• Rozgłośnia Harcerska

    Zapraszamy do zapoznania się z wyborem archiwalnych audycji Rozgłośni Harcerskiej zrealizowanych w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych XX w.,  znajdujących się obecnie w zbiorach Muzeum Harcerstwa. Rozgłośnia

Oferta edukacyjna

Dla zainteresowanych Muzeum Harcerstwa przygotowuje zajęcia edukacyjnie z zakresu historii Szarych Szeregów oraz warsztatu muzealnego.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/components/com_k2/models/item.php on line 853
Wrz 29

Warszawie pt. "EMANCYPANTKI CZY SIŁACZKI. Polskie harcerki w latach 1911-1949"

W dniach 22 września  12 października 2017 r.   na Placu Zamkowym przy kościele św. Anny  jest prezentowana wystawa   przygotowana przez Fundację Harcerek i Muzeum Harcerstwa w Warszawie pt.  "EMANCYPANTKI CZY SIŁACZKI. Polskie harcerki w latach 1911-1949",  upamiętniająca  Organizację Harcerek Związku Harcerstwa Polskiego. 

Bohaterkami wystawy są harcerki i ich służba dla innych - to, co stanowiło sens i specyfikę harcerstwa żeńskiego. Unikalne zdjęcia pokazują różnorodną aktywność harcerek i nadają wystawie charakter autentyczności.

Tradycje harcerskiego ruchu żeńskiego sięgają początków XX w.,  jego liczne osiągnięcia wychowawcze i społeczne  m. in. opisywała w swych książkach harcmistrzyni Anna Zawadzka. Fundacja Harcerek przyjęła za swoją misję dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o harcerkach-instruktorkach, które tworzyły harcerstwo żeńskie, a zgromadzone w Muzeum Harcerstwa zasoby materiałów  historycznych do tych dziejów dały ekspozycji oparcie źródłowe. 

Odbywająca się w 1927 r. Konferencja Instruktorek w Różance przyjęła stanowisko w którym czytamy: "Każda dziewczyna winna wejść w życie przygotowana do samodzielnej pracy zawodowej. Spełnianie obowiązków rodzinnych nie powinno wyczerpywać całkowicie zakresu zainteresowań kobiety [...]". 

Dziewczęta w harcerstwie  poprzez próby stopni i sprawności były przygotowywane do samodzielnej aktywności życiowej. Chodziło o wyrobienie zaradności życiowej, o mądre gospodarowanie posiadanymi środkami, o szacunek dla pracy fizycznej, o pogodne wykonywanie czynności potrzebnych, choć nie zawsze łatwych.  Zwłaszcza w czasie wojny takie podejście polskich harcerek do  służby  pozwoliło  wielu ludziom uratować życie.

Oficjalne otwarcie  wystawy   zaplanowano  w Światowym  Dniu Polskiej Harcerki  1 października 2017 r. o godz. 12.30.  Zapraszamy do   wszystkich do bliższego poznania  kim były i jak pracowały pierwsze polskie harcerki!

Folder wystawy.

Zaproszenie.

 

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/templates/ja_medicare/html/com_k2/default/item.php on line 306

Ofiarodawcy i sponsorzy

Dobrodzieje

Harcerski Słownik Biograficzny

Słownik

Rozgłośnia Harcerska

Rozgłośnia

Zbiory Muzeumm Harcerstwa

Zbiory

Default Image

Kronika Muzeum Harcerstwa

Default Image

Strefa drużynowego

Galeria, multimedia

Galeria

Filia Muzeum Harcerstwa

Filia muzeum

Biblioteka

Biblioteka

Default Image

Wystawy