-
Informacja o dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, otrzymanemu w ramach programu "WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH 2022", Muzeum Harcerstwa w Warszawie rozpoczyna realizację zadania "Tkanina zabytkowa i malarstwo - konserwacja harcerskich sztandarów z okresu dwudziestolecia międzywojennego". W ręce najlepszych konserwatorów trafiły właśnie dwa sztandary: I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Wł. Czarnieckiego w Irenie (nr inw. MH/429/1/ZG) oraz 76 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerzy im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Zagórzu (nr inw. MH/392/ZG) - jednostek, działających na terenie dzisiejszych: Chorągwi Podkarpackiej ZHP i Chorągwi Lubelskiej ZHP.
-
Zaproszenie na 12 Warszawski Piknik Archiwalny
Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie, W najbliższą sobotę, 11 czerwca, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk - Archiwum w Warszawie (Pałac Staszica) odbędzie się 12 Warszawski Piknik Archiwalny, w którym będziemy brać udział. Dalsze szczegóły znajdziecie na załączonych plakatach. Serdecznie zapraszamy!
-
Odznaczenia dla instruktorów Muzeum Harcerstwa
W trakcie 42. Zjazdu ZHP, pięcioro instruktorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie zostało odznaczonych za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli oraz za szczególny wkład w popularyzację i upowszechnianie historii ruchu harcerskiego. Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono hm. Ewę Jóźwiak i hm. Hannę Murawską. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: hm. Kaja Drąg i hm. Paweł Weszpiński. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości udekorowano hm. Marka Skrzydlewskiego. (fot. Michał Wiraszka).
-
Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo, Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. W tym roku pragniemy zaprosić Was do odwiedzenia wystawy czasowej "Najciekawsze nabytki Muzeum Harcerstwa'', będącej zarazem sposobnością do zaprezentowania tytułowych eksponatów , wybranych spośród dziesiątków tysięcy różnorodnych obiektów, dokumentujących rozmaite aspekty harcerskiej historii i służby - jak również swoistym podsumowaniem dotychczasowej, przeszło dwudziestoletniej działalności naszej placówki. Dopełnieniem ekspozycji będzie prezentacja pamiątek skautowych z całego świata. Czekamy na Was w najbliższa sobotę, od godziny 18:00 do 23:30. O godzinach: 19:00, 20:30 i 22:00 organizujemy oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Wejście do muzeum, od strony ul. M. Konopnickiej, przez CSH "4 Żywioły".…
07.03.1996
ZHP powraca do WAGGGS
ZHP zostaje przyjęte do WAGGGS i otrzymuje przedwojenny status członka - założyciela
07.03.1996
10.03.1924
Nowy protektor ZHP
W Warszawie Prezydent RP Stanisław Wojciechowski objął Protektorat nad ZHP
19.03.1989
Odznaczenie Szarych Szeregów
Prezydent RP na uchodźctwie, dh. Kazimierz Sabbat, udekorował sztandar Szarych Szeregów Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari
19.03.1989
26.03.1943
Odbyła się "Akcja pod Arsenałem"
Grupy Szturmowe przeprowadziły akcję pod kryptonimem „Meksyk II” znaną szerzej jako Akcja pod Arsenałem – z rąk niemieckich odbito wówczas około 20 więźniów, przewożonych z Al. Szucha na Pawiak. Wśród nich był dh. phm. Jan Bytnar ps. „Rudy”
28.03.1990
Odbył się IX (XXVI) Zjazd ZHP
Po raz pierwszy po wojnie uczestniczyli w nim przedstawiciele WOSM i WAGGGS
28.03.1990
Instytucje partnerskie na mocy podpisanych porozumień






