Wystawa Muzeum Harcerstwa na Jamboree skautów rumuńskich

Ponad 100 lat historii polskiego harcerstwa poznają członkowie największej organizacji skautowej w Rumunii - Cercetasii României. Na krajowym jamboree RoJAM w którym w dniach 4-15 sierpnia 2017 r.  bierze udział ok. 1,8 tys. uczestników, została pokazana wystawa "Związek Harcerstwa Polskiego w światowej rodzinie skautowej" przygotowana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie przez Muzeum Harcerstwa.  Ekspozycja jest prezentowana w obozie krajowego jamboree w Cristian koło Braszowa. Przybliża tradycje polskiego skautingu, jego początki i postaci założycieli oraz dokonania na arenie międzynarodowej. Twórcy  wystawy, wiele uwagi poświęcili także udziałowi harcerzy w wydarzeniach szczególnie istotnych dla historii i niepodległości Polski.  

Rumuńscy i zagraniczni skauci dowiedzą się z niej m.in. o udziale polskich kolegów w Legionach, ich walce w Szarych Szeregach czy wpływie wychowania harcerskiego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków. Ekspozycja, prezentowana w językach rumuńskim i angielskim, podkreśla fakt, że Polska jest kandydatem do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku w 2023 r.

- Bardzo zależało nam, aby wystawa pokazała także związki polskich i rumuńskich skautów. Od lat międzywojennych były one bardzo silne. Warto o tym opowiedzieć ok. 1,8 tys. uczestnikom rumuńskiego jamboree  - podkreśla Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, jednej z 24 takich placówek na świecie podlegających polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych - Dzięki dostępowi do zbiorów Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii dotarliśmy do unikalnych zdjęć i publikacji, które pokazują te karty wspólnej skautowej historii. Wystawa jest także wstępem do rocznicy 100-lecia Odrodzenia Państwa Polskiego i 100-lecia zjednoczenia Rumunii, które będziemy obchodzili w 2018 roku - podkreśla dyrektor Skieterska. 

Zainaugurowana 5 sierpnia ekspozycja o polskim harcerstwie będzie prezentowana na terenie RoJAM do jego końca, czyli do 15 sierpnia. Później odwiedzi inne miasta Rumunii. Dzień po zakończeniu tego spotkania w Baku w Azerbejdżanie zapadnie decyzja o tym, który kraj będzie gospodarzem XXV Światowego Jamboree w 2023 roku.  

Muzeum Harcerstwa składa podziękowania  Instytutowi Polskiemu w Bukareszcie za cenną inicjatywę i sfinansowanie  tego projektu.

Wiecej informacji pod linkami: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/na-jamboree-skautow-rumunskich-o-polskim-harcerstw.html oraz https://www.facebook.com/institutulpolonez/

Czytany 1353 razy

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.