Maj 12

Muzeum Historii Polski rozpoczyna ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych Wyróżniony

Muzeum Harcerstwa pragnie  włączyć się podczas Nocy Muzeów do pomocy w rozpromowaniu idei zbierania pamiątek historycznych do zbiorów Muzeum Historii Polski, które od lat współpracuje z naszą placówką. Przekazujemy ich apel:

Szanowni Państwo,

Muzeum Historii Polski rozpoczyna ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych - "Małe Wielkie Historie". Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja br. w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.
Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski. Czekamy na różne obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości - zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą - a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone  z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej społecznej akcji - poprzez zamieszczenie informacji o zbiórce na Państwa stronach internetowych, mediach społecznościowych, czy rozesłaniu dalej tej informacji do Państwa partnerów i zaprzyjaźnionych instytucji czy osób. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli osobiście Państwo włączą się do naszej zbiórki i przekażą nam własne, osobiste i rodzinne historie. Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy stworzyć bogatą kolekcję ? prezentującą historię całego kraju na przestrzeni wieków.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja "Małe Wielkie Historie" zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości - 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

Zbiórka "Małe Wielkie Historie" zostanie zainaugurowana w Krakowie (13/14 maja, Międzynarodowe Centrum Kultury), Warszawie (14/15 maja, Galeria Kordegarda), Wrocławiu (14/15 maja, Muzeum Pana Tadeusza), Katowicach (14/15 maja, Muzeum Śląskie), Łodzi (14/15 maja, Muzeum Miasta Łodzi), Gdańsku (21/22 maja, Narodowe Muzeum Morskie), Poznaniu (21/22 maja, Biblioteka Raczyńskich).

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo.

Prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegóły oraz regulamin zbiórki "Małe Wielkie Historie" dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski - www.muzhp.pl.