stycznia 12

BOHDAN RADKOWSKI

W dniu 5 stycznia 2015 zakończył swoją ziemską wędrówkę, całe swe życie związany z harcerstwem, znany reżyser teatralny i telewizyjny, uczestnik (wraz ze swoją drużyną) wojny obronnej 1939, żołnierz Armii Krajowej, partyzant na Podhalu, więzień polityczny w latach 1947-1951

Druh
BOHDAN RADKOWSKI
("ŚWIERK")

Harcmistrz, instruktor Związku Harcerstwa Polskiego i Stowarzyszenia Harcerskiego (od 1996).

Swoją drogę harcerską rozpoczął w Chorągwi Krakowskiej Harcerzy w Drużynie Wilczków w 1933 roku, od 1938  do 1947 roku był najpierw przybocznym a później drużynowym 12 Krakowskiej Drużyny Harcerzy (z przerwami związanymi z aktywnością konspiracyjną), był przewodniczącym Kręgu Instruktorskiego Hufca i inspiratorem aktywności artystycznej Chorągwi. Od roku 1956 zaznaczył się aktywnością instruktorską w Chorągwi Warszawskiej/Stołecznej ZHP, stając się w Śródmiejskim Hufcu ZHP współtwórcą i wieloletnim (od 1967 roku) komendantem Szczepu 88 WDHiZ "Rodło" przy Szkole Podstawowej nr 12 im. Powstańców Śląskich w Warszawie.

Zawodowo związał się przede wszystkim z Teatrami "Baj" i "Lalka" oraz programami dziecięcymi i młodzieżowymi TVP. Był współtwórcą cieszących się wielką popularnością: "Misia z okienka", "Pory na Telesfora", "Klubów Pancernych", "Piątku z Pankracym" oraz wielu innych programów czy spektakli telewizyjnych i teatralnych jak "Ania z Zielonego Wzgórza" czy "Szopka Krakowska".

Był uznanym autorytetem i wzorem dla wielu harcerzy i instruktorów, prawdomówny i rzetelny w swoim postępowaniu, cieszył się niekłamanym szacunkiem i pozostanie na zawsze w harcerskiej pamięci. Za swoją działalność wyróżniony został Złotym Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP" oraz Orderem Uśmiechu.