Ułatwienia dostępu

Nie suknia zdobi człowieka.- Przypadki Jej Królewskiej Mości Książki. Przypadek 3

Sygnatura: MH/2288/DM
Tytuł: Nie suknia zdobi człowieka.- Przypadki Jej Królewskiej Mości Książki. Przypadek 3

Opis: Audycja  przedstawia krótką histotię opraw. Oprawy są niezbędne aby chronić książki czy dawniej rękopisy, ale zamożni właściciele księgozbiorów ( a dawniej tylko tacy byli ich posiadaczmi) chcieli mieć oprawy piękne i często bardzo drogie.Starozytni chronili zwoje w tubach. Dla kodeksu pojawily się oprawy ze srebra, kości sloniowej, skóry ozdabiane często drogimi kamieniami. Początkowo w  oprawianiu ksiąg specjalizowaly się zakony m.in. benedyktynów, cystersów. W Polsce ta dziedzina rozwinęła się w średniowiecznym Krakowie, w związku z powstaniem Akademii Krakowskiej. Powstało wiele oficyn wydawniczych i warsztatów introligatorskich. Książki w biliotece Króla Zygmunta Augusta były oprawione w jasno brązową skórę z superekslibrisem. Oprawianie książek stało się sztuką. W XX wieku działały w Polsce warsztaty introligatorskie takich artystów jak Lenart, Jahoda, Semkowicz.

Twórcy: Janeczek Joanna, Zięba Zdzisław, Milicz Jerzy
Data produkcji: 1976-03-13

Please publish modules in offcanvas position.