Ułatwienia dostępu

poniedziałek, 09 październik 2023 00:00

90 lat harcerstwa w Ursusie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W sobotę, 9. września 2023 roku mieszkańcy Ursusa mogli obserwować niecodzienną uroczystość. Tego dnia harcerki i harcerze z Hufca ZHP Ursus-Włochy mieli swoje święto, okrągłą 90. rocznicę powstania harcerstwa w tym mieście. Oczywiście w roku 1933 Ursus nazywał się inaczej - Czechowice i nie był - jak dziś - jedną z dzielnic Warszawy.

Obchody rozpoczęły się zbiórką hufca na terenie Szkoły Podstawowej nr 4. Potem nastąpił przemarsz ulicami Ursusa w kierunku Parku Czechowickiego. Tam, przy kamieniu pamiątkowym poświęconym założycielowi ursuskiego harcerstwa, harcmistrzowi Edmundowi Pokrzywie, odbył się uroczysty apel, po czym wszystkie drużyny rozbiegły się do różnego rodzaju gier terenowych, rozlokowanych w kilku miejscach Parku.

Przedstawiciele Filii Muzeum Harcerstwa w Ursusie zorganizowali plenerowe wystawy historyczne.

Po południu odbyło się uroczyste, rocznicowe harcerskie ognisko. Odznaczono wyróżniających się instruktorów i harcerzy. Były wspominkowe gawędy przeplatane starymi i nowymi harcerskimi piosenkami.

Na zakończenie uroczystości swój recital dał zespół wokalno-instrumentalny "Janusz i przyjaciele", którego żywiołowy występ zaktywizował do tańca harcerską publiczność.

Impreza zakończyła się wraz z nadchodzącym zmierzchem.

Należy podziękować wszystkim instytucjom, które wsparły tę uroczystość, a w szczególności podziękowania należą się Wydziałowi Kultury Dzielnicy Ursus oraz Ośrodkowi Kultury "Arsus".

(fotografie: Krzysztof Fietkiewicz)

Czytany 202 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 październik 2023 21:07

Please publish modules in offcanvas position.