Twórca "Gawędy" odszedł na Wieczna Wartę

 

W dniu 3 maja 2017 r. w wieku 89 lat zmarł hm. Andrzej Kieruzalski, założyciel legendarnego Centralnego Zespołu Reprezentacyjnego ZHP "Gawęda", kawaler Orderu Uśmiechu.

 

Od najmłodszych lat hm. Andrzej Kieruzalski był członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Na początku harcerskiej przygody, jako zuch i harcerz w 22 WDH na warszawskim Grochowie. Podczas okupacji członek Szarych Szeregów: patrolowym "Orłów", p.o. drużynowego 19 Drużyny "Zawiszy", kronikarz Roju "Orły Podolskie" (prasko-grochowskiego Hufca "Zawiszy"). W tym czasie organizował również teatrzyki kukiełkowe dla młodszych dzieci, aby choć na chwilę mogły oderwać się od wojennej codzienności.

Wieloletni instruktor Chorągwi Stołecznej ZHP. W latach 1945-1950 drużynowy 22 WDH. 

W 1952 r. z inicjatywy Stefana Wyrobka założył teatrzyk-kukiełkowy, z którego to powstała 170 WDH im. Stanisława Wyspiańskiego. W latach 1960-1995 dh. Andrzej był komendantem Szczepu "Gawęda", który w 1973 r. został przekształcony w Centralny Zespół Reprezentacyjny ZHP "Gawęda".

Przez blisko 65 lat swojego istnienia "Gawęda" wystąpiła dała ponad 6000 koncertów na całym świecie. Gościła w 29 krajach, a wśród nich: w USA, na Kubie, w Japonii, na Tajwanie, w Australii. Tańczyła i śpiewała dla Papieża Jana Pawła II. Do chwili obecnej ?Gawęda? wychowała ponad 16 000 dzieci i młodzieży.

 

W naszej pamięci Druh Andrzej pozostanie zapamiętany, jako wychowawca wielu harcerskich pokoleń, ukształtowanych w poszanowaniu wysokich wartości moralnych, wrażliwości na piękno, gotowości do działania na rzecz drugiego człowieka oraz miłości do Ojczyzny.

 

Z pożegnalnym

Czuwaj!

Zespół Instruktorski 

Muzeum HarcerstwaCzytany 1746 razy

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.