Ułatwienia dostępu

środa, 06 grudzień 2023 00:00

90 lat harcerstwa w Ursusie (za "Czuwaj", nr 10/2023)

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

9 września 2023 r. harcerze z Ursusa świętowali 90-lecie harcerstwa na swoim terenie.

W roku 1933, po uruchomieniu w Czechowicach (to dawna nazwa Ursusa) Szkoły Powszechnej nr 1, której kierownikiem został Stanisław Śliski, zorganizowana została przez Jerzego Fronczaka 156 Mazowiecka Drużyna Harcerzy im. gen. Józefa Bema. Później zmieniła ona numer na 207 MDH, a jej drużynowym był nauczyciel phm. Edmund Pokrzywa. W czasie okupacji czechowiccy harcerze nie zaprzestali działalności - istniały podziemne drużyny: 207 MDHŁ (łączności), dwie drużyny zawiszaków i drużyna dziewcząt. Po wojnie harcerstwo wraca do starych form działania, trwa to do 1949 r. Odradza się w 1957 r. - wtedy (już w Ursusie) powstaje kilka drużyn harcerskich, które tworzą Ośrodek Ursus. Następnie przez kilka lat działa samodzielny Hufiec Ursus, który w latach 70. zostaje dołączony do warszawskiego Hufca Ochota, aby na początku lat 80. znów stać się samodzielnym hufcem, tym razem Warszawa-Ursus-Włochy. I tak jest do dziś. O upamiętnianie historii środowiska dbają od lat seniorzy z kręgów seniora z Ursusa i z Włoch ? z ich inicjatywy powstała przed laty Izba Pamięci dziś jest Filią Muzeum Harcerstwa.

To właśnie instruktorzy Filii Muzeum Harcerstwa wpadli na pomysł zorganizowania obchodów 90-lecia i zarazili nim komendę hufca. Przygotowanie uroczystości wymagało wielu działań i uzgodnień z różnymi instytucjami.  Muzeum zaprezentowało dwie wystawy: "Ze szkolnego albumu Jedynki" ? o historii Szkoły Powszechnej (Podstawowej) nr 1 w latach 1933 - 1973 oraz "Ocalić od zapomnienia" - o instruktorach, którzy odeszli na wieczną wartę. Trzecia wystawa - "Historia Harcerstwa 1933 - 2023" przygotowana została wspólnie z komendą hufca.

9 września o godz. 10.00 środowiska hufca spotkały się w Szkole nr 4, skąd przemaszerowały pod pomnik Szarych Szeregów, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów. Następnie pod opieką Policji i Straży Miejskiej kolumna, na czele której maszerowało 5 pocztów sztandarowych, przeszła ulicami Ursusa do Parku Czechowickiego. Tu już czekały ustawione wcześniej wystawy, z głośników słychać było piosenki harcerskie (całe nagłośnienie zapewnił Ośrodek Kultury "ARSUS"). W rozstawionych namiotach harcerze mogli wziąć udział w różnych zajęciach, a nad ich zdrowiem czuwała grupa harcerskich ratowników.

O godz. 15.00 rozpoczęła się zasadnicza część obchodów. Przybyli na nią zastępcy burmistrzów dzielnic Ursus i Włochy: Kazimierz Sternik i Sebastian Piliński, komendantka Chorągwi Stołecznej hm. Katarzyna Karolak, dyrektor Muzeum Harcerstwa phm. Paweł Bezak oraz wielu gości, w tym byłych harcerzy i instruktorów.

Słowa uznania dla naszej działalności przekazali panowie burmistrzowie. Komendant hufca hm. Paweł Chempiński odczytał rozkaz, złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą poświęconą hm. Edmundowi Pokrzywie. Następnie rozpoczęło się ognisko - stare i nowe piosenki harcerskie przeplatane były krótkimi gawędami o historii naszego harcerstwa. Komendantka Chorągwi wręczyła 4 instruktorom Krzyże "Za Zasługi dla ZHP" i kilka odznaczeń chorągwianych, a Komendant Hufca - zasłużonym instruktorom pamiątkowe emblematy. W części nieoficjalnej wystąpił zespół "Janusz i Przyjaciele".

 

Hanna Murawska

kierowniczka Filii Muzeum Harcerstwa Ursus-Włochy z zespołem

Czytany 115 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 grudzień 2023 22:22

Please publish modules in offcanvas position.