Rozgłośnia harcerska 2014

Rozgłośnia Harcerska 2014

Sygnatura: MH/2315/DM
Tytuł: Problem żywnościowy, Encyklopedia wiedzy gospodarczej.

Opis: Audycja o zarysowującym się problemie żywnościowym na świecie szczególnie na obszarach Azji czy Afryki. Rozmówcą jest ekonomista docent doktor Zbigniew Lewandowicz.

Twórcy: Motyka Jerzy, Pciachowski Jacek
Data produkcji: 1974-04-17

Sygnatura: MH/2314/DM
Tytuł: Reportaż z rejsu okrętu oceanograficznego.

Opis: Reportaż z rejsu ORP ?Kopernik? z Gdyni do Splitu. Rozmowa z marynarzami różnych specjalności

Twórcy: Bednarski Zbigniew, Pciachowski Wiesław
Data produkcji: 1973-06-23

Sygnatura: MH/2313/DM
Tytuł: Szkoła fototechniczna.

Opis: Na nauce w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie opowiadają uczniowie z klasy fotograficznej. Jak przebiega nauczanie, jakie są egzaminy wstępne, praktyki, zalety szkoły, perspektywy zatrudnienia. Następnie wypowiada się dyrektor szkoły o warunkach przyjęcia do szkoły oraz programie kształcenia i kierunkach.

Twórcy: Czerska Hanna, Bonisławski Jan, Gołąb Iwona
Data produkcji: 1981-05-26

Sygnatura: MH/2312/DM
Tytuł: Problemy szkolne.

Opis: Audycja o szkolnych problemach młodzieży, wypowiadają uczniowie z Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie

Twórcy: Kania Grażyna, Zięba Z.
Data produkcji: 1981-01-07

Sygnatura: MH/2311/DM
Tytuł: Wydatki i zyski, Oderwani od Ziemi.

Opis: Audycja z cyklu ?Oderwani od Ziemi?, o rachunku wydatków i zysków przy eksploracji kosmosu, zastosowaniu najnowszej ?kosmicznej? techniki w życiu codziennym, wykorzystaniu satelit Meteorologicznych.

Twórcy: Ćwirko-Godycki Jerzy, Zięba Z.
Data produkcji: 1973-04-04

Sygnatura: MH/2310/DM
Tytuł: Tajemnice nieskończoności, Jak polubić matematykę część 3.

Opis: Audycja z cyklu ?Jak polubić matematykę?, audycja o pojęciu nieskończoności w naukach matematycznych.

Twórcy: Kaczmarczyk Janina, Ćwirko-Godycki Jerzy
Data produkcji: 1973-06-08

Sygnatura: MH/2309/DM
Tytuł: Finał 17 Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Opis: Audycja poświęcona Finałowi XVII Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Rozmowa z Tadeuszem Morawskim przewodniczącym jury 17 Olimpiady, między innymi o dużej roli HSPS w podniesieniu poziomu olimpiady. Następnie rozmowa z laureatami Sławomirem Kindżukiem , Tadeuszem Śmisarko.

Twórcy: Szczęsna Joanna, Głodkowski Zbigniew
Data produkcji: 1974-04-01

Sygnatura: MH/2308/DM
Tytuł: Pierwszy dzwonek.

Opis: Nagranie wykonano w Szkole Podstawowej nr 40 w Warszawie w pierwszy dzień szkoły. Autor informuje ilu pierwszoklasistów rozpoczęło rok szkolny, przypomina o wprowadzonych przedszkolnych klasach przygotowawczych. W dalszej części znajdują się wywiady z uczniami starszych klas, reporter pyta uczniów o ich plany na rok szkolny, oraz z jakimi przedmiotami mają problem i czy cieszą się z powrotu do szkoły. Pada również pytanie jaki jest stosunek uczniów klas starszych do pierwszoklasistów. Dla wielu uczniów najprzyjemniejszym rozpoczęciem roku szkolnego był ten pierwszy, gdy przypięto im tarcze szkolne.

Twórcy: Małczyński Jerzy, Zięba Zdzisław
Data produkcji: 1973-09-03

Sygnatura: MH/2307/DM
Tytuł: Harcerski Sejmik Filatelistyczny.

Opis: W szkole Podstawowej 104 w Łodzi odbyło się Spotkanie Klubu Polskiego Związku Filatelistycznego "Druh" oraz zjazd Poczt Harcerskich. O zorganizowanych imprezach oraz o działalności Klubu opowiada prezes "Druha" Ryszard Jakubowski. Przedstawia działalność kół filatelistycznych na terenie całej Polski, opowiada o maratonie filatelistycznym i udziale w nim harcerzy. Jakubowski podsumowuje pięcioletni okres działania kół młodzieżowych oraz przedstawia plany na przyszłość. Z nagrania dowiemy się również o idei i krótkiej historii Harcerskiej Poczty.

Twórcy: Nowotny Wojciech, Pciachowski Jacek
Data produkcji: 1975-12-22

Sygnatura: MH/2306/DM
Tytuł: Harcerstwo na cenzurowanym.

Opis: Opinie na temat harcerstwa prezentują uczniowie jednej ze szkół Warszawskich. Kolejno odpowiadają na pytanie: kto to jest harcerz. Młodzież początkowo mówi jakimi cechami powinien wyróżniać się harcerz. W dalszych wypowiedziach słyszymy zarzut że harcerze nie mają własnego celu ani ideału a ich praca jest jedynie fikcją i skupia się na wyjazdach na oboz. Reporter nie uzyskał odpowiedzi na zadane pytanie. 

Twórcy: ĆGłuszek Danuta, Nowak Wojciech
Data produkcji: 1980-10-12