• Rozgłośnia Harcerska

    Zapraszamy do zapoznania się z wyborem archiwalnych audycji Rozgłośni Harcerskiej zrealizowanych w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych XX w.,  znajdujących się obecnie w zbiorach Muzeum Harcerstwa. Rozgłośnia

Oferta edukacyjna

Dla zainteresowanych Muzeum Harcerstwa przygotowuje zajęcia edukacyjnie z zakresu historii Szarych Szeregów oraz warsztatu muzealnego.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/components/com_k2/models/item.php on line 853
Sie 07

Wystawa Muzeum Harcerstwa na Jamboree skautów rumuńskich

Ponad 100 lat historii polskiego harcerstwa poznają członkowie największej organizacji skautowej w Rumunii - Cercetasii României. Na krajowym jamboree RoJAM w którym w dniach 4-15 sierpnia 2017 r.  bierze udział ok. 1,8 tys. uczestników, została pokazana wystawa "Związek Harcerstwa Polskiego w światowej rodzinie skautowej" przygotowana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie przez Muzeum Harcerstwa.  Ekspozycja jest prezentowana w obozie krajowego jamboree w Cristian koło Braszowa. Przybliża tradycje polskiego skautingu, jego początki i postaci założycieli oraz dokonania na arenie międzynarodowej. Twórcy  wystawy, wiele uwagi poświęcili także udziałowi harcerzy w wydarzeniach szczególnie istotnych dla historii i niepodległości Polski.  

Rumuńscy i zagraniczni skauci dowiedzą się z niej m.in. o udziale polskich kolegów w Legionach, ich walce w Szarych Szeregach czy wpływie wychowania harcerskiego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków. Ekspozycja, prezentowana w językach rumuńskim i angielskim, podkreśla fakt, że Polska jest kandydatem do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku w 2023 r.

- Bardzo zależało nam, aby wystawa pokazała także związki polskich i rumuńskich skautów. Od lat międzywojennych były one bardzo silne. Warto o tym opowiedzieć ok. 1,8 tys. uczestnikom rumuńskiego jamboree  - podkreśla Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, jednej z 24 takich placówek na świecie podlegających polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych - Dzięki dostępowi do zbiorów Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii dotarliśmy do unikalnych zdjęć i publikacji, które pokazują te karty wspólnej skautowej historii. Wystawa jest także wstępem do rocznicy 100-lecia Odrodzenia Państwa Polskiego i 100-lecia zjednoczenia Rumunii, które będziemy obchodzili w 2018 roku - podkreśla dyrektor Skieterska. 

Zainaugurowana 5 sierpnia ekspozycja o polskim harcerstwie będzie prezentowana na terenie RoJAM do jego końca, czyli do 15 sierpnia. Później odwiedzi inne miasta Rumunii. Dzień po zakończeniu tego spotkania w Baku w Azerbejdżanie zapadnie decyzja o tym, który kraj będzie gospodarzem XXV Światowego Jamboree w 2023 roku.  

Muzeum Harcerstwa składa podziękowania  Instytutowi Polskiemu w Bukareszcie za cenną inicjatywę i sfinansowanie  tego projektu.

Wiecej informacji pod linkami: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/na-jamboree-skautow-rumunskich-o-polskim-harcerstw.html oraz https://www.facebook.com/institutulpolonez/

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/templates/ja_medicare/html/com_k2/default/item.php on line 306

Ofiarodawcy i sponsorzy

Dobrodzieje

Harcerski Słownik Biograficzny

Słownik

Rozgłośnia Harcerska

Rozgłośnia

Zbiory Muzeumm Harcerstwa

Zbiory

Default Image

Kronika Muzeum Harcerstwa

Default Image

Strefa drużynowego

Galeria, multimedia

Galeria

Filia Muzeum Harcerstwa

Filia muzeum

Biblioteka

Biblioteka

Default Image

Wystawy