-
Informacja o dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, otrzymanemu w ramach programu "WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH 2022", Muzeum Harcerstwa w Warszawie rozpoczyna realizację zadania "Tkanina zabytkowa i malarstwo - konserwacja harcerskich sztandarów z okresu dwudziestolecia międzywojennego".
W ręce najlepszych konserwatorów trafiły właśnie dwa sztandary:
I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Wł. Czarnieckiego w Irenie (nr inw. MH/429/1/ZG) oraz 76 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerzy im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Zagórzu (nr inw. MH/392/ZG) - jednostek, działających na terenie dzisiejszych: Chorągwi Podkarpackiej ZHP i Chorągwi Lubelskiej ZHP.
-
Zaproszenie na 12 Warszawski Piknik Archiwalny
Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie,W najbliższą sobotę, 11 czerwca, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk - Archiwum w Warszawie (Pałac Staszica) odbędzie się 12 Warszawski Piknik Archiwalny, w którym będziemy brać udział. Dalsze szczegóły znajdziecie na załączonych plakatach. Serdecznie zapraszamy!
-
Odznaczenia dla instruktorów Muzeum Harcerstwa
W trakcie 42. Zjazdu ZHP, pięcioro instruktorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie zostało odznaczonych za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli oraz za szczególny wkład w popularyzację i upowszechnianie historii ruchu harcerskiego.Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono hm. Ewę Jóźwiak i hm. Hannę Murawską.Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: hm. Kaja Drąg i hm. Paweł Weszpiński.Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości udekorowano hm. Marka Skrzydlewskiego.(fot. Michał Wiraszka).
-
Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,
Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. W tym roku pragniemy zaprosić Was do odwiedzenia wystawy czasowej "Najciekawsze nabytki Muzeum Harcerstwa'', będącej zarazem sposobnością do zaprezentowania tytułowych eksponatów , wybranych spośród dziesiątków tysięcy różnorodnych obiektów, dokumentujących rozmaite aspekty harcerskiej historii i służby - jak również swoistym podsumowaniem dotychczasowej, przeszło dwudziestoletniej działalności naszej placówki. Dopełnieniem ekspozycji będzie prezentacja pamiątek skautowych z całego świata.
Czekamy na Was w najbliższa sobotę, od godziny 18:00 do 23:30. O godzinach: 19:00, 20:30 i 22:00 organizujemy oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Wejście do muzeum, od strony ul. M. Konopnickiej, przez CSH "4 Żywioły".
Serdecznie zapraszamy!
-
Życzenia wielkanocne 2022
Najserdeczniejsze życzenia
zdrowych i spokojnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei
i miłości
składa
Zespół Muzeum Harcerstwa
-
Zapraszamy do zwiedzania
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo!
Serdecznie zapraszamy Was do zwiedzania naszej nowej wystawy czasowej, poświęconej najciekawszym nabytkom Muzeum Harcerstwa.
W sprawie zajęć dla grup zorganizowanych uprzejmie prosimy o kontakt drogą mailową, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub telefoniczny, na numery podane na stronie naszej placówki.
Zespół Muzeum Harcerstwa
-
Dzień Myśli Braterskiej 2022
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,
W tym szczególnym dniu - Dniu Myśli Braterskiej - przesyłamy Wam życzenia wszelkiej pomyślności w codziennej służbie i pracy oraz wytrwałości we wspólnym budowaniu lepszego jutra.
Z serdecznym Czuwaj!
Zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie
(Motyw zaczerpnięty z karnetu okolicznościowego wg. proj. Druhny pwd. Anny Rojewskiej, wyd. Horyzonty, 2006. Ze zbiorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie)
-
Ograniczenia w dzialalności muzeum od 20 stycznia
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo!
Mając na względzie aktualną sytuację epidemiologiczną, od dnia 20 stycznia 2022 r. (czwartek), aż do odwołania zawieszamy przyjmowanie grup, zwiedzających indywidualnych i interesantów. W sprawach pilnych prosimy o kontakt mailowy, pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Najbliższe tygodnie pragniemy wykorzystać na przygotowanie nowej wystawy czasowej, poświęconej najciekawszym nabytkom naszej placówki. Mamy nadzieję zaprosić Was do odwiedzenia jej za kilka tygodni.
Zespół Muzeum Harcerstwa
-
"HARCERSTWO". Rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa nr 2 już dostępny
-
Życzenia z okazji Bożego Narodzenia 2021
Pragniemy, by nasi pracownicy i wolontariusze mogli spędzić Wigilię w gronie Najbliższych oraz z nadzieją powitać Nowy, 2022 Rok - dlatego 24 i 31 grudnia biuro i pracownie Muzeum Harcerstwa będą zamknięte.
-
Kalendarze Muzeum Harcerstwa na 2022 rok
Druhny i Druhowie!
Jak co roku, Muzeum Harcerstwa przygotowało kalendarz historyczny. W roku 2022 przypada 45. rocznica śmierci Druha harcmistrza Władysława Czarneckiego - autora licznych prac plastycznych o tematyce harcerskiej i zuchowej. Jego twórczość dokumentowała służbę i codzienność kolejnych pokoleń harcerek i harcerzy już od lat 20-tych XX wieku.
Koszt - wydawanego od przeszło 20 lat - kalendarza wynosi w tym roku 23,50 zł brutto. Przy zakupie 10 egzemplarzy - jedenasty kalendarz dodajemy gratis. Na zamówienia czekamy pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numerami telefonów: 22 33 90 703 i 501-376-346.
-
Akcja identyfikacja w Muzeum Harcerstwa
Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie,
Przed kilkoma tygodniami nawiązał z nami kontakt Pan Michał Wyczałkowski, wnuk Andrzeja Wyczałkowskiego - harcerza (najpewniej - także instruktora) Chorągwi Mazowieckiej ZHP, żołnierza Września 1939 r. i konspiracji, Powstańca Warszawskiego.
Druh Andrzej Wyczałkowski przyszedł na świat 5 października 1912 roku, w rodzinie Włodzimierza i Zofii z d. Beill. Od 1919 roku mieszkał w Warszawie. Maturę zdał w warszawskim Gimnazjum im. S. Batorego - szkole rozsławionej przede wszystkim przez nieco młodsze pokolenie jej uczniów, opisaną na kartach "Kamieni na szaniec". Wedle przekazów - przez pewien czas - prowadził tamtejszą drużynę.
W latach 1932-33 studiował w WSH, następnie, w latach 1934-39 - na Wydziale Leśnym SGGW. Ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 27 DP w Łucku, służył też we Włodzimierzu Wołyńskim. Wedle relacji rodzinnych przez cały ten czas nadał był też związany z harcerstwem. We wrześniu 1939 r. służył jako cyklista, następnie - walczył jako piechur. Koniec walk zastał Go w Brześciu, gdzie zresztą odnalazł rodzinę. Ich powrót do Warszawy wiązał się z koniecznością przekroczenia granicy, ustanowionej przez obu okupantów. Dokumenty i rzeczy wartościowe zostały ukryte w tubach z farbami. Szczęśliwie, kaseta malarska - druh Wyczałkowski w wolnych chwilach parał się sztuką - nie zwróciła uwagi sowieckich pograniczników..
Od 1943 roku był żołnierzem Armii Krajowej, używał pseudonimu "Tomasz". W Powstaniu Warszawskim brał udział jako podporucznik, pełniąc funkcję fotografa dla 2. Rejonu "Litwin" I Obwodu "Radwan" (Śródmieście) oraz 2. i 3. Rejonu wschodniego odcinka "Bogumił" Podobwodu Śródmieście Południe. Po powstaniu przebywał w Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C w Lubece. Do kraju wrócił w sierpniu 1946 r., początkowo mieszkał w Poznaniu, a od roku 1947 - w Kielcach, gdzie pracował jako leśnik-referent w Biurze Zbytu Drewna (dawny PAGED). Wykonane przez siebie fotografie z Powstania Warszawskiego zniszczył, by nie wpadły w ręce UB. Jego pasją były: fotografia artystyczna ("Kielecka szkoła fotografii") i malarstwo olejne. Druh Andrzej Wyczałkowski zmarł 15 czerwca 1976 r. w Kielcach, został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym I (kwatera X, rząd C, grób 14).
W zbiorach Pana Michała znalazły się negatywy i odbitki zdjęć o tematyce harcerskiej, wykonane przez Jego Dziadka w latach 30-tych XX w. Na Jego prośbę prezentujemy na naszymProfilu na Facebooku skany części z nich, zachęcając Was do wpisywania w komentarzach do poszczególnych zdjęć - spostrzeżeń, mogących ułatwić ich identyfikację.
-
Zawieszenie zajęć edukacyjnych
Druhny, Druhowie, Szanowni Państwo,
Powodowani troską o bezpieczeństwo zwiedzających oraz o zdrowie naszych wolontariuszy, wśród których są liczni seniorzy, w obliczu aktualnej sytuacji epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni zawiesić z końcem bieżącego tygodnia prowadzenie zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych. Ekspozycja Muzeum Harcerstwa pozostaje dostępna dla zwiedzających indywidualnych, bezwzględnie przestrzegających obowiązujących obecnie wytycznych sanitarnych (maseczki, dezynfekcja, zachowanie odstępów).
-
Zmiany w prowadzeniu zajęć edukacyjnych
Uwaga!
Ze względów na obecną sytuację epidemiologiczną musieliśmy wprowadzić pewne zmiany organizacyjne dla grup:
- nie mamy możliwości przyjęcia jednorazowo grup liczących powyżej 40 osób, te zaś - dzielimy na mniejsze;
- prosimy o wstępne zgłaszanie grup co najmniej trzy tygodnie przed planowanym terminem;
- od uczestników zajęć wymagamy bezwzględnego przestrzegania wytycznych sanitarnych odnośnie zachowania bezpiecznego dystansu i prawidłowego stosowania środków ochronnych (maseczki);
Ponadto Muzeum Harcerstwa zastrzega sobie możliwość odwołania przyjętych uprzednio zgłoszeń z powodu ograniczeń zewnętrznych, wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
-
Odeszdł na Wieczną Wartę prof. dr hab.inż.harcmistrz Wojciech Wolski
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 20 września 2021 roku, w wieku 91 lat, odszedł na Wieczną Wartę
Prof. dr hab. inż. hm. Wojciech Wolski
Od grudnia 1943 r. pod ps. "Kuba" w drużynie "Gigantów" Szarych Szeregów, długoletni członek Rady Naukowej Muzeum Harcerstwa i przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, członek Społecznego Komitetu Opieki nad grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka", wybitny naukowiec, inżynier, pedagog i społecznik, uhonorowany za swą działalność najwyższymi odznaczeniami.