Cze 16

Dar Druhny Barbary Wachowicz

W dniu 8 maja 2015 r.  Muzeum Harcerstwa otrzymało niezwykle cenny dar. Druhna Barbara Wachowicz czyniąc zadość złożonej wcześniej obietnicy przekazała do naszych zbiorów swoją legendarną wystawę "Kamyk na szańcu", która gościła już w ponad 160 miejscach w Polsce. W skład wystawy wchodzą 164 plansze narracyjne oraz kolekcja prawie 200 oryginalnych pamiątek związanych z bohaterami Szarych Szeregów. Są w śród nich m. in. listy Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", Alka Dawidowskiego,  pamiętnik Jadwigi Romockiej, matki Andrzeja "Morro" i "Bonawentury",  opaska powstańcza i  krajka Jana Rodowicza "Anody", okruch chleba z Getta przechowywany przez Aleksandra Kamińskiego oraz wiele równie cennych i niezwykłych  świadectw ich losów.

Droga Druhno Basiu! Dziękujemy z całego serca za ten dar!!!

Równie gorąco dziękujemy Barbarze i Julianowi Borkowskim za ofiarowanie do zbiorów Muzeum Harcerstwa  swoich pamiątek dot. życia Janka Bytnara "Rudego", które stanowią integralną część wystawy "Kamyk na szańcu". Jest w śród nich m. in. kennkarta "Rudego"  na nazwisko Jan Karski raz egzemplarz "Kamieni na szaniec" z dedykacją Autowa dla Matki "Rudego".

Wystawa po wykonaniu niezbędnych czynności inwentaryzacyjnych będzie dostępna do wypożyczania!