Grzegorz Basiński - Super User

Uwaga - "upominek" noworoczny dla miłośników historii harcerstwa:

Przewodnik po "Zbiorze akt personalnych członków Szarych Szeregów"

W 80. rocznicę przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do podziemia i podjęcia
w warunkach konspiracji pracy wychowawczej, Muzeum Harcerstwa przekazuje Czytelnikom kolejny-trzeci tom Przewodnika po zbiorach z własnych zasobów. Tym razem zawiera on akta personalne członków Szarych Szeregów, które są efektem wieloletniej, ciężkiej pracy Komisji Środowiskowej Szarych Szeregów i Komisji Historycznej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Przewodnik po Zbiorze akt personalnych członków Szarych Szeregów jest kontynuacją prac podjętych w 2016 r., kiedy ukazał się pierwszy Przewodnik po zbiorach "Zespół 1911-1939" i "Zespół wspomnień i historii lokalnych" i w 2018 r., kiedy wydano drugi tom Przewodnika po zbiorach akt 1939-1945 i zbiorze spuścizn. Dzięki pozyskanym funduszom z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w ramach kolejnej edycji programu "Wspieranie działań archiwalnych", w 2019 r. mogły być kontunuowanie działania mające na celu wydanie kolejnego 3 tomu Przewodnika archiwalnego Muzeum Harcerstwa.

Pod kierunkiem hm. Kai Drąg zespół archiwistów i wolontariuszy Muzeum Harcerstwa przez pół roku zinwentaryzował 4785 jednostek archiwalnych i opracował dla każdej z nich rekordy elektroniczne w Systemie Muzealnym MONA. Na podstawie słów kluczy przypisanych do każdego rekordu przygotowano Przewodnik zawierający m.in. oprócz wstępu, indeks strukturalno-tematyczny (organizacja, struktura terytorialna, inne struktury harcerskie), indeks osobowy i geograficzny. Podobnie jak w tomach 1. i 2. w opisie jednostek uwzględniono ich sygnaturę, tytuł oraz datację. Inwentarz w wersji elektronicznej [format PDF] dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Harcerstwa w zakładce "Zbiory - Archiwalia".

Tak jak w poprzednich projektach równolegle z opracowaniem i inwentaryzacją zbiorów została przeprowadzona ekspertyza konserwatorska, a objęte projektem archiwalia odpowiednio zabezpieczone nowymi opakowaniami bezkwasowymi.

Uwaga - "upominek" noworoczny dla miłośników historii harcerstwa:

Przewodnik po "Zbiorze akt personalnych członków Szarych Szeregów"

W 80. rocznicę przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do podziemia i podjęcia

Przejdę przez ten świat tylko jeden raz. Dlatego cokolwiek mogę zrobić dobrego, komukolwiek wyświadczyć przysługę niech uczynię to teraz. Niech tego nie odkłada i nie zaniedbuję. Bo nie będę szedł tą droga nigdy więcej.
Św. Paweł

Dedykujemy te słowa z serdecznym, braterskim pozdrowieniem wszystkim przyjaciołom Muzeum Harcerstwa i tym którym bliska jest troska o zachowanie pamięci o pokoleniach które były przed nami.
Czuwaj
hm. Katarzyna Traczyk z zespołem Muzeum Harcerstwa"

W dniu  6 lutego 2019 r. w wieku 92 lat
odeszła na Wieczną Wartę

podharcmistrzyni  Wanda Jarczyk-Czekalska
lekarz pediatra

instruktorka Muzeum Harcerstwa w latach 2003 - 2009
harcerka Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej,
uczestniczka Powstania Warszawskiego
drużynowa 20 WŻDH w latach 1946-1948

Wielka orędowniczka zachowania harcerskiego dziedzictwa.

Dla nas, całego zespołu instruktorskiego Muzeum Harcerstwa była kimś szczególnym.  Serdecznym Przyjacielem wspierającym nas dobrą  radą  w sprawach harcerskich  i życiowych. Była także, wielką zwolenniczką wizji budowania harcerskiego muzeum, jako miejsca dla wszystkich, którym Harcerstwo jest drogie i ważne, bez względu na przynależność organizacyjną. Zarażała   swoją wiarą w ludzką dobroć i prawość, jednocześnie   dając przykład   pozytywnego myślenie w każdej sytuacji.

Z pożegnalnym
Czuwaj!
hm. Katarzyna K. Traczyk
Zespołem Instruktorskim Muzeum Harcerstwa

Uroczystości pogrzebowe odbędą się  15 lutego 2019  r. o godz.13.00 w Domu Pogrzebowym  na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

28 stycznia 2019 r. w Krakowie
odeszła na wieczną wartę w wieku 99 lat
Druhna HR phm. Kamilla Janowicz - Sycz ps. "Kama"
więźniarka KL Ravensbrück - nr obozowy 6009
ostatnia harcerka konspiracyjnej Drużyny Harcerskiej "Mury".

Druhna "Kama" przez całe swoje życie dawała świadectwo najpiękniejszej służby harcerskiej: służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim.
    Harcerką była od 1934; w 1935r. uczestniczyła w Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Spale. Ukończyła kursy sanitarne. Za swoją konspiracyjną działalność w 1940 r. została aresztowana przez gestapo,  więziona w Lublinie, Berlinie, a następnie wywieziona do KL Ravensbrück. W obozie wstąpiła do konspiracyjnej Drużyny Harcerskiej "Mury" (zastęp "Cegły") powstałej w listopadzie 1940 r., której  drużynową była inna więźniarka, Druhna hm. Józefa Kantor.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeumharcerstwa.pl/www/templates/ja_medicare/html/com_k2/default/user.php on line 271