Wystawa plenerowa "Harcerskie drogi do Niepodległej" w Białymstoku

 

Od wczoraj mieszkańcy Białegostoku i turyści, odwiedzający stolicę Województwa Podlaskiego, mogą oglądać wystawę plenerową "Harcerskie drogi do Niepodległej". Ekspozycja, przygotowana przez ZHP, pokazuje udział młodych Polek i Polaków - harcerek i harcerzy sprzed wieku w działaniach, prowadzonych na różnych frontach walki o niepodległość i granice Polski w latach 1914-1921.

 Dzieje ruchu skautowego na ziemiach polskich sięgają okolic roku 1910. Dla młodzieży z tamtego pokolenia było oczywistym, że już wkrótce przyjdzie jej stanąć do walki o wolność, do której trzeba się jak najlepiej przygotować. W myśl hasła, że "harcerstwo - to skauting plus niepodległość", młodzi ludzie z trzech zaborów na różne sposoby doskonalili się do nowej roli poprzez zajęcia terenowe, sportowe, sanitarne i militarne. Już wkrótce skauci-harcerze zasilili szeregi polskich formacji wojskowych, walcząc pod ich sztandarami o niepodległy byt. Mimo trudności, zaraz po zakończeniu I wojny światowej harcerze stanęli do walki o granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

Harcerzy, młodzież szkolną oraz wszystkich miłośników historii - serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, do 20 listopada eksponowanej, dzięki uprzejmości Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w alkierzu Ratusza przy Rynku Kościuszki.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytany 98 razy

Please publish modules in offcanvas position.