72. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück

Senat RP w 2011 r. przyjął Uchwałę w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück (KL Ravensbrück).
Nie sposób jest zapomnieć o gehennie tysięcy kobiet w "piekle" Ravensbrück. Co roku w kwietniu odbywa się wiele wydarzeń upamiętniających ofiary nazizmu. Punktem kulminacyjnym są uroczystości organizowane w rocznicę wyzwolenia obozu. W bieżącym roku przedstawicielki Muzeum Harcerstwa wzięły udział w trzech wydarzeniach: uroczystościach rocznicowych w Muzeum Ravensbrück /dh. Marzena Wierzcholska/, seminarium naukowym oraz w mszy św. i spotkaniu w Częstochowie.

25 kwietnia 2017 r. Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy"  zorganizował seminarium "PAMIĘCI WIĘŹNIÓW NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM KOBIET - WIĘŹNIAREK Z RAVENSBRŰCK"., którego Gościem Honorowym była dr Wanda Półtawska. Współorganizatorami spotkania byli: Uniwersytet Śląski w Katowicach - Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie, prof. zw. dr hab. Katarzyna Olbrycht Kierownik Zakładu Edukacji Kulturalnej, dr Renata Stefańska-Klar Zakład Edukacji Humanistycznej i Nauk Pomocniczych Pedagogiki, mgr Jakub Staroń Zakład Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej.
Honorowy Patronat przyjęło Muzeum Harcerstwa  w Warszawie, którego dyrektor hm. Katarzyna Traczyk  uczestniczyła w seminarium.
29 kwietnia 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie byłych więźniarek KL Ravensbrück,  ich rodzin i przyjaciół w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.
Więźniarki Ravensbrück reprezentowały: Kama Sycz członkini drużyny "Mury", dr Wanda Półtawska, Maria Lelonek, Aleksandra Opałka, Wiesława Rudniewska; KL Auschwitz: Irena Cyrankiewicz; Muzeum Harcerstwa: hm. Katarzyna Traczyk, hm. Marzena Wierzcholska, pwd. Barbara Poniatowska, hm. Ewa Jóźwiak, Anna Kwiatkowska TVP Historia.   Spotkanie rozpoczęto Mszą św. koncelebrowaną w Kaplicy Jasnogórskiej, której przewodniczył ks. Stanisław Michałowski. obecny był także sztandar konspiracyjnej Drużyny Harcerskiej "Mury". Po Mszy odbyła się Droga Krzyżowa, do której tekst poszczególnych stacji napisała jedna z więźniarek. Drogę prowadzili Maria Lorens (córka dh. Katarzyny Kawurek- Matejowej) i ks. St. Michałowski. Rozważania Drogi poprzedziło odczytanie przez M. Lorens "Ojcze Nasz i Zdrowaś Mario" napisane w 1946 r. przez więźniarkę związaną z drużyną "Mury" Urszulę Wińską.
Następnie odbyło się spotkanie w Sali Różańcowej, które rozpoczęła M. Lorens odczytaniem Ślubowania, które w 50. rocznicę wyzwolenia obozu złożyły więźniarki. Od  stycznia br. działa Stowarzyszenie Rodzin Więźniów Niemieckich Obozów Koncentracyjnych, o czym poinformowała Prezes Stowarzyszenia prof. Elżbieta Kuta (córka więźniarki). 
Wykład wygłosiła dr W. Półtawska podkreślając, jak ważna jest pamięć i dotarcie do młodego pokolenia.  Jest potrzeba stworzenia programu wychowania ludzi świadomych ? po co żyją.  Potrzebny jest mądry kompromis, wierność i miłość bez których nie ma szczęścia oraz uczciwość, w tym co się robi.

Czytany 1464 razy

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.