9 DSH "Mafeking"

Jesteśmy drużyną działającą od 2002 roku, najpierw jako 9 DH "Asy" a następnie przekształciliśmy się w 9 Drużynę Starszoharcerską "Mafeking". Obecnie staramy się o bohatera drużyny, którym będzie generał Robert Baden-Powell. Podlegamy pod Chorągiew Śląską i Hufiec w Częstochowie, jednak drużyna działa w Blachowni. 28 marca 2014 roku 11 reprezentantów naszej drużyny przybyło z wizytą do Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Byli to: dh Oliwia Polis, dh Julia Chmielarz, dh Natalia Sobańska, dh Iza Badora, dh Katarzyna Bigosińska, dh Julia Solnica, dh Weronika Stasiak, dh Pamela Beim, dh Dominik Chmielarz, dh Jan Stasiak oraz drużynowy dh Michał Kłobucki.
    O tym muzeum dowiedzieliśmy się podczas "Nocy muzeów". Jest to dla nas szczególne miejsce gdzie możemy bardziej szczegółowo zapoznać się z historią Szarych Szeregów oraz drużyn harcerskich, które działały w okresie II wojny światowej oraz latach późniejszych. W gablotach muzealnych odnajdowaliśmy ślady dotyczące nazwy oraz bohatera naszej drużyny. Nie rozczarowaliśmy się - a wręcz przeciwnie, ponieważ o gen. Robercie Baden - Powellu oraz o Mafekingu było bardzo dużo wiadomości. Podczas wizyty w muzeum uczestniczyliśmy w prelekcji, zdobyliśmy mnóstwo ciekawych informacji, które zainspirowały nas do przeprowadzenia zbiórek o tej tematyce. Mieliśmy okazję zapoznać się z oryginalną dokumentacją i gazetami z okresu Powstania Warszawskiego oraz wysłuchać bardzo ciekawych faktów z życia druhny, która opowiadała o swoich prywatnych doświadczeniach z młodzieńczych, harcerskich lat.
     Ta niezapomniana wizyta wniosła bardzo dużo w nasze harcerskie życie i mamy nadzieję, że uda nam się w najbliższej przyszłości ponownie odwiedzić muzeum z pozostałymi członkami drużyny.
Bardzo dziękujemy za wspaniałe przyjęcie oraz zorganizowanie fantastycznej prelekcji.