wtorek, 07 lipiec 2015 00:00

7 Wileńska Drużyna Harcerska

7. Drużyna Harcerzy im. Jakuba Jasińskiego w Wilnie. Powstała w styczniu 1919 r. Zorganizował ją Jerzy Niedziałkowski, z młodszych chłopców, którzy pozostali w Wilnie, po opuszczeniu miasta przez starszych harcerzy(starsza młodzież wyruszyła na front by walczyć z bolszewikami), z członków byłej DH im. Stefana Żółkiewskiego.

Do czasu zajęcia Wilna przez wojsko polskie w kwietniu 1919, harcerze pracowali w konspiracji. Zajmowali się rozklejaniem odezw POW, kolportażem tajnego pisma Ojczyzna oraz łącznością. W maju 1919 r. drużyna pełniła służbę przy Naczelnym Dowództwie Miasta i w Intendenturze. Harcerze pełnili warty oraz służyli jako przewodnicy. W czerwcu 1919 r. zmieniono patrona ze Stefana Batorego na Jakuba Jasińskiego. Niestety nie wiadomo czym kierowano się wykrając na patrona gen. Jakuba Jasińskiego (1761-1794). Duże znaczenie miał z pewnością fakt, że jako bohater narodowy był mocno związany z Wilnem. Na przełomie lat 1919/1920 drużynę tworzyło 54 chłopców ze szkoły średniej. Pracę prowadzono w sześciu zastępach, drużyna posiadała własną izbę, oraz bibliotekę W grudniu 1919 r. urządzono wspólnie z 2. Drużyną Żeńską pierwszą harcerską wigilię, podczas której żeńska drużyna ofiarowała harcerzom sztandar biało-czerwony z orłem i krzyżem harcerskim. Wyjście oddziałów polskich z Wilna w lipcu 1920 r., przyczyniło się do ustania pracy w 1 DH im. Jakuba Jasińskiego. W tym okresie przepadło całe mienie drużyny. Z końcem października 1920 J. Niedziałkowski na nowo zaczął gromadzić wokół siebie młodzież. Większość starszych chłopców po wstąpienia do wojska nie powróciła jednak do drużyny. Okres ponownego organizowania drużyny rozpoczął się w połowie września i trwał do listopada 1921 r. Z końcem 1921 r. drużyna liczyła 73 członków, uczniów szkół średnich. Prowadzono cztery warsztaty: introligatorski, piłki Laubrego, zdobnictwa papierniczego i ceramiczny. Zaczęto też tworzyć biblioteczkę. W latach 1922 ? 1923 wskutek kilku reorganizacji stan drużyny drastycznie zmalał. Jesienią 1923 r. gdy miała miejsce reorganizacja drużyn wileńskiech. Z "Jedynki" odeszli uczniowie gimnazjów im. Augusta Zygmunta i Joachima Lelewela. A w październiku nastąpiła zmiana drużyny z 1 na 7. W. czerwcu 1924 r. nastąpiła zmiana na stanowisku drużynowego, mianowano nim Pawła Mateusza Puciatę. Praca w drużynie natychmiast nabrała tempa. "Siódemka" wzięła udział w I Zlocie Narodowym oraz zorganizowano pierwszy letni obóz drużyny. Stan drużyny powiększył się nieznacznie do około dwudziestu osób. Prezentowane w galerii zdjęcia pochodzą z obozów letnich drużyny, które zorganizowano w latach 1924-1928.

Czytany 2025 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 lipiec 2015 13:01