Zakończenie realizacji projektów dofinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Harcerstwa dbając o stan zgromadzonych muzealiów z kolekcji liczącej obecnie ponad 300 sztandarów, wyselekcjonowało 10 najstarszych i najbardziej uszkodzonych weksyliów z lat 1913 - 1939, dla których Pracownia Konserwacji Tkanin Muzeum Wojska Polskiego, na mocy stałego porozumienia o współpracy,  w 2009 r. przygotowała opinie konserwatorskie. Muzeum Harcerstwa stopniowo zabiega o pozyskanie funduszy na ich  konserwację. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz hojności Sponsorów dotychczas udało się poddać konserwacji: sztandar Lwowskiej Chorągwi Harcerzy ZHP z 1933 r. (konserwacja 2011 r.), sztandar 11 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej z 1927 r.  (konserwacja 2011 r.), sztandar "1 Amurskiej Męskiej Drużyny im. Tadeusza Kościuszki" z 1917 r. (konserwacja w 2013 r.), sztandar 1 Pińczowskiej Drużyny Harcerzy z 1919 r. (konserwacja 2013 r.)

W 2014 r.  zabiegom konserwatorskim poddano kolejne 3 sztandary
o znacznym stopniu zniszczenia:
- sztandar Polskiej Organizacji Skautowej "Piotrkowskie Skautki Kolegom z Kompani", ufundowany w 1915 r. i wręczony skautom wyruszającym na front,   
- sztandar "Hufiec Harcerzy w Skierniewicach 1913", który jest najstarszym sztandarem znajdującym się w zbiorach Muzeum Harcerstwa
- sztandar "Białaczów 1928".
Wyselekcjonowane muzealia to zabytki o dużej wartości historycznej
i dokumentalnej. Ich dotychczasowy stan zły stan zachowania  wykluczał ich eksponowanie i udostępnianie do celów badawczych. Zaniechanie interwencji konserwatorskiej w znacznym stopniu przyspieszyłoby  degradację  powodując nieodwracalne zmiany. Konserwacja powstrzymuje ten proces i  umożliwia w przyszłości  prezentację sztandarów szerokiemu gronu odbiorców.

Wszystkim, którzy się przyczynili do tego dzieła
składamy serdeczne podziękowania
i zapraszamy do obejrzenia prezentacji z przebiegu prac konserwatorskich!

 * * *

Zapraszamy do zapoznania się z wyborem archiwalnych audycji Rozgłośni Harcerskiej zrealizowanych w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych XX w., znajdujących się obecnie w zbiorach Muzeum Harcerstwa. Nagrania zostały zdigitalizowane w latach 2011-2012 (Narodowy Instytut Audiowizualny) i 2014 (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów) w ramach kolejnych edycji projektu "Digitalizacja archiwalnych nagrań Rozgłośni Harcerskiej" realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt polegał na skatalogowaniu i zdigitalizowaniu najcenniejszych nagrań. Realizując zadanie chcieliśmy uchronić najwartościowsze nagrania przed możliwym zniszczeniem, wskutek następującego z czasem kruszenia lub rozmagnesowywania się taśmy magnetofonowej, jak umożliwić do nich ostęp szerokiej publiczności. Wszystkie digitalizowane do tej pory audycje oddajemy do państwa dyspozycji, mając tym samym nadzieję że zainteresujemy szerokie grono słuchaczy ponad stu letnią historią harcerstwa.


Zespół Muzeum Harcerstwa

 

Czytany 1926 razy

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.