• Rozgłośnia Harcerska

    Zapraszamy do zapoznania się z wyborem archiwalnych audycji Rozgłośni Harcerskiej zrealizowanych w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych XX w.,  znajdujących się obecnie w zbiorach Muzeum Harcerstwa. Rozgłośnia

Oferta edukacyjna

Dla zainteresowanych Muzeum Harcerstwa przygotowuje zajęcia edukacyjnie z zakresu historii Szarych Szeregów oraz warsztatu muzealnego.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/components/com_k2/models/item.php on line 853
Maj 29

72. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück

Senat RP w 2011 r. przyjął Uchwałę w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück (KL Ravensbrück).
Nie sposób jest zapomnieć o gehennie tysięcy kobiet w "piekle" Ravensbrück. Co roku w kwietniu odbywa się wiele wydarzeń upamiętniających ofiary nazizmu. Punktem kulminacyjnym są uroczystości organizowane w rocznicę wyzwolenia obozu. W bieżącym roku przedstawicielki Muzeum Harcerstwa wzięły udział w trzech wydarzeniach: uroczystościach rocznicowych w Muzeum Ravensbrück /dh. Marzena Wierzcholska/, seminarium naukowym oraz w mszy św. i spotkaniu w Częstochowie.

25 kwietnia 2017 r. Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy"  zorganizował seminarium "PAMIĘCI WIĘŹNIÓW NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM KOBIET - WIĘŹNIAREK Z RAVENSBRŰCK"., którego Gościem Honorowym była dr Wanda Półtawska. Współorganizatorami spotkania byli: Uniwersytet Śląski w Katowicach - Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie, prof. zw. dr hab. Katarzyna Olbrycht Kierownik Zakładu Edukacji Kulturalnej, dr Renata Stefańska-Klar Zakład Edukacji Humanistycznej i Nauk Pomocniczych Pedagogiki, mgr Jakub Staroń Zakład Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej.
Honorowy Patronat przyjęło Muzeum Harcerstwa  w Warszawie, którego dyrektor hm. Katarzyna Traczyk  uczestniczyła w seminarium.
29 kwietnia 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie byłych więźniarek KL Ravensbrück,  ich rodzin i przyjaciół w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.
Więźniarki Ravensbrück reprezentowały: Kama Sycz członkini drużyny "Mury", dr Wanda Półtawska, Maria Lelonek, Aleksandra Opałka, Wiesława Rudniewska; KL Auschwitz: Irena Cyrankiewicz; Muzeum Harcerstwa: hm. Katarzyna Traczyk, hm. Marzena Wierzcholska, pwd. Barbara Poniatowska, hm. Ewa Jóźwiak, Anna Kwiatkowska TVP Historia.   Spotkanie rozpoczęto Mszą św. koncelebrowaną w Kaplicy Jasnogórskiej, której przewodniczył ks. Stanisław Michałowski. obecny był także sztandar konspiracyjnej Drużyny Harcerskiej "Mury". Po Mszy odbyła się Droga Krzyżowa, do której tekst poszczególnych stacji napisała jedna z więźniarek. Drogę prowadzili Maria Lorens (córka dh. Katarzyny Kawurek- Matejowej) i ks. St. Michałowski. Rozważania Drogi poprzedziło odczytanie przez M. Lorens "Ojcze Nasz i Zdrowaś Mario" napisane w 1946 r. przez więźniarkę związaną z drużyną "Mury" Urszulę Wińską.
Następnie odbyło się spotkanie w Sali Różańcowej, które rozpoczęła M. Lorens odczytaniem Ślubowania, które w 50. rocznicę wyzwolenia obozu złożyły więźniarki. Od  stycznia br. działa Stowarzyszenie Rodzin Więźniów Niemieckich Obozów Koncentracyjnych, o czym poinformowała Prezes Stowarzyszenia prof. Elżbieta Kuta (córka więźniarki). 
Wykład wygłosiła dr W. Półtawska podkreślając, jak ważna jest pamięć i dotarcie do młodego pokolenia.  Jest potrzeba stworzenia programu wychowania ludzi świadomych ? po co żyją.  Potrzebny jest mądry kompromis, wierność i miłość bez których nie ma szczęścia oraz uczciwość, w tym co się robi.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/templates/ja_medicare/html/com_k2/default/item.php on line 306

Ofiarodawcy i sponsorzy

Dobrodzieje

Harcerski Słownik Biograficzny

Słownik

Rozgłośnia Harcerska

Rozgłośnia

Zbiory Muzeumm Harcerstwa

Zbiory

Default Image

Kronika Muzeum Harcerstwa

Default Image

Strefa drużynowego

Galeria, multimedia

Galeria

Filia Muzeum Harcerstwa

Filia muzeum

Biblioteka

Biblioteka

Default Image

Wystawy