Ułatwienia dostępu

45. rocznica śmierci dh. hm. prof. Aleksandra Kamińskiego

17 marca 2023 roku, w siedzibie LXX Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego, odbyła się konferencja z okazji 45. rocznicy śmierci patrona szkoły. Organizatorami byli: Ogólnopolski Ruch Kamykowy, LXX LO i Muzeum Harcerstwa w Warszawie. W czasie spotkania przedstawiono dwa referaty: dh. hm Hanna Kocerka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego, mówiła "O Aleksandrze Kamińskim - inaczej", zaś dh. pwd Helena Sarna, archiwistka Muzeum Harcerstwa w Warszawie, przedstawiła "Najciekawsze pamiątki po "Alku", "Rudym" i "Zośce" w zbiorach Muzeum Harcerstwa". Uczniowie pokazali prezentacje, poświęcone historii "Biuletynu Informacyjnego" oraz symbolice sztandaru szkoły. Wręczono nagrody w tematycznym konkursie recytatorskim i w konkursie na rocznicową kartę pocztową. Na zakończenie odbył się koncert w wykonaniu chóry szkolnego.

18 marca 2023 roku, na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, przy grobie dh. hm. prof. Aleksandra Kamińskiego, odbył się tradycyjny, uroczysty apel z okazji 45. rocznicy Jego śmierci. Apel zorganizowali: Ogólnopolski Ruch Kamykowy oraz Szczep 423 WDH i GZ "Dąbrowa" im. A. Kamińskiego. Wzięły w nim udział reprezentacje: LXX LO im. A. Kamińskiego, środowisk harcerskich z Łodzi, Brzezin, Piastowa, Kostrzyna, Białej Podlaskiej i Warszawy, a także przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP, Chorągwi Stołecznej ZHP i Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Gościem honorowym apelu był wnuk "Kamyka" - dr Wojciech Feleszko, wraz z dziećmi. Po odśpiewaniu Hymnu Harcerskiego i powitaniu przez przewodniczącą "Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego", dr Feleszko wygłosił krótką gawędę o ponadczasowym charakterze "Przewodnika" - napisanego w okresie II wojny światowej podręcznika dla drużynowych "Zawiszy". Instruktorzy Szczepu 423: hm Elżbieta Żuchowicz i phm Jan Kunicki, przedstawili fragment wywiadu z żoną Aleksandra Kamińskiego - dh. Janiną Kamińską, przeprowadzonego krótko po Jego śmierci. Listy od Naczelniczki ZHP z podziękowaniem za aktywne działanie w Ruchu Kamykowym otrzymali: Andrzej Woźniak - dyrektor LXX Liceum Ogólnokształcącego im. A. Kamińskiego, Beata Szymczak - wicedyrektor tej placówki, Katarzyna Lęcznar - nauczycielka w LXX LO, phm Tomasz Berdowski - przewodniczący Kręgu Instruktorskiego "Kamyk", hm Marek Skrzydlewski, Chorągiew Łódzka ZHP im A. Kamińskiego oraz Szczep 423 WDH i GZ "Dąbrowa" im. A Kamińskiego. Ks. Karol Oparcik - katecheta LXX LO poprowadził modlitwę, po czym nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Poczty sztandarowe wystawiły: Związek Harcerstwa Polskiego, Chorągiew

Stołeczna oraz Hufce: Piastów i Żoliborz, a także LXX Liceum Ogólnokształcące. W uroczystości udział wzięło ponad 170 osób. Po apelu goście otrzymali pamiątkowe okolicznościowe kartki przygotowane przez 160 PH.

Please publish modules in offcanvas position.