Zbiory muzeum

Sty 23

"HARCERSTWO". Rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa Wyróżniony

Po przeszło 20 latach przerwy powróciło na rynek czasopism harcerskich i naukowych "Harcerstwo". W swej nowej odsłonie jest wydawane jako rocznik naukowy Muzeum Harcerstwa. Traktujemy ją jako kontynuację tytułu, pomysłu i dorobku naszych poprzedników. Nowa odsłona "Harcerstwa" sięga więc do tradycji tytułu z lata 1934-1939, będącego w istocie kontynuacją pisma "Harcmistrz" z lat 1917-1933, do londyńskiego "Harcerstwa" z lat 1946-1948 oraz, a może przede wszystkim do "Harcerstwa" reaktywowanego w 1959 roku i wydawanego do roku 1997.

Równolegle do edycji tradycyjnej, papierowej, publikujemy na stronie Muzeum Harcerstwa elektroniczną wersję rocznika. Zapraszając do lektury, kierujemy też zaproszenie do współpracy.

Czekamy na artykuły wpisujące się we współczesny dyskurs naukowy o harcerstwie, jego historii, idei i metodzie, będący spojrzeniem na nasz ruch, jako na zjawisko społeczne stanowiące przedmiot poznania naukowego, dokonywanego z różnych perspektyw badawczych.

Szczegółowe informacje dotyczące nadsyłania tekstów (nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) znajdą się od lutego 2020 w zakładce "Dla autorów".

SPIS TREŚCI

Julian Borkowski, Wizytatorzy Polski Centralnej Szarych Szeregów

ks. Janusz Strojny, Wychowanie duchowe w genezie ideowej harcerstwa

Wanda Czarnota, Międzynarodowy wymiar harcerstwa - rys historyczny

Lidia Salata-Zasacka, Recepcja idei "nowego wychowania" w poglądach instruktorek harcerskich publikujących w latach międzywojennych

Zbigniew Pilarczyk, Społeczno-polityczne przesłanki powstania ruchu skautowego w Wielkopolsce na początku XX wieku

Jakub Jerzy Czarkowski, Aktualność pedagogii harcerskiej XX-lecia międzywojennego

Julia Tazbir, Instruktorzy harcerscy w życiu społecznym Polski międzywojennej

Adam Dobroński, Londyńskie "Harcerstwo" (1946-1948)

Zbiory i źródła

Małgorzata Jarosińska, Listy Andrzeja i Olgi Małkowskich w zbiorach Muzeum Harcerstwa

Kaja Drąg, Harcerskie sztandary i muzealnictwo

Janusz Wojtycza, "Harcerski Słownik Biograficzny"

Notatki i recenzje

Edyta Głowacka Sobiech, Fakultet "Metoda zuchowa w wychowaniu przedszkolnym i nauczaniu początkowym" na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A . Mickiewicza w Poznaniu

Tomasz Huk, Związek idei z życiem narodu na przykładzie genezy i ewolucji ruchu harcerskiego w Polsce - opracowanie "Encyklopedii harcerstwa"

Wspomnienia

Wojtycza Krzysztof, "Jubileuszowy Zlot Harcerstwa z okazji 70-lecia. Błonia Krakowskie 18-20 IX 1981 r."