• Przerwa w działalności biblioteki

  Informujemy, że od 1 lipca do 30 września nie będzie możliwe korzystanie z zasobów bibliotecznych, z uwagi na przeprowadzane skontrum.

  Za utrudnienia przepraszamy

 • Publikacja zdigitalizownaych kronik ze zbiorów Muzeum Harcerstwa.

  Rozpoczynamy publikację wybranych kronik ze zbiorów Ikonograficznych ze zbiorów Muzeum Harcerstwa. Zapraszamy do zapoznawania się w zakładce Zbiory Muzealne -> Ikonografia.

 • Strefa Drużynowego - nowe materiały

  Zapraszamy do zapoznania się z nowymi materiałami, które dostępne są w zakładce Strefa Drużynowego.

  Szczeólnie polecamy artykuł "Prawo i Przyrzeczenie Skautowe i Harcerskie. Źródła. Wersje. Komentarze"

 • Ponowne otwarcie Muzeum Harcerstwa
  Ponowne otwarcie Muzeum Harcerstwa

  Od 1 lipca 2020 Muzeum Harcerstwa wznawia działalność. Otwarte zostają pracownie archiwalne oraz biblioteka.
  Z uwagi na zmianę ekspozycji stałej i obostrzenia sanitarne Muzeum nie przyjmuje grup edukacyjnych do odwołania.

 • Ogólnopolski Apel Kamykowy 2020
  Ogólnopolski Apel Kamykowy 2020

  W imieniu Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego, Muzeum Harcerstwa, LXX Liceum Ogólnokształcące im. A. Kamińskiego oraz Szczepu 423WDHiGZ "Dąbrowa" im. A. Kamińskiego zapraszamy serdecznie na:  Spotkanie z okazji 42. Rocznicy Śmierci Druha Kamyka

   Spotkanie odbędzie się w tym roku dnia 14 marca 2020 r., jak zwykle w sobotę.

  Więcej informacji w zaproszeniu ponizej.

 • "HARCERSTWO". Rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa
  "HARCERSTWO". Rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa

  Po przeszło 20 latach przerwy powróciło na rynek czasopism harcerskich i naukowych "Harcerstwo". W swej nowej odsłonie jest wydawane jako rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa. Traktujemy ją jako kontynuację tytułu, pomysłu i dorobku naszych poprzedników. Nowa odsłona "Harcerstwa" sięga więc do tradycji tytułu z lata 1934-1939, będącego w istocie kontynuacją pisma "Harcmistrz" z lat 1917-1933, do londyńskiego "Harcerstwa" z lat 1946-1948 oraz, a może przede wszystkim do "Harcerstwa" reaktywowanego w 1959 roku i wydawanego do roku 1997.

   Równolegle do edycji tradycyjnej, papierowej, publikujemy na stronie Muzeum Harcerstwa elektroniczną wersję rocznika. Zapraszając do lektury, kierujemy też zaproszenie do współpracy.

   Czekamy na artykuły wpisujące się we współczesny dyskurs naukowy o harcerstwie, jego historii, idei i metodzie, będący spojrzeniem na nasz ruch, jako na zjawisko społeczne stanowiące przedmiot poznania naukowego, dokonywanego z różnych perspektyw badawczych.

  Zapraszamy do zapoznania się z treścią "Harcerstwo" Rocznik Naukowy Muzeum Harcerstwa

   

   

 • Przewodnik po "Zbiorze akt personalnych członków Szarych Szeregów" z zasobu archiwum Muzeum Harcerstwa wraz z inwentarzami.
  Przewodnik po "Zbiorze akt personalnych członków Szarych Szeregów" z zasobu archiwum Muzeum Harcerstwa wraz z inwentarzami.

  Uwaga - "upominek" noworoczny dla miłośników historii harcerstwa:

  Przewodnik po "Zbiorze akt personalnych członków Szarych Szeregów"

  W 80. rocznicę przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do podziemia i podjęcia
  w warunkach konspiracji pracy wychowawczej, Muzeum Harcerstwa przekazuje Czytelnikom kolejny-trzeci tom Przewodnika po zbiorach z własnych zasobów. Tym razem zawiera on akta personalne członków Szarych Szeregów, które są efektem wieloletniej, ciężkiej pracy Komisji Środowiskowej Szarych Szeregów i Komisji Historycznej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

  Przewodnik po Zbiorze akt personalnych członków Szarych Szeregów jest kontynuacją prac podjętych w 2016 r., kiedy ukazał się pierwszy Przewodnik po zbiorach "Zespół 1911-1939" i "Zespół wspomnień i historii lokalnych" i w 2018 r., kiedy wydano drugi tom Przewodnika po zbiorach akt 1939-1945 i zbiorze spuścizn. Dzięki pozyskanym funduszom z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w ramach kolejnej edycji programu "Wspieranie działań archiwalnych", w 2019 r. mogły być kontunuowanie działania mające na celu wydanie kolejnego 3 tomu Przewodnika archiwalnego Muzeum Harcerstwa.

  Pod kierunkiem hm. Kai Drąg zespół archiwistów i wolontariuszy Muzeum Harcerstwa przez pół roku zinwentaryzował 4785 jednostek archiwalnych i opracował dla każdej z nich rekordy elektroniczne w Systemie Muzealnym MONA. Na podstawie słów kluczy przypisanych do każdego rekordu przygotowano Przewodnik zawierający m.in. oprócz wstępu, indeks strukturalno-tematyczny (organizacja, struktura terytorialna, inne struktury harcerskie), indeks osobowy i geograficzny. Podobnie jak w tomach 1. i 2. w opisie jednostek uwzględniono ich sygnaturę, tytuł oraz datację. Inwentarz w wersji elektronicznej [format PDF] dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Harcerstwa w zakładce "Zbiory - Archiwalia".

  Tak jak w poprzednich projektach równolegle z opracowaniem i inwentaryzacją zbiorów została przeprowadzona ekspertyza konserwatorska, a objęte projektem archiwalia odpowiednio zabezpieczone nowymi opakowaniami bezkwasowymi.

  Czytaj dalej...
 • Kalendarz Muzeum Harcerstwa na 2020 rok pt. "Harcerska Straż nad Wisłą 1920-2020".
  Kalendarz Muzeum Harcerstwa na 2020 rok pt. "Harcerska Straż nad Wisłą 1920-2020".
  Już jest Kalendarz Muzeum Harcerstwa na 2020 rok pt. "Harcerska Straż nad Wisłą 1920-2020".
   
  Cena 21 zł brutto. Przy zamówieniu 10 sztuk , 11 egzemplarz gratis.
   
  Zamówienie kalendarza możliwe jest pod adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu +48 22 33 90 703.
  Istnieje możliwość wysyłki kalendarza za pobraniem.
   
   
 • Odszedł na Wieczna Wartę prof. dr hab. Roman Loth

  Z żalem przyjęliśmy widomość, że 30 listopada 2019 r.

  odszedł na Wieczna Wartę

  prof. dr hab. Roman Loth

   

  członek Rady Naukowej Muzeum Harcerstwa

  oraz Harcerskiego Słownika Biograficznego

   harcerz Szarych Szeregów

  historyk literatury, edytor, biograf

  wybitny specjalista w dziedzinie bibliografii i dokumentacji literackiej

  wieloletni członek Rady Naukowej IBL PAN oraz Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej PAN,

  Komitetu Badań Naukowych oraz licznych stowarzyszeń naukowych,

  w tym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego

   

  Z pożegnalnym

  Czuwaj!

   

  prof. dr hab. Adam Massalski

  hm. Katarzyna K. Traczyk

 • V Tom "Harcerskiego Słownika Biograficznego" już dostępny
  V Tom "Harcerskiego Słownika Biograficznego" już dostępny
  Z przyjemnością informujemy,że ukazał się V tom "Harcerskiego Słownika Biograficznego" zawierający ponad 100 kolejnych biogramów instruktorów i instruktorek harcerskich, którzy zostawili trwały ślad w dorobku harcerstwa.
   
  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, w tym autorów biogramów, recenzentom, a szczególnie prof. Januszowi Wojtyczy i całemu zespołowi redakcyjnemu.
   
  Słowa podziękowania kierujemy również do Dyrekcji Muzeum Historii Polski za współpracę przy wydaniu tego tomu słownika.
   
  Tom dostępny jest do nabycia w Muzeum Harcerstwa w cenie 42 zł brutto + koszt przesyłki. Istnieje możliwość wysyłki za pobraniem lub odbioru osobistego w Muzeum.
   
  Osoby zainteresowane zakupem proszone są o kontakt z Muzeum Harcerstwa pod adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu +48 22 33 90 703
 • Już wkrótce kolejny tom przewodnika archiwalnego Muzeum Harcerstwa
  Już wkrótce kolejny tom przewodnika archiwalnego Muzeum Harcerstwa

  Zakończył się kolejny etap, realizowanego przez Muzeum Harcerstwa, projektu o nazwie "Przewodnik po zbiorze akt personalnych członków Szarych Szeregów". Realizację przedsięwzięcia umożliwiło pozyskanie dofinansowania ze środków Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w ramach zadania publicznego "Wspieranie działań archiwalnych 2019".

  W przeciągu pięciu miesięcy, opracowano, poddano konserwacji zachowawczej i zewidencjonowano 4785 jednostek archiwalnych. Wyniki przeprowadzonych prac zostaną opublikowane pod koniec grudnia 2019 r., zarówno w formie książkowej, jak i elektronicznej w "Przewodniku po Zbiorze akt personalnych Szarych Szeregów".

 • Alert Pamięci z okazji 80 rocznicy przejścia ZHP do konspiracji - zbiór artykułów z portalu Muzeum Harcerstwa
  Alert Pamięci z okazji 80 rocznicy przejścia ZHP do konspiracji - zbiór artykułów z portalu Muzeum Harcerstwa
  Ogólnopolska Zbiórka Alertu Pamięci została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
   
   
  Więcej o alercie i bohaterach konspiracji
   
  Wspomnienia członków Szarych Szeregów
   
   
 • Akcja "Panama" drużyny "Pierwszej Zawiszackiej" - gawęda z okazji Alertu Pamięci ZHP
  Akcja "Panama" drużyny "Pierwszej Zawiszackiej" - gawęda z okazji Alertu Pamięci ZHP

  GAWĘDA "ALBATROSA"

  Prezentowany tekst jest mini gawędą o akcji Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutt zwanej też "Pierwszą Zawiszacką" przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w miejscu gdzie 28 września br.  odbędzie się uroczysty apel pamięci bohaterów Szarych Szeregów  z udziałem ponad 2600 harcerek i harcerzy z całego kraju.

   Było to pewnej niedzieli 1943 r. w okupowanej przez hitlerowców Warszawie. Jedna z tajnych zawiszackich drużyn przystąpiła tego popołudnia do kolejnej akcji na ulicach miasta. Tym razem miała to być służba wokół Grobu Nieznanego Żołnierza.

  Harcerze w wyniku uprzednio przeprowadzonych obserwacji stwierdzili, że przechodzi tędy dużo ludzi, ale rzadko kto uchyli czapkę lub kapelusza przed tym czcigodnym choć w czas wojny zaniedbanym miejscem. Do akcji przystąpiły trzy zastępy drużyny im. Romualda Traugutta, zwanej także "Pierwszą Zawiszacką". Każdy z zastępów podzielony został na dwie części. Zadanie brzmiało: Chłopcy obu grup rozstawieni luźno po dwu stronach Grobu na całej szerokości chodnika mają uważnie obserwować zachowanie przechodniów. Jeśli któryś z nich nie zdejmie nakrycia głowy, trzeba do niego podejść i grzecznie zapytać: " Przepraszam, dlaczego pan nie zdjął czapki przed Grobem Nieznanego Żołnierza? " i to wszystko.

  Zawiszacy zajęli stanowiska. Przechodniów i spacerowiczów ze względu na bliskość Ogrodu Saskiego było tego niedzielnego popołudnia co niemiara. Niektórzy uchylali przed Grobem kapeluszy, ale większość przechodziła obok tego miejsca obojętnie. Właśnie na tych chłopcy polowali. Śmiało podchodząc kłaniali się grzecznie i wypowiadali swoją formułkę. Jedni przechodnie peszyli się, inni uśmiechali z sympatią i uchylali czapek czy kapeluszy.

  Co kwadrans inny zastęp wchodził do akcji zmieniając na posterunku swoich kolegów. Chłopcy uwijali się jak w ukropie. Dla niektórych z nich była to poważna próba przełamania nie tylko nieśmiałości, ale przede wszystkim lęku. W każdej przecież chwili można było nadziać się na Niemca w cywilu, szpicla czy volksdeutscha.

  Właśnie zdarzyło się to podczas służby trzeciego, ostatniego zastępu. Jeden z chłopców podbiegł w pewnej chwili do opasłego faceta, który właśnie mijał Grób.

  " Przepraszam pana, czemu pan nie uchylił kapelusza przed Nieznanym Żołnierzem ?" zapytał śmiało przechodnia.

  W odpowiedzi padło wściekłe zdanie po niemiecku. Chłopak natychmiast zorientował się, na kogo trafił, i rzucił się do ucieczki, a grubas z krzykiem za nim. Pozostali zawiszacy widząc, co się święci, rozpłynęli się w tłumie przechodniów. Akcja zakończyła się szczęśliwie, dając chłopcom wiele zadowolenia i satysfakcji z dobrze spełnionego harcerskiego zadania. Zawiszacy przypomnieli warszawiakom, że chociaż wróg panoszy się na ulicach naszej stolicy, należy czcić miejsca i symbole mówiące o godności narodowej. Każda uniesiona czapka lub kapelusz przed Grobem Nieznanego Żołnierza przez jednego przechodnia przypomni innemu, że tu leży nasz żołnierz, któremu należy oddać cześć.

   

  Oprac. Jerzy Kasprzak "Albatros"

  fot. Archiwum autora

  Rys. Jan Rocki

  Fot. 1 Tak wyglądał podczas wojny Plac Józefa Piłsudskiego.                                                                   '

  Fot. 2  Zapisani w historii                          

  Fot. 3  Przepraszam, dlaczego pan nie uchylił kapelusza przed Nieznanym Żołnierzem?

   Tym razem Janusz Batorski ps."Nostragamus" natknął się na cywilnego Niemca i musiał brać nogi za pas

                      

 • Porozumienie o współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Porozumienie o współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

  16 września 2019 r. w Dęblinie podpisane zostało Porozumienie o stałej współpracy między Muzeum Harcerstwa a Muzeum Sił Powietrznych. Umowa ta pozwala na wspólne przedsięwzięcia i działania, zarówno konserwatorskie, jak i edukacyjne Okazją do tego wydarzenia stał się fakt przekazania do zbiorów Muzeum Harcerstwa sztandaru 1. Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Czarnieckiego w Irenie z 1934 r. Sztandar został zgodnie z obowiązującymi w ZHP regulaminami przekazany celem jego inwentaryzacji, a następnie renowacji, aby po tych niezbędnych zabiegach mógł powrócić do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie jako depozyt bezterminowy służąc do prezentacji dziejów i dorobku dęblińskiego harcerstwa.

  Dzieje tego obiektu mogłyby stać się kanwą filmu i rozgrzewają do dnia dzisiejszego serca nie tylko dęblińskiego środowiska harcerskiego oraz osób z nim związanych.

  1. Męska Drużyna Harcerska im. Czarnieckiego powstała przy Szkole Podstawowej Nr 1. w Irenie około 1922 r. z inicjatywy kierownika szkoły p. Jana Łomotta i nauczycielki p. Haliny Włoszczak, późniejszych nauczycieli tajnych kompletów w Dęblinie. Fundatorem sztandaru w 1934 r. był 15 Pułk Piechoty "Wilków". Kiedy wybuchła II wojna światowa sztandar został ukryty w domu państwa Hasse, gdzie przetrwał do wyzwolenia. W 1949 r. dęblińscy harcerze oddali sztandar do przechowania do kościoła. Później zniknął i nie wiadomo jakie były jego losy do 24 sierpnia 1990 r. kiedy to O. Cyryl w Klasztorze Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym n/ Wisłą porządkując stare ornaty znalazł sztandar. Przewodniczka PTTK pani Lesko, rodowita dęblinianka zwiedzając z grupą klasztorne muzeum zobaczyła sztandar. O swoim odkryciu powiadomiła znajomych w Dęblinie. Komendzie Hufca ZHP w osobach dh. Krystyna Drzewicz i dh. Małgorzata Iwaniec pozostało załatwienie formalności. W działaniach wspierał nas ks. Kanonik Zbigniew Bieńkowski z kościoła św. Piusa.

  8 września 1991 roku w klasztorze OO. Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym podczas uroczystej polowej mszy świętej, koncelebrowanej przez O. Prowincjała Wacława Michalczyka, proboszcza par. kazimierskiej w Kazimierzu Dolnym n/ Wisłą Ojcowie Franciszkanie przekazali delegacji harcerzy z Dęblina Sztandar I Męskiej Drużyny Harcerzy im. Czarnieckiego w Irenie.

  11 listopad 1991 r. miały miejsce uroczystości w Dęblinie związane z odnalezieniem i powrotem sztandaru. Była to 75 rocznica odzyskania Niepodległości i 80 rocznica powstania Harcerstwa.

  2 września 2019 roku, podczas wernisażu wystawy przygotowanej z okazji 80 rocznicy bombardowania Dęblina, w Muzeum Sił Powietrznych został ponownie zaprezentowany sztandar 1. Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Czarnieckiego w Irenie. Prezentacji dokonała ostatnia komendantka Hufca im. Bohaterów Oficerskiej Szkoły Lotniczej ZHP w Dęblinie Krystyna Drzewicz. Jej intencją było zabezpieczenie sztandaru dla kolejnych pokoleń mieszkańców Dęblina.

 • Świadkowie historii - Wspomnienia członków Szarych Szeregów
  Świadkowie historii - Wspomnienia członków Szarych Szeregów

  W tym roku ZHP obchodzi 80. rocznicę przejścia do konspiracji i działalności pod kryptonimem "Szare Szeregi".

  Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z wywiadów z bohaterem tamtych wydarzeń - hm. Andrzejem Borodzikiem.

  Kliknij "Czytaj  dalej"

© 2020 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.