Wystawa plenerowa "Harcerskie drogi do Niepodległej" w Kielcach

Od 16 września mieszkańcy Kielc i turyści, odwiedzający stolicę Województwa Świętokrzyskiego, a za razem - miasto, które już 12 sierpnia 1914 roku powitało oddziały strzeleckie Komendanta Józefa Piłsudskiego, mają sposobność obejrzeć wystawę plenerową, zatytułowaną "Harcerskie drogi do Niepodległej".

 

Ekspozycja, przygotowana przez Związek Harcerstwa Polskiego, pokazuje udział młodych Polek i Polaków - harcerek i harcerzy sprzed wieku w działaniach, prowadzonych na różnych frontach walki o niepodległość i granice Polski w latach 1914-1921.

 

Trzeba pamiętać, iż dzieje ruchu skautowego na ziemiach polskich sięgają okolic roku 1910. Dla młodzieży z tamtego pokolenia było oczywistym, że już wkrótce przyjdzie jej stanąć do walki o wolność, do której trzeba się jak najlepiej przygotować. W myśl hasła, że "harcerstwo - to skauting plus niepodległość", młodzi ludzie z trzech zaborów na różne sposoby doskonalili się do nowej roli poprzez zajęcia terenowe, sportowe, sanitarne i ... militarne. Już wkrótce skauci-harcerze zasilili szeregi polskich formacji wojskowych, walcząc pod ich sztandarami o niepodległy byt. Mimo trudności, zaraz po zakończeniu I wojny światowej harcerze stanęli do walki o granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

 

Wystawie, dostępnej do 30 września na terenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (ul. Zamkowa 3), towarzyszą materiały edukacyjne. Młodzież harcerską oraz wszystkich miłośników historii serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia i zachęcamy, by poszukali na planszach archiwalnych fotografii z Kielc!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytany 54 razy

Please publish modules in offcanvas position.