Ułatwienia dostępu

Wystawa plenerowa "Harcerskie drogi do Niepodległej"

W sierpniu mieszkańcy Płocka i turyści, odwiedzający to nadwiślańskie miasto, będą mieli sposobność obejrzeć wystawę plenerową, zatytułowaną "Harcerskie drogi do Niepodległej". Ekspozycja, przygotowana przez Związek Harcerstwa Polskiego, pokazuje udział młodych Polek i Polaków - harcerek i harcerzy sprzed wieku w działaniach, prowadzonych na różnych frontach walki o niepodległość i o granice Polski w latach 1914-1921.
 
Trzeba pamiętać, iż dzieje ruchu skautowego na ziemiach polskich sięgają okolic roku 1910. Dla młodzieży z tamtego pokolenia było oczywistym, że już wkrótce przyjdzie jej stanąć do walki o wolność, do której trzeba się jak najlepiej przygotować. W myśl hasła, że "harcerstwo + to skauting plus niepodległość", młodzi ludzie z trzech zaborów na różne sposoby doskonalili się do nowej roli poprzez zajęcia terenowe, sportowe, sanitarne i militarne. Już wkrótce skauci-harcerze zasilili szeregi polskich formacji wojskowych, walcząc pod ich sztandarami o niepodległy byt. Mimo trudności, zaraz po zakończeniu I wojny światowej harcerze stanęli do walki o granice odradzającej się Rzeczypospolitej.
Wystawie, dostępnej od 9 do 28 sierpnia przy wejściu głównym na teren Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku (ul. Norbertańska 2), będą towarzyszyć materiały edukacyjne. Młodzież harcerską oraz wszystkich miłośników historii serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!
 
 
 
Zadanie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego "Niepodległa" (https://www.facebook.com/niepodlegla1918, Niepodległa )

Please publish modules in offcanvas position.