Ułatwienia dostępu

Szkice z Historii

Sygnatura: MH/853/DM

Tytuł: Szkice z Historii

Opis: Wspomnienia harcerskich seniorów na temat ich działalności harcerskiej. Stefan Styczyński opowiada o pełnieniu funkcji hufcowego Hufca Harcerstwa Polskiego w Wiedniu, działalności harcerstwa polskiego w Austrii w latach 30-tych i prześladowaniu przez Gestapo. Adolf Warzok opowiada o harcerzach nalerzących do ruchu oporu na Śląsku podczas II wojny światowej i o represjach hitlerowskich. Jan Rossman opowiada o organizacji harcerskich zimowisk w latach 30-tych, o popularyzowaniu przez harcerstwo narciarstwa (Harcerskie Kluby Narciarskie), o zimowych kursach podharcmistrzowskich i o budowaniu harcerskich schronisk w górach. Stanisław Hladek opowiada o początkach swojej działalności harcerskiej we Lwowie, o wadach współczesnego harcerstwa i o problemach młodzieży i wychowania. Jan Rossman opowiada o genezie książki "Kamienie na szaniec" - o napisaniu przez Tadeusza Zawadzkiego "Zośkę" relacji z przebiegu Akcji pod Arsenałem na podstawie której Aleksander Kamiński napisał książkę. Stanisław Nowakowski opowiada o dzialalności Tymczasowej Naczelnej Rady Harcerskiej i tworzeniu harcerstwa "lubelskiego" w 1944 i 1945 roku.

Twórcy: Wojciech Nowotny (redakcja), M. Miszczuk (redakcja), M. Cienciara (redakcja)

Data produkcji: 1987

 

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.