Muzeum Harcerstwa

Grzegorz Basiński - Super User

Oddajemy do rąk wszystkich zainteresowanych dziejami harcerstwa żeńskiego opracowanie bibliograficznej zawartości "SKRZYDEŁ".

Pierwszy numer ukazał się w styczniu w 1930 r. Czasopismo  powstało  jako realizacja uchwały programowej Konferencji Instruktorek, która odbyła się  w Zwardoniu w sierpniu 1929 r. Redagowały je znakomite i doświadczone instruktorki: Zofia Wołowska (1930), Ewa Grodecka (1930,1931, 1938-1939), Jadwiga Wierzbiańska (1932), Karolina Lublinerówna (1932-1937)  oraz Marta Dobrzyńska (1936-1938).  "SKRZYDŁA" ukazywały się do czerwca 1939 r.

W trzy miesiące od ukazania się pierwszego numeru "SKRZYDEŁ. Miesięcznika Instruktorek Harcerskich" Ewa Grodecka i Zofia Dłużewska-Kańska przedstawiły  Komisji Żeńskiej  obradującego w Warszawie w dniach 26-27 kwietnia 1930 r. X Walnego Zjazdu ZHP pierwsze sprawozdanie  do dotychczasowej działalności wydawnictwa. Wobec wysokiej oceny pisma  oraz po stwierdzeniu, że od kwietnia 1930 r. dołączone zostaną do niego Wiadomości Urzędowe przyjęto  uchwalę, w której "SKRZYDŁA" zostały uznane za organ Głównej Kwatery Żeńskiej ZHP.

Tak charakteryzuje "Skrzydła" w 1937 r.  hm. Zofia Florczak, autorka wielu publikacji na ich łamach: "SKRZYDŁA", jako organ instruktorek - zawierają materiał, powiedziałabym "specjalny", mający na celu wyłącznie niemal kształcenie lub dzielenie się spostrzeżeniami z zakresu metodyki, programowości i t. p. spraw harcerskich. Jeśli mowa w "Skrzydłach'" o życiu, to zawsze z nastawieniem na kwestie blisko nas obchodzące, na przejawy społeczne, aktualne." /"SKRZYDŁA", nr 1/37, s. 9./

Komplet numerów znajduje się w zbiorach biblioteki Muzeum Harcerstwa. Zapraszamy do korzystania z tego źródła!

Skrzydła - bibliografia

W dniach 22 września  12 października 2017 r.   na Placu Zamkowym przy kościele św. Anny  jest prezentowana wystawa   przygotowana przez Fundację Harcerek i Muzeum Harcerstwa w Warszawie pt.  "EMANCYPANTKI CZY SIŁACZKI. Polskie harcerki w latach 1911-1949",  upamiętniająca  Organizację Harcerek Związku Harcerstwa Polskiego.

Bohaterkami wystawy są harcerki i ich służba dla innych - to, co stanowiło sens i specyfikę harcerstwa żeńskiego. Unikalne zdjęcia pokazują różnorodną aktywność harcerek i nadają wystawie charakter autentyczności.

Oddajemy czytelnikom kolejny,  już czwarty tom tej publikacji. W tym czasie słownik stał się sztandarowym wydawnictwem Muzeum Harcerstwa  na stulecie naszego ruchu, jako istotna pomoc naukowa, zwłaszcza dla historyków oświaty i wychowania uzyskując wiele przychylnych recenzji.
Czwarty tom Harcerskiego Słownika Biograficznego zawiera 101 haseł. Wśród prezentowanych w nim postaci znalazły się kolejne instruktorki i instruktorzy, kierujący pracą harcerska w kraju i poza jego granicami oraz liderzy środowisk lokalnych., m. in. sylwetki Marii Hrabowskiej, Władysławy Spławskiej,  Ewy Szelburg-Zarembiny,  Antoniny Guryckiej,  Bronisława Bouffałła, Adama Żeromskiego "Złotego Skauta",  Tadeusza Młodkowskiego,  Marii Kapiszewskiej,  Ryszarda Białousa, Zygmunta Szadkowskiego, Olgierda Fietkiewicza.

Ponad 100 lat historii polskiego harcerstwa poznają członkowie największej organizacji skautowej w Rumunii - Cercetasii României. Na krajowym jamboree RoJAM w którym w dniach 4-15 sierpnia 2017 r.  bierze udział ok. 1,8 tys. uczestników, została pokazana wystawa "Związek Harcerstwa Polskiego w światowej rodzinie skautowej" przygotowana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie przez Muzeum Harcerstwa.  Ekspozycja jest prezentowana w obozie krajowego jamboree w Cristian koło Braszowa. Przybliża tradycje polskiego skautingu, jego początki i postaci założycieli oraz dokonania na arenie międzynarodowej. Twórcy  wystawy, wiele uwagi poświęcili także udziałowi harcerzy w wydarzeniach szczególnie istotnych dla historii i niepodległości Polski.