Niezwykłe spotkanie z nadzwyczajnym harcerskim seniorem

 Z inicjatywy hm. Bogdana Radysa, kierownika Wydziału Seniorów i Starszyzny GK ZHP oraz Przewodniczącego Komisji Historycznej Chorągwi Gdańskiej ZHP 8 maja 2019 r. odbyło się w Urzędzie Miasta Ustka spotkanie z harcerzem, Sybirakiem Tadeuszem Konopackim. Urodzony w roku 1932 ? Żelechów Kamionka Strumiłowa ? polski Sybirak w 1940 roku z całą rodziną został deportowany z Żelechowa do posiółka Jużno-Wagriańskiego w obwodzie swierdłowskim. Podążając następnie za Polskim Wojskiem gen. Andersa szlakiem przez Palestynę trafił do Afryki Południowej. Tam rozpoczęła się działalność drużyny harcerskiej, której szeregi zasilił.

Po powrocie do Polski zapragnął być marynarzem i rozpoczął służbę jako żołnierz w Marynarce Wojennej. W związku z tym, że dobrze znał angielski i rosyjski, oraz za dobre sprawowanie zaproponowano mu pracę w wojsku, po odbyciu zasadniczej służby. Ukończył także kurs łączności w Zegrzu i szkolił marynarzy w swojej dawnej jednostce. Awansował do stopnia oficerskiego i w Marynarce służył ponad trzydzieści lat.

Jego pasją są wspomnienia z lat, które spędził na Syberii. Utrwala swoje przeżycia, budując modele ukazujące sybirską rzeczywistość, między innymi ziemianki budowane przez pierwszych zesłańców, wagony, w których wywożeni byli ludzie, czy statek rzeczny służący do transportu. Druh Konopacki chętnie spotyka się z młodzieżą, której barwnie opowiada o swoich przeżyciach, losie zesłańców i harcerskiej przygodzie w Południowej Afryce.

Po wysłuchaniu niezwykłej opowieści o zesłaniu i drodze powrotnej do ojczyzny, druh Tadeusz w obecności władz miasta, radnych i swoich przyjaciół przekazał osobiste pamiątki do Muzeum Harcerstwa na ręce druhny dyrektor hm. Katarzyny Traczyk. Wśród podarunków znalazły się modele budowli i obiektów z obozowych łagrów, model wagonu kolejowego i statku rzecznego, którymi podróżowali polscy zesłańcy.

Przekazane do Muzeum Harcerstwa eksponaty wzbogacą wystawy o Polakach na Syberii i działalności harcerstwa w okresie II wojny światowej w różnych krajach, gdzie polskie dzieci znalazły opiekę i schronienie. Pozwolą zwiedzającym lepiej zrozumieć przeżycia ludzi, których dotknął okrutny wojenny los.

oprac.

phm. Aleksandra Guzik

Rzeczniczka prasowa Chorągwi Gdańskiej ZHP

Czytany 398 razy

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.