Ułatwienia dostępu

INSPIRACJE HISTORYCZNE

W Armii generała Andersa wielkie sukcesy przeplatały się z niezrealizowanymi planami, trudy codziennego życia – z żołnierskim bohaterstwem.  Powstanie armii - splotło ze sobą historie dziesiątków tysięcy ludzi, którzy nadali jej wyjątkowy charakter.  Wszyscy pasjonaci historii, wśród materiałów przygotowanych przez Zespół Programowy Bike Jamboree , odnajdą odniesienia do wartościowych materiałów źródłowych, opracowań i filmów, dzięki którym będą mogli poszerzyć swoją wiedzę, poznać losy i myśli żołnierzy najbardziej chyba niezwykłej armii z okresu II wojny światowej.  

 • Sanitariusze pod Monte Cassino - sztafeta ewakuacyjna

  Jednym z słów, kojarzących się z naszym projektem, jest wyraz "sztafeta". Dziś przywołujemy je w zupełnie innym, niesportowym kontekście. Wydaje się, że całkiem sporo wiemy o żołnierzach walczących pod Monte Cassino, mówimy o bohaterstwie piechurów. O ogromnym poświęceniu pancernych, wysiłku saperów, trudzie artylerzystów i uporze łącznościowców. Niestety - często zapominamy o lekarzach i sanitariuszach, których praca była równie ważna, odpowiedzialna, i równie niebezpieczna, jak służba pełniona na pierwszej linii. Różnica wysokości między Domkiem Doktora a polem walki sięgała 400 metrów, odległość - około 2 kilometrów. Mianem "sztafety ewakuacyjnej" - nazywano wówczas specyficzny sposób pracy służb medycznych. 180 noszowych, których zadaniem było wynoszenie (bądź wyprowadzanie) rannych spod ognia, rozmieszczono w kilkunastu grupach, w schronach oddalonych od siebie o mniej więcej 150 metrów. Ci - przenosili rannych etapami, z jednej takiej stacji - do kolejnej, zamieniając zajęte nosze - na puste. Więcej o medykach spod Monte Cassino przeczytacie w artykule Dariusza Kalińskiego, zamieszczonym w serwisie Ciekawostki Historyczne.

 • Reportaż "Monte Cassino"

  Maj jest miesiącem rocznic kilku wydarzeń historycznych, mających szczególnie miejsce w dziejach Polski. Jedną z nich jest rocznica operacji "Honker" - finałowej bitwy o Monte Casino, stoczonej wiosną 1944 roku. Znakomity opis jej przebiegu - dzień po dniu, godzina po godzinie, uwzględniający zarówno relacje dowódców, jak i szeregowych żołnierzy, momenty wzniosłe i - te bardzo zwyczajne, pełne frontowej codzienności, znajdziecie w monumentalnym reportażu Melchiora Wańkowicza, noszącym tytuł "Monte Cassino". Na potrzeby mniej dociekliwego, niecierpliwego, młodego czytelnika - Autor zaadaptował swoje dzieło do krótszej, wręcz "kieszonkowej" formy, zatytułowanej "Szkice spod Monte Cassino". My - zdecydowanie polecamy lekturę pierwotnej wersji!

 • Artyści Andersa

  Wśród podkomendnych generała Władysława Andersa znalazło się wielu przedstawicieli świata nauki i sztuki. Ich dowódca doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w życiu narodu I państwa odgrywa jego kultura, tradycje oraz rozpowszechnianie wiedzy. Sylwetki i losy przedstawicieli świata kultury możecie poznać dzięki projektowi pod nazwą "Artyści Andersa", zrealizowanemu przez Fundację "Towarzystwo Projektów Edukacyjnych".

 • Polska Parada

  "Polska Parada" (ang.: "Polish Parade") - to nazwa zespołu artystycznego, działającego przy Armii Polskiej na Wschodzie i 2 Korpusie Polskim. Jego zadaniem było nie tylko podnoszenie morale naszych żołnierzy, ale również propagowanie interesu Polski na arenie międzynarodowej wśród aliantów. Kierownikiem muzycznym zespołu był Henryk Wars, a kierownikiem literackim - Feliks Konarski, autor słów legendarnej pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino". Jej premiera miała miejsce w maju 1944 roku, a słuchaczami byli - żołnierze 12 Pułku Ułanów Podolskich - jednostki, która ledwo-co zdobyła klasztor i zatknęła biało-czerwoną flagę na ruinach pradawnego opactwa cystersów... W materiale archiwalnym, udostępnionym przez IPMS, możemy zobaczyć ujęcia z prób wspomnianego zespołu do występu w Teheranie.

 • Filmy dokumentalne

  Nie tylko wielbicieli X muzy zachęcamy do obejrzenia filmów, opowiadających o losach generała Władysława Andersa i Jego żołnierzy. Fabularyzowany dokument "Generał polskich nadziei. Władysław Anders 1892-1970" (2007, scenariusz: Tadeusz Kondracki, Jan Tarczyński, reżyseria: Hanna Kramarczuk) w niezwykle zajmujący sposób opowiada o życiu i kolejach losu tego bohaterskiego dowódcy. 

  Również inne obrazy filmowe, jak na przykład: "M. P. Adama i Ewy" (1944), "Wielka droga" (1946), "Bo wolność krzyżami się mierzy... Generał Anders i jego żołnierze" (1989), "Bitwa o Monte Cassino, 1944" (1994), "Seans" (2003) czy "Meldunek przyniósł gołąb... Polacy pod Monte Cassino" (2004) mogą być wartościowym materiałem programowym dla zbiórki harcerskiej lub świeczkowiska.

Please publish modules in offcanvas position.