• Rozgłośnia Harcerska

    Zapraszamy do zapoznania się z wyborem archiwalnych audycji Rozgłośni Harcerskiej zrealizowanych w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych XX w.,  znajdujących się obecnie w zbiorach Muzeum Harcerstwa. Rozgłośnia

Oferta edukacyjna

Dla zainteresowanych Muzeum Harcerstwa przygotowuje zajęcia edukacyjnie z zakresu historii Szarych Szeregów oraz warsztatu muzealnego.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/components/com_k2/models/item.php on line 853
Sty 28

Druhna HR phm. Kamilla Janowicz - Sycz ps. "Kama" odeszła na Wieczną Wartę

28 stycznia 2019 r. w Krakowie
odeszła na wieczną wartę w wieku 99 lat
Druhna HR phm. Kamilla Janowicz - Sycz ps. "Kama"
więźniarka KL Ravensbrück - nr obozowy 6009
ostatnia harcerka konspiracyjnej Drużyny Harcerskiej "Mury".

Druhna "Kama" przez całe swoje życie dawała świadectwo najpiękniejszej służby harcerskiej: służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim.
    Harcerką była od 1934; w 1935r. uczestniczyła w Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Spale. Ukończyła kursy sanitarne. Za swoją konspiracyjną działalność w 1940 r. została aresztowana przez gestapo,  więziona w Lublinie, Berlinie, a następnie wywieziona do KL Ravensbrück. W obozie wstąpiła do konspiracyjnej Drużyny Harcerskiej "Mury" (zastęp "Cegły") powstałej w listopadzie 1940 r., której  drużynową była inna więźniarka, Druhna hm. Józefa Kantor.


    Dh. "Kama" wraz z  Druhnami Janiną Węgierską i Hanką Burdówną wykazała się heroicznym czynem pozostając w obozie, po jego likwidacji i wyzwoleniu w kwietniu 1945 r., aby opiekować się chorymi więźniarkami (ok. 2 tyś. - różnych narodowości), które nie mogły wyjść samodzielnie. Do Polski wróciła ostatnim transportem w lipcu 1945 r.
    Więzi prawdziwej przyjaźni, które przetrwały "piekło ravensbrückie" przetrwały, drużyna "Mury" nigdy nie zaprzestała swojej działalności. Miała też swój sztandar, który 8 czerwca 2002 r. podczas uroczystej Rady Naczelnej ZHP w Belwederze został przekazany do Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Poczet sztandarowy Drużyny "Mury" stanowiły wówczas Druhny: hm. Władysława Sikora,  phm. Kamilla Sycz (chorąży) i dh. hm. Katarzyna Mateja.
    Druhna "Kama" po wojnie pracowała m.in. w szpitalu, jako kurator sądowy. Przez 20 lat pracowała też w Fundacji "Sue Ryder". Współpracowała z biskupem Karolem Wojtyłą.
Odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP" z "Rozetą i Mieczami", Medalem "Honoris Gratia".
Pozostanie dla następnych pokoleń wzorem do naśladowania w wierności harcerskim ideałom.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/templates/ja_medicare/html/com_k2/default/item.php on line 306

Ofiarodawcy i sponsorzy

Dobrodzieje

Harcerski Słownik Biograficzny

Słownik

Rozgłośnia Harcerska

Rozgłośnia

Zbiory Muzeumm Harcerstwa

Zbiory

Default Image

Kronika Muzeum Harcerstwa

Default Image

Strefa drużynowego

Galeria, multimedia

Galeria

Filia Muzeum Harcerstwa

Filia muzeum

Biblioteka

Biblioteka

Default Image

Wystawy