Lip 27

Doroczne spotkanie harcerek przy grobie Druhny Jagi Falkowskiej

"Nic nie znaczą słowa Przyrzeczenia, jeśli się wielokrotnie nie przełamały pryzmacie codziennego życia..."

Przypominamy, że 1 sierpnia na warszawskich Powązkach Wojskowych w kwaterze 27A o godzinie 18:00 tradycyjnie spotykają się harcerki przy grobie Druhny Harcmistrzyni Rzeczypospolitej Jadwigi Falkowskiej, by oddać hołd Jej pamięci.
Z bogatego dorobku Druhny Jagi współzałożycielki żeńskiego harcerstwa, zastępczyni szefa Wojskowej Służby Kobiet Armii Krajowej, prekursorki nowych form pracy starszoharcerskiej warto przypomnieć, że w lipcu tego roku minęło 90 lat od II Ogólnopolskiego Zlotu Harcerek w Rybienku Leśnym, którego komendantką była druhna Jaga. Zlot ten odbył się dla uczczenia 500. rocznicy śmierci Zawiszy Czarnego.
Zapraszamy!

Jadwiga Falkowska "Jaga" - ur. 1889r., pedagog, fizyk, harcmistrzyni Rzeczypospolitej, członkini Związkowego Naczelnictwa Skautowego (1912-1914), Komendanta Okręgu  ZHP IB-Warszawa (1918-1919), Naczelniczka Głównej Kwatery Żeńskiej (1926-1927), Komendantka Warszawskiej Choragwi Harcerek ZHP  (1939-1942). Rozstrzelana 7 lipca 1944 r. w Warszawie.

Opis fotografii:
Instruktorki Komendy II Zlotu Harcerek w Rybienku, od lewej: Jadwiga Falkowska - komendantka zlotu, Zofia de Callier, Henryka Braunowa, Hanna Dydyńska, Jadwiga Wierzbiańska, 1928 r.