• Rozgłośnia Harcerska

    Zapraszamy do zapoznania się z wyborem archiwalnych audycji Rozgłośni Harcerskiej zrealizowanych w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych XX w.,  znajdujących się obecnie w zbiorach Muzeum Harcerstwa. Rozgłośnia

Oferta edukacyjna

Dla zainteresowanych Muzeum Harcerstwa przygotowuje zajęcia edukacyjnie z zakresu historii Szarych Szeregów oraz warsztatu muzealnego.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/components/com_k2/models/item.php on line 853
Maj 21

Niezwykłe spotkanie z nadzwyczajnym harcerskim seniorem

 

 

 

Z inicjatywy hm. Bogdana Radysa, kierownika Wydziału Seniorów i Starszyzny GK ZHP oraz Przewodniczącego Komisji Historycznej Chorągwi Gdańskiej ZHP 8 maja 2019 r. odbyło się w Urzędzie Miasta Ustka spotkanie z harcerzem, Sybirakiem Tadeuszem Konopackim. Urodzony w roku 1932 ? Żelechów Kamionka Strumiłowa ? polski Sybirak w 1940 roku z całą rodziną został deportowany z Żelechowa do posiółka Jużno-Wagriańskiego w obwodzie swierdłowskim. Podążając następnie za Polskim Wojskiem gen. Andersa szlakiem przez Palestynę trafił do Afryki Południowej. Tam rozpoczęła się działalność drużyny harcerskiej, której szeregi zasilił.

Po powrocie do Polski zapragnął być marynarzem i rozpoczął służbę jako żołnierz w Marynarce Wojennej. W związku z tym, że dobrze znał angielski i rosyjski, oraz za dobre sprawowanie zaproponowano mu pracę w wojsku, po odbyciu zasadniczej służby. Ukończył także kurs łączności w Zegrzu i szkolił marynarzy w swojej dawnej jednostce. Awansował do stopnia oficerskiego i w Marynarce służył ponad trzydzieści lat.

Jego pasją są wspomnienia z lat, które spędził na Syberii. Utrwala swoje przeżycia, budując modele ukazujące sybirską rzeczywistość, między innymi ziemianki budowane przez pierwszych zesłańców, wagony, w których wywożeni byli ludzie, czy statek rzeczny służący do transportu. Druh Konopacki chętnie spotyka się z młodzieżą, której barwnie opowiada o swoich przeżyciach, losie zesłańców i harcerskiej przygodzie w Południowej Afryce.

Po wysłuchaniu niezwykłej opowieści o zesłaniu i drodze powrotnej do ojczyzny, druh Tadeusz w obecności władz miasta, radnych i swoich przyjaciół przekazał osobiste pamiątki do Muzeum Harcerstwa na ręce druhny dyrektor hm. Katarzyny Traczyk. Wśród podarunków znalazły się modele budowli i obiektów z obozowych łagrów, model wagonu kolejowego i statku rzecznego, którymi podróżowali polscy zesłańcy.

Przekazane do Muzeum Harcerstwa eksponaty wzbogacą wystawy o Polakach na Syberii i działalności harcerstwa w okresie II wojny światowej w różnych krajach, gdzie polskie dzieci znalazły opiekę i schronienie. Pozwolą zwiedzającym lepiej zrozumieć przeżycia ludzi, których dotknął okrutny wojenny los.

oprac.

phm. Aleksandra Guzik

Rzeczniczka prasowa Chorągwi Gdańskiej ZHP

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/templates/ja_medicare/html/com_k2/default/item.php on line 306

Ofiarodawcy i sponsorzy

Dobrodzieje

Harcerski Słownik Biograficzny

Słownik

Rozgłośnia Harcerska

Rozgłośnia

Zbiory Muzeumm Harcerstwa

Zbiory

Default Image

Kronika Muzeum Harcerstwa

Default Image

Strefa drużynowego

Galeria, multimedia

Galeria

Filia Muzeum Harcerstwa

Filia muzeum

Biblioteka

Biblioteka

Default Image

Wystawy