czerwca 13

VIII Warszawski Piknik Archiwalny

10 czerwca br w Pałacu Staszica w Warszawie odbył się VIII Warszawski Piknik Archiwalny, którego organizatorem od ośmiu lat jest Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Muzeum Harcerstwa ja k co roku w nim uczestniczyło. Tematem 8. Pikniku Archiwalnego były "Skarby Archiwów". Nasze muzeum na swoim stanowisku zaprezentowało jeden z największych skarbów - fragment kolekcji oryginalnych grafik autorstwa hm. Władysława Czarneckiego, przekazanych przez jego córkę do zbiorów muzeum w 2009 roku oraz książki z jego ilustracjami z okresu międzywojennego i późniejszych. Druh Władysław Czarnecki (1906-1977) był  wieloletnim instruktorem Hufca ZHP Warszawa-Mokotów w stopniu harcmistrza, wybitnym ilustratorem licznych książek harcerskich, honorowym konsultantem ds. artystycznych Prezydium Naczelnej Rady Harcerskiej (1957). Piknik odbywa się co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Z roku na rok piknik cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Stoisko Muzeum Harcerstwa odwiedziło blisko 500 osób, w tym dr Wojciech Woźniak - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz dr Tadeusz Krawczak - dyrektor Archiwum Akt Nowych. dodatkową atrakcją było stanowisko Poczty Harcerskiej Hufca.

ZHP Warszawa-Żoliborz.