na kartach "Kamieni na szaniec". Wedle przekazów - przez pewien czas - prowadził tamtejszą drużynę. 

   

  W latach 1932-33 studiował w WSH, następnie, w latach 1934-39 - na Wydziale Leśnym SGGW. Ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 27 DP w Łucku, służył też we Włodzimierzu Wołyńskim. Wedle relacji rodzinnych przez cały ten czas nadał był też związany z harcerstwem. We wrześniu 1939 r. służył jako cyklista, następnie - walczył jako piechur. Koniec walk zastał Go w Brześciu, gdzie zresztą odnalazł rodzinę. Ich powrót do Warszawy wiązał się z koniecznością przekroczenia granicy, ustanowionej przez obu okupantów. Dokumenty i rzeczy wartościowe zostały ukryte w tubach z farbami. Szczęśliwie, kaseta malarska - druh Wyczałkowski w wolnych chwilach parał się sztuką - nie zwróciła uwagi sowieckich pograniczników..   

  Od 1943 roku był żołnierzem Armii Krajowej, używał pseudonimu "Tomasz". W Powstaniu Warszawskim brał udział jako podporucznik, pełniąc funkcję fotografa dla 2. Rejonu "Litwin" I Obwodu "Radwan" (Śródmieście) oraz 2. i 3. Rejonu wschodniego odcinka "Bogumił" Podobwodu Śródmieście Południe. Po powstaniu przebywał w Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C w Lubece. Do kraju wrócił w sierpniu 1946 r., początkowo mieszkał w Poznaniu, a od roku 1947 - w Kielcach, gdzie pracował jako leśnik-referent w Biurze Zbytu Drewna (dawny PAGED). Wykonane przez siebie fotografie z Powstania Warszawskiego zniszczył, by nie wpadły w ręce UB. Jego pasją były: fotografia artystyczna ("Kielecka szkoła fotografii") i malarstwo olejne. Druh Andrzej Wyczałkowski zmarł 15 czerwca 1976 r. w Kielcach, został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym I (kwatera X, rząd C, grób 14).

   

  W zbiorach Pana Michała znalazły się negatywy i odbitki zdjęć o tematyce harcerskiej, wykonane przez Jego Dziadka w latach 30-tych XX w. Na Jego prośbę prezentujemy na naszymProfilu na Facebooku skany części z nich, zachęcając Was do wpisywania w komentarzach do poszczególnych zdjęć - spostrzeżeń, mogących ułatwić ich identyfikację.

   

 • Zawieszenie zajęć edukacyjnych
  Zawieszenie zajęć edukacyjnych

  Druhny, Druhowie, Szanowni Państwo,

  Powodowani troską o bezpieczeństwo zwiedzających oraz o zdrowie naszych wolontariuszy, wśród których są liczni seniorzy, w obliczu aktualnej sytuacji epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni zawiesić z końcem bieżącego tygodnia prowadzenie zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych. Ekspozycja Muzeum Harcerstwa pozostaje dostępna dla zwiedzających indywidualnych, bezwzględnie przestrzegających obowiązujących obecnie wytycznych sanitarnych (maseczki, dezynfekcja, zachowanie odstępów).  

   

 • Zmiany w prowadzeniu zajęć edukacyjnych
  Zmiany w prowadzeniu zajęć edukacyjnych

  Uwaga!

  Ze względów na obecną sytuację epidemiologiczną musieliśmy wprowadzić pewne zmiany organizacyjne dla grup:

  • nie mamy możliwości przyjęcia jednorazowo grup liczących powyżej 40 osób, te zaś - dzielimy na mniejsze;
  • prosimy o wstępne zgłaszanie grup co najmniej trzy tygodnie przed planowanym terminem;
  • od uczestników zajęć wymagamy bezwzględnego przestrzegania wytycznych sanitarnych odnośnie zachowania bezpiecznego dystansu i prawidłowego stosowania środków ochronnych (maseczki);

  Ponadto Muzeum Harcerstwa zastrzega sobie możliwość odwołania przyjętych uprzednio zgłoszeń z powodu ograniczeń zewnętrznych, wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

 • Odeszdł na Wieczną Wartę prof. dr hab.inż.harcmistrz Wojciech Wolski
  Odeszdł na Wieczną Wartę prof. dr hab.inż.harcmistrz Wojciech Wolski

  Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 20 września 2021 roku, w wieku 91 lat, odszedł na Wieczną Wartę

  Prof. dr hab. inż. hm. Wojciech Wolski

  Od grudnia 1943 r. pod ps. "Kuba" w drużynie "Gigantów" Szarych Szeregów, długoletni członek Rady Naukowej Muzeum Harcerstwa i przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, członek Społecznego Komitetu Opieki nad grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka", wybitny naukowiec, inżynier, pedagog i społecznik, uhonorowany za swą działalność najwyższymi odznaczeniami.

  Czytaj dalej...
 • Materiały archiwalne Centrum Wychowania Morskiego ZHP
  Materiały archiwalne Centrum Wychowania Morskiego ZHP

  Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie,

  Uprzejmie informujemy, że materiały archiwalne Centrum Wychowania Morskiego ZHP są obecnie porządkowane i opracowywane. Wszelkie kwerendy w obrębie wspomnianego zespołu będą możliwe dopiero po 17 września 2021 r. 

  Dyrektor Muzeum Harcerstwa

  dr Paweł Bezak

 • Przyznanie ZHP organizacji Jamboree 2027
  Przyznanie ZHP organizacji Jamboree 2027

  42 Światowa Konferencja WOSM zdecydowała o powierzeniu organizacji Światowego Jamboree 2027 Związkowi Harcerstwa Polskiego. Dla naszej organizacji to ogromne wyróżnienie, ale też wyzwanie. Teraz, w myśl hasła przewodniego naszej kandydatury i całego zlotu - bravely - musimy odważnie podjąć działania, które sprawią, że organizacja Jamboree stanie się nie tylko wspaniałą przygodą dla tysięcy młodych ludzi, ale także będzie dobrze wykorzystaną szansą do rozwoju organizacji.

  Czytaj dalej...
 • Odszedł na Wieczną Wartę Druh harcmistrz Andrzej Borodzik - współtwórca Muzeum Harcerstwa
  Odszedł na Wieczną Wartę Druh harcmistrz Andrzej Borodzik - współtwórca Muzeum Harcerstwa

  Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,

  że 13 sierpnia 2021 roku, w wieku 91 lat

  odszedł na Wieczną Wartę

   

  Druh harcmistrz Andrzej Borodzik

   

  współtwórca i pierwszy Dyrektor Muzeum Harcerstwa, członek jego Rady Naukowej,

  do końca wspierający swoją pracą, wiedzą i doświadczeniem działalność naszej placówki.

  Czytaj dalej...
 • Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Harcerstwa
  Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Harcerstwa
  Rozkazem Naczelnika ZHP L. 10/2021 z 30 lipca 2021 r. nastąpiła zmiana na stanowisku Dyrektora Muzeum Harcerstwa.
  Z dniem 31 lipca 2021 roku, na emeryturę przeszła wieloletnia Dyrektor Muzeum Harcerstwa hm. Katarzyna K. Traczyk.
  Czytaj dalej...
 • Odeszła na Wieczną Wartę prof. dr hab. harcmistrzyni Maria Straszewska
  Odeszła na Wieczną Wartę prof. dr hab. harcmistrzyni Maria Straszewska

  Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,

  że 1 sierpnia 2021 roku odeszła na Wieczną Wartę

   

  Druhna harcmistrzyni

  Prof. dr hab. Maria Straszewska "Emma"

   

  od 2001 r. Członek Rady Naukowej Muzeum Harcerstwa,

  Członek Rady Redakcyjnej Harcerskiego Słownika Biograficznego,

  Członek Honorowego Komitetu Obchodów Roku Aleksandra Kamińskiego

   

  W Związku Harcerstwa Polskiego od 1934 do 1948 r., Uczestniczka Zlotu w Spale w 1935 r. Przez cały okres okupacji aktywny Członek  Szarych Szeregów, Kierownik "Kuźnicy" na okres wojny, sekretarz "Biuletynu Informacyjnego", żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

  Pani Profesor była wybitną humanistką, autorką licznych publikacji naukowych,

  poświęconych przede wszystkim ojczystej i światowej literaturze XIX wieku.

  Druhno Profesor, dziękujemy za Twoją przyjaźń, wiedzę i doświadczenie,

  którymi przez te lata zechciałaś się z nami dzielić!

   

  Z pożegnalnym Czuwaj!

   

  Przewodniczący Rady Naukowej Muzeum Harcerstwa

  Prof. dr hab. Adam Massalski

   

  Dyrektor Muzeum Harcerstwa

  dr Paweł Bezak, phm.

   

 • Odwołanie spotkania przy grobie hm. Jagi Falkowskiej
  Odwołanie spotkania przy grobie hm. Jagi Falkowskiej

   W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną jesteśmy zmuszone ponownie podjąć decyzję o odwołaniu dorocznego wspólnego spotkania harcerek przy grobie dh. hm. RP Jagi Falkowskiej, w dniu 1 sierpnia 2021 r. o godzinie 18.00

  Proponujemy, aby wszystkie osoby, które chcą w tym czasie oddać hołd dh. Jadze, odwiedziły grób indywidualnie i zapaliły znicz oraz  złożyły na jej grobie tradycyjne mieczyki (białe lub czerwone).

  Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się i znów wspólnie odśpiewamy "Sadzimy róże"

   

  Czuwaj

  Dyrektor Muzeum Harcerstwa

  hm. Katarzyna Traczyk

   

 • 25 rocznica śmierci Przewodniczącego ZHP hm. Stefana Mirowskiego
  25 rocznica śmierci Przewodniczącego ZHP hm. Stefana Mirowskiego

  Wspomnienie o Druhu hm. Stefanie Mirowskim
  Przewodniczącym ZHP w latach 1990 - 1996

  "(...) musimy sobie uświadomić, że harcerstwo uczestniczy w polskim życiu bez mała przez cały wiek, przez całe stulecie. Ono nie umarło. Jego nie trzeba odradzać, ono żyje, ono nie potrzebuje przywracania społeczeństwu, bo jest ciągle jego częścią. Ale jak wszystko, co ludzkie, wymaga ulepszeń, wymaga dostosowania do potrzeb chwili." - z przemowy hm. Stefana Mirowskiego, XXVIII Zjazd ZHP, Bydgoszcz, XII 1990 r.

  Są ludzie, którzy mimo iż nie ma ich już wśród nas, nadal obecni są w naszej pamięci, dzięki temu, jacy byli i czego w swoim życiu dokonali. Takim człowiekiem jest hm. Stefan Mirowski - przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego w latach 1990-1996.

  Czytaj dalej...

Please publish modules in offcanvas position.