Zapraszamy na Noc Muzeów 2019

W roku 80 rocznicy przejścia ZHP do konspiracji pod kryptonimem Szare Szeregi Noc Muzeów poświęcamy pamięci Bohaterów tamtego czasu. Dedykujemy ją również  naszej  Honorowej Druhnie Barbarze Wachowicz w pierwszą rocznicę śmierci, w podziękowaniu Jej wieloletnia pracę na rzecz zachowania pamięci o Nich oraz ofiarowanie do zbiorów Muzeum Harcerstwa kolekcji szaroszeregowych pamiątek.

Tego roczna oferta będzie obejmowała nie tylko otwarcie wystawy "BRATERSTWO. Harcerki i Harcerze w służbie Polskiego Państwa Podziemnego".
 Wystawie towarzyszyć będą spotkania wspomnieniowe w Sali Kominowej. O godzinie 17-tej Komisja Historyczna Chorągwi Stołecznej zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci Stanisława Sieradzkiego ps. "Świst". 

O  godzinie 20-tej zapraszamy na spotkanie z druhem hm. Andrzejem Borodzikiem - najmłodszym drużynowym Zawiszy w Otwocku. Spotkaniom towarzyszyć będą stanowiska zajęciowe poczty harcerskiej oraz LXX LO im. A. Kamińskiego w Warszawie - członka Ruchu Kamykowego.

Nasi goście będą mogli zobaczyć na wystawie najcenniejsze pamiątki po bohaterach Szarych Szeregów takich jak: Jan Bytnar "Rudy", Tadeusz Zawadzki "Zośka", Aleksy Dawidowski "Alek" , Aleksander Kamiński "Kamyk" oraz harcerkach na wielu ich polach służby. Większość prezentowanych eksponatów pochodzi z kolekcji Barbary Wachowicz. 

Równocześnie w  Filii Muzeum Harcerstwa Ursus-Włochy działającej przy Domu Kultury Kolorowa dostępna będzie wystawa planszowa ze zdjęciami oraz gabloty z eksponatami i dokumentami przedstawiającymi okres od 1 września 1939 roku do stycznia 1945. Pokazana zostanie działalność Szarych Szeregów oraz Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Ursusa i Włoch.

Godziny otwarcia

Muzeum Harcerstwa  17:00 - 00:00

Filia Muzeum Harcerstwa Ursus  Włochy 16:00 - 00:30

 

 

Czytany 403 razy

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.