Paź 10

BIBLIOGRAFIA "SKRZYDEŁ"

Oddajemy do rąk wszystkich zainteresowanych dziejami harcerstwa żeńskiego opracowanie bibliograficznej zawartości "SKRZYDEŁ".

Pierwszy numer ukazał się w styczniu w 1930 r. Czasopismo  powstało  jako realizacja uchwały programowej Konferencji Instruktorek, która odbyła się  w Zwardoniu w sierpniu 1929 r. Redagowały je znakomite i doświadczone instruktorki: Zofia Wołowska (1930), Ewa Grodecka (1930,1931, 1938-1939), Jadwiga Wierzbiańska (1932), Karolina Lublinerówna (1932-1937)  oraz Marta Dobrzyńska (1936-1938).  "SKRZYDŁA" ukazywały się do czerwca 1939 r.

W trzy miesiące od ukazania się pierwszego numeru "SKRZYDEŁ. Miesięcznika Instruktorek Harcerskich" Ewa Grodecka i Zofia Dłużewska-Kańska przedstawiły  Komisji Żeńskiej  obradującego w Warszawie w dniach 26-27 kwietnia 1930 r. X Walnego Zjazdu ZHP pierwsze sprawozdanie  do dotychczasowej działalności wydawnictwa. Wobec wysokiej oceny pisma  oraz po stwierdzeniu, że od kwietnia 1930 r. dołączone zostaną do niego Wiadomości Urzędowe przyjęto  uchwalę, w której "SKRZYDŁA" zostały uznane za organ Głównej Kwatery Żeńskiej ZHP.

Tak charakteryzuje "Skrzydła" w 1937 r.  hm. Zofia Florczak, autorka wielu publikacji na ich łamach: "SKRZYDŁA", jako organ instruktorek - zawierają materiał, powiedziałabym "specjalny", mający na celu wyłącznie niemal kształcenie lub dzielenie się spostrzeżeniami z zakresu metodyki, programowości i t. p. spraw harcerskich. Jeśli mowa w "Skrzydłach'" o życiu, to zawsze z nastawieniem na kwestie blisko nas obchodzące, na przejawy społeczne, aktualne." /"SKRZYDŁA", nr 1/37, s. 9./

Komplet numerów znajduje się w zbiorach biblioteki Muzeum Harcerstwa. Zapraszamy do korzystania z tego źródła!

Skrzydła - bibliografia