20 lecie Muzeum Harcerstwa

Druhny i Druhowie, Przyjaciele!

6 czerwca 2001 r. zostało powołane Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Dokładnie dziś mija 20 lat działania naszej placówki, której głównym celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr kultury związanych z historią harcerstwa i skautingu. Z tej okazji chciałabym serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy swoim działaniem przyczynili się do wzbogacania zbiorów i rozwoju naszego Muzeum, w tym władzom Związku Harcerstwa Polskiego, które zabezpieczają nam warunki do wykonywania muzealnej pracy oraz całej muzealnej kadrze. Szczególne podziękowania kieruję do Druha hm. Andrzeja Borodzika pierwszego dyrektora, który nadal wspiera nas swoją wiedzą i doświadczeniem; mojej zastępczyni Druhnie phm. Annie Radziejowskiej-Hilchen, która od dwudziestu lat szefuje też muzealnej bibliotece, Druhnie dr Julii Tazbir, która dwadzieścia lat temu tworzyła dział archiwaliów i do dziś pełni w nim służbę. Dziękuję Radzie Naukowej za wspieranie naszej działalności, Sponsorom i wszystkim Darczyńcom, którzy przekazując nam swoje pamiątki i kolekcje pomogli w dokumentowaniu ponad stuletniej historii harcerstwa. Na koniec ogromne podziękowania kieruję do wszystkich wolontariuszy, a przez te lata była ich ponad setka, którzy swoją służbą przyczynili się do uporządkowania i skatalogowania zbiorów, przygotowania ponad 30 wystaw, licznych publikacji oraz przeprowadzili tysiące godzin zajęć edukacyjnych promujących historię harcerstwa.

Dziękuję i mam nadzieję, że nie ustaniecie w służbie harcerskiemu dziedzictwu przez kolejne lata.

Czuwaj!

hm. Katarzyna K. Traczyk