Maj 09

Odszedł na Wieczną Wartę Kapelan Stowarzyszenia Szarych Szeregów

7 maja 2017 r. w wieku 89 lat, w 63 roku kapłaństwa odszedł na Wieczną Wartę śp. ks. prał. Stefan Wysocki, harcmistrz, żołnierz Szarych Szeregów,  działacz łowickiej konspiracji.  Harcmistrz Stefan Wysocki złożył Przyrzeczenie Harcerskie w 1937 r.  w 49 Kolejowej Drużynie Harcerskiej w Łowiczu. W 1939 r. został członkiem Pogotowia  Harcerzy, a w 1943 r. rozpoczął służbę w Szarych Szeregach Hufca Łowicz w grupie "Zawiszaków".   W czasie Powstania Warszawskiego kolportował w Łowiczu "Biuletyn Informacyjny" i inne ulotki o treści powstańczej. Po upadku powstania działając w ramach Powiatowej Rady Opiekuńczej organizował pomoc wysiedlonym mieszkańcom Warszawy, którzy znaleźli schronienie w Łowiczu. 8 marca 1945 r.  uczestniczył w akcji odbicia więźniów z więzienia NKWD w Łowiczu zwanej "Małym Arsenałem".
Po wojnie wstąpił do seminarium, święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp Wacława Majewskiego w dniu 8 sierpnia 1954 r.   W latach 1972-2003 piastował funkcję proboszcza parafii Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej, jednocześnie w latach 1987-2003 pełniąc funkcję dziekana dekanatu rembertowskiego. W tym czasie był między innymi inicjatorem rozbudowy kościoła w Wesołej oraz powstania Fundacji "Gniazdo Rodzinne". W 1992 r. został mianowany prałatem kapituły kolegiackiej w Radzyminie, przez bp Kazimierza Romaniuka. W 2002 r. został wybrany przewodniczącym Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów, a w 2004 członkiem Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Z pożegnalnym
Czuwaj!