Ułatwienia dostępu

Pożegnanie Wyróżniony

Pożegnanie

2 marca zmarł w Poznaniu w wieku 88 lat Druh ks. Marian Sedlaczek - podharcmistrz ZHR, harcerz i powstaniec z batalionu "Gustaw", kapłan archidiecezji poznańskiej, misjonarz w Senegalu, duszpasterz.  Urodził się w 1926 r. w Warszawie.  Był synem harcmistrza Rzeczypospolitej Stanisława Sedlaczka,  pedagoga, wybitnego instruktora i działacza harcerskiego, Naczelnika Harcerzy ZHP, współzałożyciela i pierwszego Naczelnika Hufców Polskich, który  zginął w 1941 r. w obozie
hitlerowskim w Auschwitz.   


Druh ks. Marian Sedlaczek w  1941 r. wstąpił do Hufców Polskich.  Jako drużynowy 2 WDH "Błękitnej" zwracał szczególną uwagę na wychowanie narodowe i religijne harcerzy.  W 1944 r. uczestniczył w Powstaniu Warszawskim jako dowódca kompanii harcerskiej w batalionie Gustaw ps. "Beski".   
Formację kapłańską otrzymał w Polskim Seminarium Duchownym w Paryżu. Święcenia przyjął w 1952 r. z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Giuseppe Roncallego, późniejszego papieża Jana XXIII. W latach 1974-1980 był proboszczem w Rosku nad Notecią. W 1980 r. wyjechał do Senegalu, gdzie przez siedemnaście lat pracował w Niższym Seminarium Duchownym w Ngazobil. Od 1998 r. pomagał w duszpasterstwie w parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu.
Ks. Marian Sedlaczek w 2013 r. został odznaczony Złotym Krzyżem  Zasługi, był też kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 marca 2015 r. w kościele św. Michała i na cmentarzu parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Poznaniu.

Please publish modules in offcanvas position.