Ułatwienia dostępu

Ukazała się najnowsza publikacja Muzeum Harcerstwa Wyróżniony

Ukazała się najnowsza publikacja Muzeum Harcerstwa "Bo Polska to Ty ... Listy Olgi i Andrzeja Małkowskich z lat 911-1933 w zbiorach Muzeum Harcerstwa i Archiwach PAN w Poznaniu i Warszawie"

 

    Dla większości harcerek i harcerzy postacie Olgi i Andrzeja Małkowskich kojarzą się z początkami harcerstwa. Pytani o znajomość ich biografii powtarzamy ogólnie znane fakty z ich życia, miejsca i daty głównych wydarzeń. Za ich zasłoną  nie zawsze udaje się dostrzec żywego człowieka zmagającego się z trudami dnia codziennego. Nieco uchylić ją pozwala zachowana korespondencja twórców harcerstwa Olgi i Andrzeja Małkowskich, którą w niniejszej publikacji pragniemy zaprezentować Czytelnikom. Przybliża ona nam ich sposób przeżywania świata, od potrzeby autentycznego, żywego wzajemnego kontaktu do stosunku do spraw wagi najwyższej, jak dobro ojczyzny, własnego narodu, wychowania, tęsknoty za wolnością. Listy te mają niepowtarzalny, oryginalny styl, a w - zdawałoby się - najzwyklejszych sformułowaniach ukryte są osobiste zwierzenia o uczuciach, myślach, przeżyciach. Prywatne, czasem nawet intymne, wyróżniają się niezwykłymi walorami: siłą uczuć i wyobraźni, pięknem literackim. Są ciekawe nie tylko dla biografów i historyków - stają się po prostu literaturą.
    Publikacji niniejszej zapewne by nie było gdyby nie niezwykły zbieg sprzyjających okoliczności. Pierwszym z nich było wystawienie na aukcji 25 maja 2011 r. zaginionej przed laty korespondencji Olgi i Andrzeja Małkowskich. Drugim niezwykła solidarność instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego i przyjaciół harcerstwa, których hojności i ofiarności zawdzięczamy środki zebrane w ciągu zaledwie kilku dni. Pozwoliło nam to stanąć do licytacji i ostatecznie nabyć kolekcję. Trzecim wielka otwartość do współpracy i zrozumienie dla spraw zachowania i upowszechniania dorobku harcerstwa z jaką spotkaliśmy się ze strony Dyrekcji Archiwum Polskiej Akademii Nauk, co zaowocowało  zawarciem w marcu 2013 r. porozumienia o stałej współpracy z Muzeum Harcerstwa.
    Dziś oddając w ręce naszych Czytelników niniejszą publikację dedykujemy ją z gorącymi podziękowaniami za okazaną pomoc wszystkim, tym którzy przyczynili się do jej powstania. Szczególnie gorąco dziękujemy naszym Darczyńcom za ich prawdziwie braterską postawę i gotowość niesienia pomocy w chwili potrzeby, a Archiwum Polskiej Akademii Nauk za udostępnienie swoich zbiorów.

 

Please publish modules in offcanvas position.