Ułatwienia dostępu

INSPIRACJE ROWEROWE

Szlak Armii generała Andersa będziemy przemierzać na rowerach, dlatego dla wszystkich fanów tego sportu Zespół Programowy Bike Jamboree przygotował szereg inspiracji, z których można skorzystać, by zwiększyć swoją samodzielność w podejmowaniu wypraw kolarskich. Znajdziecie tu przykłady odznak, które można zdobyć zarówno samemu, jak i z całą rodziną, alternatywne sposoby na spędzenie wycieczki rowerowej czy odnośniki do ciekawych portali i aplikacji, które urozmaicą naszą podróż.  

 • Odznaka "Warszawska Obwodnica Turystyczna"

  Warszawska Obwodnica Turystyczna jest jednym z najciekawszych i najmniej znanych szlaków w okolicach Warszawy. Przebiega przez Górę Kalwarię, Podkowę Leśną, Zaborów, Kampinoski Park Narodowy, Nowy Dwór Mazowiecki, Nieporęt, Zielonkę, Rembertów i Otwock. Jej łączna długość to około 240 km. Szlak prowadzi przez większość ciekawszych obszarów chronionych wokół stolicy, w pobliżu wielu zabytków, pomników przyrody i miejsc historycznych. Trasa ta jest doskonałą propozycją dla piechurów, a także rowerzystów. Wśród tych ostatnich jest zresztą nazywana Krwawą Pętlą, a jej pokonanie w ciągu 24 godzin uchodzi za wyczyn.

  Zaliczając kolejne odcinki trasy i zwiedzając kolejne miejscowości można ubiegać się o przyznanie odznaki "Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej", przyznawanej przez PTTK

 • Odznaka "Rajd kolarski PTTK dookoła Polski "

  Jeżeli jesteś już doświadczonym rowerzystą lub chciałbyś zwiększyć swoją samodzielność w podejmowaniu wypraw kolarskich oraz skierować je na nowe szlaki - polecamy zdobywanie odznaki "Rajd kolarski PTTK dookoła Polski". W zależności od sił i chęci można samemu zaplanować i przejechać trasę o długości minimum 1800 km i zdobyć dzięki temu odznakę małego rajdu lub skorzystać z już przygotowanej trasy i zostać posiadaczem dużej odznaki. Rajd można rozpocząć w dowolnej miejscowości i kontynuować w dowolnym kierunku, jak również odbywać w odcinkach pokonywanych w dowolnym czasie.

 • Odznaka "Wiślana Trasa Rowerowa"

  Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, nad spędzeniem kilku dni na rowerze w towarzystwie polskiej królowej rzek, to mamy dobrą informację - opracowanie rowerowej trasy od źródeł do ujścia Wisły już istnieje! W regulaminie odznaki "Wiślana Trasa Rowerowa" znajdziesz cały przebieg szlaku, a także najciekawsze zabytki, które można zwiedzać po drodze. Pozostaje już tylko spakować sakwy i ruszyć w drogę!

 • Geocatching

  Ciekawą opcją na urozmaicenie sobie podróży może być geocaching! Jest to gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrzynki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także ewentualne drobne upominki na wymianę.

  Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc w których ukryte są skrytki. Niektóre miejsca wybrane przez chowających są trudno dostępne, mało znane, rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne. Znalazca w nagrodę zabiera jeden z ukrytych w pojemniku upominków, zostawia nowy nie mniej atrakcyjny oraz wpisuje swój identyfikator i datę do dziennika odwiedzin skrytki. Aby wziąć udział w grze wystarczy założyć konto na portalu geocatchingowym wyszukać skrytki w naszej okolicy i ruszyć na poszukiwania!

 • Warm showers

  Każdy rowerzysta zna to uczucie, gdy po całodziennej jeździe marzy się już tylko o ciepłym prysznicu i łóżku, natomiast często jest to jednak karimata i jezioro. Z myślą o takich sytuacjach stworzona została międzynarodowa organizacja Warm Showers zrzeszająca rowerzystów będących aktualnie w podróży oraz tych goszczących ich w swoich domach na całym świecie. Członkowie mogą zaoferować np. nocleg, ciepły prysznic, oprowadzenie po swoim mieście czy narzędzia do naprawy roweru. Korzystanie z organizacji jest nieodpłatne, członkowowie nie są do niczego zobligowani. Udział jest możliwy już po zalogowaniu się i założeniu profilu. Jest to ciekawa alternatywa podczas rowerowej podróży, która niejednokrotnie może zakończyć się mnóstwem przygód i nowymi znajomościami!

Please publish modules in offcanvas position.