Muzeum Harcerstwa

Grzegorz Basiński - Super User

Oddajemy czytelnikom kolejny,  już czwarty tom tej publikacji. W tym czasie słownik stał się sztandarowym wydawnictwem Muzeum Harcerstwa  na stulecie naszego ruchu, jako istotna pomoc naukowa, zwłaszcza dla historyków oświaty i wychowania uzyskując wiele przychylnych recenzji.
Czwarty tom Harcerskiego Słownika Biograficznego zawiera 101 haseł. Wśród prezentowanych w nim postaci znalazły się kolejne instruktorki i instruktorzy, kierujący pracą harcerska w kraju i poza jego granicami oraz liderzy środowisk lokalnych., m. in. sylwetki Marii Hrabowskiej, Władysławy Spławskiej,  Ewy Szelburg-Zarembiny,  Antoniny Guryckiej,  Bronisława Bouffałła, Adama Żeromskiego "Złotego Skauta",  Tadeusza Młodkowskiego,  Marii Kapiszewskiej,  Ryszarda Białousa, Zygmunta Szadkowskiego, Olgierda Fietkiewicza.

Ponad 100 lat historii polskiego harcerstwa poznają członkowie największej organizacji skautowej w Rumunii - Cercetasii României. Na krajowym jamboree RoJAM w którym w dniach 4-15 sierpnia 2017 r.  bierze udział ok. 1,8 tys. uczestników, została pokazana wystawa "Związek Harcerstwa Polskiego w światowej rodzinie skautowej" przygotowana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie przez Muzeum Harcerstwa.  Ekspozycja jest prezentowana w obozie krajowego jamboree w Cristian koło Braszowa. Przybliża tradycje polskiego skautingu, jego początki i postaci założycieli oraz dokonania na arenie międzynarodowej. Twórcy  wystawy, wiele uwagi poświęcili także udziałowi harcerzy w wydarzeniach szczególnie istotnych dla historii i niepodległości Polski.

10 czerwca br w Pałacu Staszica w Warszawie odbył się VIII Warszawski Piknik Archiwalny, którego organizatorem od ośmiu lat jest Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Muzeum Harcerstwa ja k co roku w nim uczestniczyło. Tematem 8. Pikniku Archiwalnego były "Skarby Archiwów". Nasze muzeum na swoim stanowisku zaprezentowało jeden z największych skarbów - fragment kolekcji oryginalnych grafik autorstwa hm. Władysława Czarneckiego, przekazanych przez jego córkę do zbiorów muzeum w 2009 roku oraz książki z jego ilustracjami z okresu międzywojennego i późniejszych. Druh Władysław Czarnecki (1906-1977) był  wieloletnim instruktorem Hufca ZHP Warszawa-Mokotów w stopniu harcmistrza, wybitnym ilustratorem licznych książek harcerskich, honorowym konsultantem ds. artystycznych Prezydium Naczelnej Rady Harcerskiej (1957). Piknik odbywa się co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Z roku na rok piknik cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Stoisko Muzeum Harcerstwa odwiedziło blisko 500 osób, w tym dr Wojciech Woźniak - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz dr Tadeusz Krawczak - dyrektor Archiwum Akt Nowych. dodatkową atrakcją było stanowisko Poczty Harcerskiej Hufca.

ZHP Warszawa-Żoliborz.

Senat RP w 2011 r. przyjął Uchwałę w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück (KL Ravensbrück).
Nie sposób jest zapomnieć o gehennie tysięcy kobiet w "piekle" Ravensbrück. Co roku w kwietniu odbywa się wiele wydarzeń upamiętniających ofiary nazizmu. Punktem kulminacyjnym są uroczystości organizowane w rocznicę wyzwolenia obozu. W bieżącym roku przedstawicielki Muzeum Harcerstwa wzięły udział w trzech wydarzeniach: uroczystościach rocznicowych w Muzeum Ravensbrück /dh. Marzena Wierzcholska/, seminarium naukowym oraz w mszy św. i spotkaniu w Częstochowie.

Zapraszamy podczas tegorocznej Nocy Muzeów do odwiedzenia Muzeum Harcerstwa, które przygotowało kilka wydarzeń pod wspólnym hasłem "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA".

Już w najbliższy weekend odbędzie się Noc Muzeów. Muzeum Harcerstwa przygotowało w swojej siedzibie przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie wystawę, która będzie dostępna dla zwiedzających w godz. 19:00-1:00. Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć wystawę "Wychowanie morskie i żeglarskie harcerską szkołą patriotyzmu". Zaprezentowane eksponaty dokumentują 100-letnią tradycją harcerskiego żeglarstwa. W ekspozycji znajdą się m.in. pamiątki z flagowego jachtu ZHP "Zawisza Czarny", najstarsze sztandary drużyn wodnych z lat 1917-1939, wyposażenie harcerskie i umundurowanie harcerskich żeglarzy. Zaplanowano także prezentację multimedialną oraz zajęcia edukacyjne dla młodszych i starszych o tematyce morskiej. Do Domu Kultury "KOLOROWA" w Ursusie przy ul. gen. K. Sosnkowskiego 16 zapraszamy na wystawę pod patronatem Muzeum Harcerstwa prezentującą biogramy, zdjęcia, pamiątki po instruktorach Ursusa, którzy odeszli na Wieczną Wartę. Wystawa przygotowana została przez Harcerski Krąg Seniorów oraz Hufiec ZHP Ursus. Na wystawie zaplanowano także pokaz filmów o tematyce harcerskiej oraz punkt Harcerskiej Służby Ratowniczej z praktyczną nauką pierwszej pomocy.

Do zobaczenia w Muzeum Harcerstwa!