Ułatwienia dostępu

INSPIRACJE HARCERSKIE

Harcerstwo nieodzownie łączy się z historią i patriotyzmem. Dla tych, którzy chcieliby odnaleźć harcerskie ślady, pozostawione na trasie przemarszu Armii generała Andersa, Zespół Programowy Bike Jamboree przygotował materiały, do wykorzystania w pracy ze swoją drużyną czy gromadą. W zamieszczonych materiałach znajdziecie wywiad z żołnierzem-harcerzem, który przeżył wojnę, propozycje programowe dotyczące historii, czy przykłady tropów i sprawności, związanych z patriotyzmem i służbą. 

  • Harcerstwo w Indiach

    Harcerze, na długo przed rozpoczęciem projektu Bike Jamboree, trafili do różnych zakątków naszego globu. W czasie II wojny światowej - zawędrowali nawet do Indii! W przywołanym tu filmie możecie zobaczyć, jak olbrzymie znaczenie miało harcerstwo dla ludności cywilnej, która opuściła ZSRR wraz z Armią generała Andersa, by znaleźć schronienie w osiedlach, rozsianych po całym, ówczesnym Imperium Brytyjskim. Korzystając z okazji wspomnimy, że w zbiorach Muzeum Harcerstwa w Warszawie - znajduje się kronika, dokumentująca pracę instruktorów harcerskich w indyjskim obozie Valivade, położonym na przedmieściach Kolhapuru.

  • Józef Matulicz - harcerz kurier

    Jeśli chcesz z pierwszej ręki poznać historię harcerza, który przeżył I i II wojnę światową oraz był oficerem w armii Andersa zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Józefem Matuliczem. W czasie II wojny światowej był kurierem przez sowiecko-niemiecka granicę, aresztowany został zesłany do gułagu w okolicach Diedropietrowska. Z ZSRR wydostał się wraz z armią Andersa.

  • Czas bohaterów - trop starszoharcerski?

    Wszystkim harcerzom starszym, którzy chcieli by poznać historie i szerzyć pamięć proponujemy realizację Tropu "Czas bohaterów". To ostatni dzwonek i ostatnie możliwości spotkania się z osobami, które są świadkami historii. Niewielu już pozostało żyjących uczestników Powstania Warszawskiego, bohaterów Szarych Szeregów, Armii Krajowej, żołnierzy Armii Andersa, uczestników tajnych organizacji harcerskich i wojskowych, którzy walczyli z okupantem. Może uda Wam się udokumentować coś, co będziecie w stanie przekazać innym jako świadectwo historii?

  • Teka drużynowego. Czerwone maki

    "Teka drużynowego. Czerwone maki" to wydawnictwo opracowane w celu wsparcia w gromadach i drużynach realizacji zadań i zbiórek o tematyce historycznej, kształtujących postawy patriotyczne. Przedstawione propozycje zbiórek oraz gier prowadzą zuchy i harcerzy szlakiem walk 2.Korpusu. Zuchy przewędrują ten szlak w towarzystwie "Misia Wojtka", harcerze, harcerze starsi i wędrownicy biorąc udział w grach będą mieli okazję bliżej poznać działania tzw. PESTEK - czyli Pomocniczej Służby Kobiet w 2 Korpusie Polskim. 

Please publish modules in offcanvas position.