Zbiory muzeum

Grzegorz Basiński - Super User

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że w dniach 22-30 grudnia  2016 r. Muzeum Harcerstwa będzie nie czynne.
Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy po Nowym Roku.

Muzeum Harcerstwa zaprasza do zakupu kalendarza na 2017 r. poświęconego sylwetce hm. Stefana Mirowskiego Przewodniczącego ZHP w latach 1990 -1996. Koszt kalendarza 21 zł brutto. Możliwe negocjowanie terminu zapłaty. Do każdych 10 egz. zakupionych 1 egz. gratis. Środki uzyskane ze sprzedaży kalendarza są przeznaczone na renowację najstarszych harcerskich sztandarów.

O HM. STEFANIE MIROWSKIM ZDAŃ KILKA
Harcerstwo zaczęło się dla niego przed wojną w słynnej 21 Warszawskiej Drużynie Harcerzy im. gen. Ignacego Prądzyńskiego. Był uczestnikiem Jamboree w Gödöllő na Węgrzech w 1933 r. i Jubileuszowego Zlotu w Spale w roku 1935.  Był jednym z najważniejszych przywódców harcerstwa w okresie Szarych Szeregów, m.in. organizował i był pierwszym komendantem najmłodszego pionu Szarych Szeregów - drużyn Zawiszy. To na jego ręce Przyrzeczenie Szarych Szeregów składali bohaterowie opowieści hm. Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec": Jan Bytnar "Rudy", Maciej Aleksy Dawidowski "Alek", Tadeusz Zawadzki "Zośka" .
Po wojnie pełnił służbę instruktorską do 1949 r. a po reaktywowaniu ZHP (był jedną z kluczowych postaci Zjazdu Łódzkiego w 1956 r.) jako bliski współpracownik Aleksandra Kamińskiego pełnił funkcję sekretarza komisji weryfikacyjnej instruktorów.
Od 1959 r. nie był formalnie w ZHP, ale  współpracował  z "Ruchem Kamykowym", Komisją Historyczną Szarych Szeregów, Społecznym Komitetem Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka". Miał zawsze opinię człowieka uczciwego, skromnego, ideowego, ale bardzo konsekwentnego i odważnego.
Druh Stefan Mirowski powrócił do Związku Harcerstwa Polskiego w 1990 r. po latach nieobecności w czynnej pracy instruktorskiej. Zgodził się zostać przewodniczącym ZHP w przełomowych i dramatycznych dla harcerstwa chwilach, nadając wielki autorytet funkcji, której zakresu nikt z nas sobie wówczas w pełni nie wyobrażał. I przez prawie sześć lat potrafił to trudne zadanie wypełnić swoją osobowością.Druh Przewodniczący odszedł na Wieczna Wartę 13 lipca 1996 r. w Oslo,  nazajutrz po dniu, kiedy wypełniło się jego wielkie marzenie - powrót Związku Harcerstwa Polskiego do światowego ruchu skautowego. "Styl życia", S. Mirowski, wyd. III. Warszawa 2016.

Dzięki pozyskaniu funduszy pozostających w dyspozycji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych,  w ramach realizacji zadania publicznego "Wspieranie działań archiwalnych 2016", zespół wolontariuszy i współpracowników Muzeum Harcerstwa przygotował "Przewodnik po zespole akt 1911 - 1939 oraz Zespole wspomnień i historii lokalnych".
Pracę trwającą kilka miesięcy rozpoczęto od zewidencjonowania i opracowania wytypowanych zbiorów, a następnie utworzono dla nich inwentarze elektroniczne w systemie muzealnym MONA. To na ich podstawie przygotowano "Przewodnik" zawierający m.in. charakterystykę obu zbiorów oraz spis poszczególnych, wyodrębnionych tematycznie zagadnień. W opisie jednostek uwzględniono ich: sygnaturę, tytuł oraz datację. Inwentarz w wersji elektronicznej [format PDF] dostępny jest na stronie internetowej Muzeum w zakładce "Zbiory -> Archiwalia",  a w nim dla każdej z jednostek podano: sygnaturę, tytuł, autorów, miejsce i czas powstania, okres , którego dotyczą materiały znajdujące się w jednostce, rodzaj dokumentów i opis ich treści.
       Równolegle z opracowywaniem i inwentaryzacją zbiorów archiwalnych została przeprowadzona ekspertyza konserwatorska. Przygotowany na jej podstawie raport to krok w kierunku podjęcia działań do zabezpieczenia harcerskich archiwaliów przed nieodwracalnym zniszczeniem oraz utratą. W większości archiwalia będące w posiadaniu Muzeum Harcerstwa trafiają do zbiorów  nieumiejętnie "ratowane" (np. taśmą klejącą), ponaddzierane, pobrudzone czy przesuszone. Objęte projektem jednostki archiwalne zostały teraz odpowiednio zabezpieczone  nowymi  opakowaniami bezkwasowymi.