• Rozgłośnia Harcerska

    Zapraszamy do zapoznania się z wyborem archiwalnych audycji Rozgłośni Harcerskiej zrealizowanych w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych XX w.,  znajdujących się obecnie w zbiorach Muzeum Harcerstwa. Rozgłośnia

Oferta edukacyjna

Dla zainteresowanych Muzeum Harcerstwa przygotowuje zajęcia edukacyjnie z zakresu historii Szarych Szeregów oraz warsztatu muzealnego.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/components/com_k2/models/item.php on line 853
Maj 13

Zapraszamy na Noc Muzeów 2019

W roku 80 rocznicy przejścia ZHP do konspiracji pod kryptonimem Szare Szeregi Noc Muzeów poświęcamy pamięci Bohaterów tamtego czasu. Dedykujemy ją również  naszej  Honorowej Druhnie Barbarze Wachowicz w pierwszą rocznicę śmierci, w podziękowaniu Jej wieloletnia pracę na rzecz zachowania pamięci o Nich oraz ofiarowanie do zbiorów Muzeum Harcerstwa kolekcji szaroszeregowych pamiątek.

Tego roczna oferta będzie obejmowała nie tylko otwarcie wystawy "BRATERSTWO. Harcerki i Harcerze w służbie Polskiego Państwa Podziemnego".
 Wystawie towarzyszyć będą spotkania wspomnieniowe w Sali Kominowej. O godzinie 17-tej Komisja Historyczna Chorągwi Stołecznej zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci Stanisława Sieradzkiego ps. "Świst". 

O  godzinie 20-tej zapraszamy na spotkanie z druhem hm. Andrzejem Borodzikiem - najmłodszym drużynowym Zawiszy w Otwocku. Spotkaniom towarzyszyć będą stanowiska zajęciowe poczty harcerskiej oraz LXX LO im. A. Kamińskiego w Warszawie - członka Ruchu Kamykowego.

Nasi goście będą mogli zobaczyć na wystawie najcenniejsze pamiątki po bohaterach Szarych Szeregów takich jak: Jan Bytnar "Rudy", Tadeusz Zawadzki "Zośka", Aleksy Dawidowski "Alek" , Aleksander Kamiński "Kamyk" oraz harcerkach na wielu ich polach służby. Większość prezentowanych eksponatów pochodzi z kolekcji Barbary Wachowicz. 

Równocześnie w  Filii Muzeum Harcerstwa Ursus-Włochy działającej przy Domu Kultury Kolorowa dostępna będzie wystawa planszowa ze zdjęciami oraz gabloty z eksponatami i dokumentami przedstawiającymi okres od 1 września 1939 roku do stycznia 1945. Pokazana zostanie działalność Szarych Szeregów oraz Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Ursusa i Włoch.

Godziny otwarcia

Muzeum Harcerstwa  17:00 - 00:00

Filia Muzeum Harcerstwa Ursus  Włochy 16:00 - 00:30

 

 

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/templates/ja_medicare/html/com_k2/default/item.php on line 306

Ofiarodawcy i sponsorzy

Dobrodzieje

Harcerski Słownik Biograficzny

Słownik

Rozgłośnia Harcerska

Rozgłośnia

Zbiory Muzeumm Harcerstwa

Zbiory

Default Image

Kronika Muzeum Harcerstwa

Default Image

Strefa drużynowego

Galeria, multimedia

Galeria

Filia Muzeum Harcerstwa

Filia muzeum

Biblioteka

Biblioteka

Default Image

Wystawy