Warszawie pt. "EMANCYPANTKI CZY SIŁACZKI. Polskie harcerki w latach 1911-1949"

W dniach 22 września  12 października 2017 r.   na Placu Zamkowym przy kościele św. Anny  jest prezentowana wystawa   przygotowana przez Fundację Harcerek i Muzeum Harcerstwa w Warszawie pt.  "EMANCYPANTKI CZY SIŁACZKI. Polskie harcerki w latach 1911-1949",  upamiętniająca  Organizację Harcerek Związku Harcerstwa Polskiego. 

Bohaterkami wystawy są harcerki i ich służba dla innych - to, co stanowiło sens i specyfikę harcerstwa żeńskiego. Unikalne zdjęcia pokazują różnorodną aktywność harcerek i nadają wystawie charakter autentyczności.

Tradycje harcerskiego ruchu żeńskiego sięgają początków XX w.,  jego liczne osiągnięcia wychowawcze i społeczne  m. in. opisywała w swych książkach harcmistrzyni Anna Zawadzka. Fundacja Harcerek przyjęła za swoją misję dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o harcerkach-instruktorkach, które tworzyły harcerstwo żeńskie, a zgromadzone w Muzeum Harcerstwa zasoby materiałów  historycznych do tych dziejów dały ekspozycji oparcie źródłowe. 

Odbywająca się w 1927 r. Konferencja Instruktorek w Różance przyjęła stanowisko w którym czytamy: "Każda dziewczyna winna wejść w życie przygotowana do samodzielnej pracy zawodowej. Spełnianie obowiązków rodzinnych nie powinno wyczerpywać całkowicie zakresu zainteresowań kobiety [...]". 

Dziewczęta w harcerstwie  poprzez próby stopni i sprawności były przygotowywane do samodzielnej aktywności życiowej. Chodziło o wyrobienie zaradności życiowej, o mądre gospodarowanie posiadanymi środkami, o szacunek dla pracy fizycznej, o pogodne wykonywanie czynności potrzebnych, choć nie zawsze łatwych.  Zwłaszcza w czasie wojny takie podejście polskich harcerek do  służby  pozwoliło  wielu ludziom uratować życie.

Oficjalne otwarcie  wystawy   zaplanowano  w Światowym  Dniu Polskiej Harcerki  1 października 2017 r. o godz. 12.30.  Zapraszamy do   wszystkich do bliższego poznania  kim były i jak pracowały pierwsze polskie harcerki!

Folder wystawy.

Zaproszenie.

 

Czytany 1282 razy

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.